ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!
Отговорникът за прилагането на системата ВАР В България Петър Петров говори по време на пресконференцията, свикана от шефа на Съдийската комисия към БФС Виктор Кашай заради проблемите и дискусиите с работата на системата за видеоарбитраж в мачовете от efbet Лигата.
"По цял свят се работи по единен ВАР протокол. Първата опорна точка, която четем и коментираме, че тука има някакъв български ВАР - това не е истина. Навсякъде работим по единен ВАР протокол. Той е дълъг и обстоятелствен. Тук само ще маркирам някои основни принципи. В един мач съдиите правят поне 120 ВАР проверки. В последните 16 мача в Шампионска лига имаше 16 ВАР интервенции. Давам ви два примера Копенхаген - Манчестър Сити - 3 ВАР интервенции. Това значи, че съдиите са допуснали три важни грешки. Имаме 49 позитивни намеси и 13 негативни - трябва да признаем грешките. Имаме 19 фактически намеси - това са решения, които ВАР съдиите могат да вземат. Те не могат вместо главния съдия в други ситуации. Проверява се когато има гол, дали има засада и съответно другото, което могат да вземат това е за "вътре-вън" за наказателното поле при отсъждането на наказателен удар. За всичко останало могат само да препоръчат на главните съдии", започна Петров.
"След 356 мача с използване на системата ВАР имаме само една грешка за неправилно отменен гол. ВАР проверява всичко на 100%. Всички ситуации, които са свързани с гол и възможни нарушения, за наказателни удари, директен червен картон и сгрешена самоличност. След всяка среща има запис - аудио и видео и се вижда всичко, което се прави. На следващия ден се подготвят клипове и се изпращат на съдиите. През целия мач не е задължително да има директна комуникация с главния съдия. Има така наречената тиха проверка за всички нарушения по ВАР протокола. Има ВАР интервенция само при явна и очевадна грешка от съдията на терена", каза още той.
50 000 лв. Награден Фонд за efbet Лига!
"Когато имаме спъване се взема точката при първия контакт. Първият контакт е на 20 см извън наказателното поле. Когато имаме задържане се взима последният контакт - когато защитникът пуска нападателя. Много е важно да се знае. Ако няма никакво решение на терена и ВАР не може да комуникира и да каже "отсъди дузпа или покажи червен картон". Първо главният съдия трябва да вземе решение и тогава ВАР може да направи проверка. Крайното решение винаги е на главния съдия дори от ВАР да го извикат да прегледа ситуацията", обясни Петров.
"ВАР не се намесва в сива за камерите зона. Спорни ситуации, бутане, блъскане, рамо в рамо - ВАР не се намесва. ВАР няма силомер, за да измери дали това бутане или леко подпиране е достатъчно, за да се отсъди наказателен удар. Някои грешни постановки, които сме забелязали - това бяха най-спорните ситуации, защо ВАР не се намеси. ВАР не може да препоръча ревю и съдията да покаже жълт картон. Това също не е вярно. Съдията си разглежда ситуацията и може да прецени, че е жълт, а не червен картон", каза още той.
Еfbet Лига - сезон 2022/2023
Класирането в Efbet Лига
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram
Присъединете се в канала ТУК