Черно море се измъчи у дома и все пак срази Септември София с 2:0 на стадион „Тича“ във Варна в последен мач от втория кръг на efbet Лига, за да запише първите си голове и победа за новия сезон. Исмаил Иса (55) и Мазир Сула (88) вкараха попаденията за "моряците", на които предстои реванш срещу израелския Апоел Беер Шева в Лигата на конференциите след 0:0 в първата среща като гости в Ловеч.

Още в 6-ата минута ужасяващо връщане на Мартин Христов към стража Димитър Шейтанов можеше да завърши с автогол, но в случая бранителят имаше късмет, защото топката премина покрай гредата и излезе в корнер. Последваха два удара на Пашеко и Дончев към вратата на Септември, но не по никакъв начин не затрудниха Шейтанов. В 27-ата минута Мазир Сула отправи удар от около 12 метра, но защитник изби. Домакините бяха по-активни в опита си да стигнат до гол, но това така и не се случи до края на първото полувреме, завършило с удар в аут на Асен Дончев.

Десет минути след почивката Исмаил Иса реализира първия гол за Черно море за сезон 2024/25, но голяма заслуга за попадението има Мазир Сула, който с ювелирно центриране с външната част на ходилото матира защитата, а за Иса остана само да отклони топката във вратата за 1:0. Седем минути по-късно Септември се размина с втори гол в своята врата при удар на Васил Панайотов с глава. Изстрелът беше много труден и срещна страничната греда. В 70-рвата минута Черно море пропусна златна възможност да затвори мача. След лошо изчистена топка Калкан нанесе удар от въздуха, но прати топката встрани от вратата.

В 84-ата минута Шейтанов спаси с блестяща намеса удар на Дуду в обратния ъгъл на вратата. Топката достигна до Васил Панайотов, но той заложи на силата и нямаше никаква точност в шута му. Малко след това Брено също пробва късмета си в 86-ата минута, но отново Шейтанов отрази удара. В 88-ата минута варненци сложиха точка на спора, след като Виктор Попов проби по десния фланг и центрира по земя към наказателното поле. Васил Панайотов предвидливо пропусна топката и Мазир Сула преодоля Шейтанов за крайното 2:0.

Така "моряците" записаха първата си победа от началото на сезона и продължиха серията си на 19 домакинства без загуба в шампионатни домакинства. Столичани регистрираха втора поредна минимална загуба след тази от Берое в София на старта.

ЧЕРНО МОРЕ - СЕПТЕМВРИ 2:0
1:0 Исмаил Иса (55), 2:0 Мазир Сула (88)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
6 - Мартин Христов върна към вратаря Димитър Шейтанов, като топката се оказа встрани и изглеждаше, че се насочва към вратата, но за радост на столичани до автогол не се стигна и тя излезе в корнер, от който не последва опасност.
10 - Асен Дончев и Едгар Пашеко си попречиха пред наказателното поле на Септемвир и ударът на португалеца беше блокиран от неговия съотборник.
11 - Дончев получи отдясно след изпълнение на тъч и подаде остро в наказателното поле, където Пашеко опита да вкара с пета, но Шейтанов не се затрудни.
12 - Димитър Шейтанов улови удар от Асен Дончев от далечна дистанция.
24 - Ивайло Михайлов опита остро центриране отляво. Топката беше в очертанията на вратата, но Пламен Илиев се намеси и улови.
27 - Васил Панайотов се включи от втора позиция и получи в наказателното поле, след което върна топката към Мазир Сула, който отправи удар от около 12 метра, но защитник изби.
39 - Удар на Фаустас Степонавичюс и след рикошет гостите стигнаха до корнер.
45 - Удар на Асен Дончев от границата на наказателното поле мина високо над вратата.
45+1 - Край на първата част!
..................................................................
46 - Начало на второто полувреме.
47 - Пашеко успя да пробие е да навлезе в наказателното поле и отправи шут, но топката рикошира и мина покрай вратата.
55 - ГОООЛ за Черно море! Васил Панайотов пусна диагонален пас наляво към Мазир Сула, който напредна по крилото и с външен фалц намери Исмаил Иса, а той засече от въздуха и прати топката в долния ляв ъгъл за 1:0.
62 - ГРЕДА за Черно море! Мазир Сула центрира от корнер към Васил Панайотов, който отправи удар с глава, но топката срещна гредата.
70 - Черно море изпълни заучено корнер. Андреяс Калкан намери Васил Панайотов, а халфът със силен удар от движение от над 20 метра прати топката покрай вратата.
79 - Мазир Сула получи извеждащо подаване зад отбраната на Септември и бе съборен от Кубрат Йонашчъ, който бе последен в отбраната, но изкара късмет да не получи червен картон, тъй като полузащитникът на домакините бе в положение на засада.
85 - Дуду навлезе в наказателното поле и шутира към далечния десен ъгъл, но Димитър Шейтанов успя да избие. Брено Тейшейра пое топката, но се забави и не успя да нанесе удар, върна към Васил Панайотов, който все пак се пробва, но бе неточен.
86 - Брено получи отляво и нанесе удар към близкия ляв ъгъл, но Шейтанов спаси.
87 - Калкан пробва късмета си от около 20 метра, но топката премина встрани от вратата на Септември.
88 - ГОООЛ за Черно море! Дуду пусна към Виктор Попов, който отдясно даде успореден пас, Васил Панайотов интелигентно остави топката за Мазир Сула, а той с хубав шут в долния десен ъгъл покачи на 2:0.
89 - Мартин Христов допусна грешка и току появилият се от пейката Мартин Милушев отне, след което нанесе точен удар, но право в ръцете на Димитър Шейтанов.
90+4 - Край на мача! Черно море срази Септември с 2:0 за първа победа през сезона.

Черно море: 33. Пламен Илиев – 3. Живко Атанасов, 28. Влатко Дробаров, 15. Дани Мартин, 8. Асен Дончев (6311. Дуду), 23. Едгар Пашеко (6316. Андреяс Калкан), 5. Начо (8027. Даниел Димов), 71. Васил Панайотов (К), 10. Мазир Сула (8817. Мартин Милушев), 86. Исмаил Иса  (807. Брено Тейшейра), 6. Виктор Попов
Резерви: 84. Християн Славкоя, 17. Мартин Милушев, 39. Николай Златев, 4. Росен Стефанов, 27. Даниел Димов, 11. Дуду, 2. Цветомир Панов, 7. Брено Тейшейра, 16. Андреяс-Кристиан Калкан
Треньор: Илиан Илиев

Септември София: 21. Димитър Шейтанов (К) – 7. Николай Дросев, 18. Кубрат Йонашчъ, 26. Мартин Христов, 27. Георги Върбанов , 10. Маниумол Ачол , 28. Франк Ландри  (859. Валентин Доцев), 22. Витиньо (6314. Жан-Пиер Да Силва), 20. Фаустас Степонавичюс (8523. Никола Величковски) , 17. Кевин Беманга (7525. Александър Джамов), 11. Ивайло Михайлов
Резерви: 24. Владимир Иванов - 9. Валентин Доцев, 6. Виктор Очаи, 14. Жан-Пиер Да Силва, 5. Михаил Полендаков, 23. Никола Величковски, 13. Страхиня Керкез, 25. Александър Джамов
Треньор: Николай Митов

Стадион: "Тича", Варна
Съдия: Владимир Вълков
ВАР: Радослав Гидженов

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР