Националният отбор на България претърпя тежка загуба от Англия с 0:4 в първата си европейска квалификация за първенството в Полша и Украйна през 2012 година. Двубоят се игра на “Уембли” пред 73 426 зрители. Нападателят на Тотнъм Джърмейн Дефоу се отчете с хеттрик, а Адам Джонсън добави едно попадение.

Това бе най-тежкото ни поражение от Англия в изиграните 9 мача до момента. От предишните осем България бе губела най-много с 0:3 в София през 1979 година в европейска квалификация.

Въпреки проблемите с много контузени футболисти, “Трите лъва” стигна до трите точки лесно и без да се напряга. Домакините имаха превес през цялото време, създадоха доста опасности особено през втората част и заслужено стигнаха до успеха. В другия мач от групата Черна гора би Уелс с 1:0. На 7 септември България посреща Черна гора в София, а Англия гостува на Швейцария.

Селекционерът на България заложи на Станислав Манолев отдясно в защита, Иван Иванов и Илиян Стоянов в центъра и Живко Миланов отляво. В средата на полузащитата действаха Стилиян Петров и Станислав Ангелов, отдясно Чавдар Янков, а отляво Мартин Петров. Сам в атака бе Валери Божинов, а зад него действаше Ивелин Попов.

Домакините започнаха вихрено и още в 3-ата минута поведоха в резултата. Уейн Рууни центрира вляво в наказателното поле към Ашли Коул, който бе изпуснат последователно от Станислав Манолев и Илиян Стоянов. Коул стреля, но Ники Михайлов изби, топката обаче отново се върна в защитника, който намери Джърмейн Дефоу пред вратата и нападателят с топовен шут прати топката в мрежата през шпагата на Иван Иванов. В следващите минути Англия продължи да има превес, но не създаваше кой знае какви опасности пред българската врата. Едва в 15-ата минута Божинов не успя да се пребори за топката в наказателното поле на съперника, а след това Ивелин Попов бе съборен, но не последва нарушение в наша полза.

В 20-ата минута без положение България стигна до възможност за изравнително попадение. Чавдар Янков центрира отдясно, топката мина през двама защитници на домакините, стигна до Глен Джонсън, който нескопосано я прати към собствената си врата, но Джо Харт улови на голлинията. Три минути след това Божинов получи пас вдясно пред наказателното поле, имаше възможност да непредне и дори да стреля, но си поведе дълго топката и я загуби. В 31-ата минута Тио Уолкът си поигра с Живко Миланов отдясно, влезе в наказателното поле, но след центрирането му Николай Михайлов изчисти в корнер. В 37-ата минута Джърмейн Дефоу получи в наказателното поле, Илиян Стоянов обаче застана добре до него и успя да му отнеме топката, след което бе фаулиран от нападателя на Англия.

През втората част нашите продължиха да се страхуват да нападат, но все пак стреляха към вратата на съперника. В 53-ата минута Ивелин Попов стреля на сантиметри покрай левия страничен стълб, след като получи от Валери Божинов. Това бе и първото по-сериозно положение за “лъвовете”. В 60-ата минута Мартин Петров напредна отляво, влезе в наказателното поле и върна към Станислав Ангелов, който стреля много хубаво, но Джо Харт улови. Домакините в еднага органинизираха контраатака, тя премина през центъра, където контузен лежеше Валери Божинов. Джерард намери Рууни, той продължи към Дефоу, а нападателят реализира без проблеми между краката на Николай Михайлов за 2:0. В 65-ата минута и Димитър Рангелов имаше шанс да реализира, но останал сам срещу Джо Харт стреля в рамото му и не успя да го преодолее. В последните 15 минути на двубоя домакините се развихриха и обсадиха вратата на Николай Михайлов. В 76-ата минута Стивън Джерард стреля отдалеч, българският вратар не се справи и се наложи с една ръка да доизбива топката пред погледа на Дефоу.

В 83-ата минута влезлият като резерва Адам Джонсън направи 3:0. Той получи подаване от Уейн Рууни вдясно в наказателното поле, остана срещу Веселин Минев, направи движение наляво и с премерен удар хвана в крачка Ники Михайлов, за да го преодолее без проблем. Крайното 4:0 оформи звездата на Англия тази вечер Джърмейн Дефоу. И този път в основата на попадението бе Рууни, който напредна през центъра, стигна до наказателното поле и изведе Дефоу вляво, който без проблеми надигра Иван Иванов и с хубав изстрел прати топката за четвърти път в българската врата./БЛИЦ

Мачът по минути тук

АНГЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:0
1:0 Джърмейн Дефоу (3), 2:0 Джърмейн Дефоу (61)
, 3:0 Адам Джонсън (83), 4:0 Джърмейн Дефоу (85)

АНГЛИЯ: 1.Джо Харт, 2.Глен Джонсън, 3.Ашли Коул, 5.Майкъл Доусън (56 - 14.Гари Кейхил), 6.Фил Ягиелка, 4.Стивън Джерард, 7.Тио Уолкът (74 - Адам Джонсън), 8.Гарет Бари, 9.Джърмейн Дефоу (87 - Ашли Йънг), 10.Уейн Рууни, 11.Джеймс Милнър
Резерви: 12.Бен Фостър, 13.Киърън Гибс, 14.Гари Кейхил, 15.Майкъл Карик, 16.Адам Джонсън, 17.Ашли Йънг, 18.Дарън Бент

БЪЛГАРИЯ:
13.Николай Михайлов, 2.Станислав Манолев (65 - 5.Веселин Минев), 15.Иван Иванов, 3.Илиян Стоянов, 16.Живко Миланов, 8.Чавдар Янков, 6.Станислав Ангелов, 19.Стилиян Петров, 17.Мартин Петров, 7.Ивелин Попов (79 - 12.Георги Пеев), 10.Валери Божинов (63 - 11.Димитър Рангелов)
Резерви: 1.Владислав Стоянов, 5.Веселин Минев, 12.Георги Пеев, 9.Мартин Камбуров, 20.Станислав Генчев, 14.Валери Домовчийски, 11.Димитър Рангелов