Днес се навършват 70 години от рождението на великия Георги Аспарухов-Гунди. Агенция БЛИЦ ви представя част от най-паметните мачове в кариерата на незабравимия №9.

МАЧОВЕТЕ С ПОРТУГАЛИЯ
В квалификациите за Европейското първенство 1964 година България играе с Португалия. На 7 ноември 1962 година нашите бият съперника с големия Еузебио в състава с 3:1 на Националния стадион “Васил Левски”. Именно Еузебио открива резултата, но Георги Аспарухов-Гунди обръща до 2:1 след голове в 65-ата и 72-ата минути. Тодор Диев оформя крайното 3:1 в 77-ата минута. На реванша в Португалия домакините стигат до успех със същия резултат – 3:1. Налага се преиграване, трети мач, който се състои в Рим. България побеждава с 1:0 след гол на Гунди в 86-ата минута.

23 януари 1963 година, преиграване
БЪЛГАРИЯ – ПОРТУГАЛИЯ 1:0
1:0 Аспарухов (86)

България: 1.Й. Йосифов, 2.В. Методиев, 3.Иван Димитров, 4.Иван Вуцов, 5.П. Величков, 6.Никола Ковачев, 7.Тодор Диев, 8.Стефан Абаджиев(Левски), 9.Георги Аспарухов, 10.Христо Илиев, 11.Спиро Дебърски

Още в дебютния си сезон в Европа през 1965-та на "Герена" пристига един от най-големите колоси в Европа през 60-те - Бенфика. "Орлите" са спечелили най-престижния евротурнир - този за купата на европейските шампиони през 1961 и 1962 година. В състава на Бела Гутман личат имената на Колуна, Аугусто, Жермано, Жозе Торес и разбира се символ номер 1 на клуба в цялата му история - Еузебио. Другата най-голяма звезда на терена - Георги Аспарухов (състезателната му карта вижте вляво) обаче въобще не му отстъпва. Очевидци разказват, че в този мач Гунди не просто тича, а лети край защитниците на Бенфика. След мача “Народен спорт” коментира: ”Бъди винаги такъв, Аспарухов!! Нека не скромничим, нека ценим своето. Става дума за Аспарухов, който вчера възхити зрителите в квартал Герена и бе най-добрият на терена. Бела Гутман (треньор на Бенфика): ”Аспарухов е извън всякаква оценка. Ако някой ми беше казал, че България притежава играч от такава класа, нямаше да повярвам. Моето мнение е, че европейският футбол ще има в негово лице един нов Ди Стефано. Достоен е да играе в най-големите европейски отбори. Жалко, че не може да бъде преотстъпен. На реванша в Лисабон, “Левски” губи с 2:3, а головете за българския шампион бележи Аспарухов. След края на мача по идея на Еузебио играчите на Бенфика организират “почетен кордон” на Аспарухов, а лично “черната перла” му стиска ръцете и го прегръща под бурните овации на публиката. Португалският журналист Карлос Пиняо пише: ”Над всички като палма се издига Аспарухов, никой не може да ни убеди, че сме го причислили към световните първокласни футболисти. Той може да се сравни само с най-добрите играчи в Италия, Испания, Португалия!” Португалският вестник “А Бола”: ”Играчът с номер 9 е враг номер 1 на португалският футбол - в 5 мача между най-добрите португалски и български футболисти е отбелязал 6 гола.” Франс Футбол:”Аспарухов-един българин, който накара Бенфика да трепери.”

10 ноември 1965
ЛЕВСКИ-БЕНФИКА 2:2
1:0 Аспарухов 5, 1:1 Еузебио 22, 2:1 Николов 59, 2:2 Еузебио 63

ЛЕВСКИ: Бисер Михайлов, Иван Здравков, Иван Вуцов, Малин Иванов, Георги Златков, Георги Георгиев, Симеон Николов, Стефан Абаджиев, Георги Аспарухов, Георги Соколов, Методи Бончев

БЕНФИКА: Жоао Мело, Аугусто Ламело да Силва, Фернандо да Консейсао Круз, Жасинто Сантуш, Жермано, Раул Машадо, Жозе Аугусто, Еузебио, Жозе Торес, Колуна, Антонио Симоеш

Стадион "Герена", 60 000
Съдия - Гюла Герьо (Унгария)

МАГИЯТА ОТ ФЛОРЕНЦИЯ
България и Белгия са в една група за Световното първенство в Англия през 1966 година. Двата тима завършват с по 6 точки в предварителната група и се налага трети мач да определи финалиста за Англия. Двубоят се играе на 29 декември във Флоренция. Ето как описва срещата пратеник на вестник “Екип”: “Стадио "Комунале" във Флоренция бе изпълнено с туристи от Белгия, които бяха дошли напълно уверени, че ще присъстват на една победа на техния отбор. Поля ги обаче студен душ. За една минута един и същи човек отбеляза два гола и по този начин сложи край на всичките надежди и на играчите, и на туристите от Белгия. Този играч беше център-нападателят на софийският клуб "Левски", който нанесе този нокаут на белгийската единадесеторка и не и даде възможност да се съвземе до края на мача. Как се получи това? В 20-а минута Колев центрира висока топка Аспарухов скочи като изневиделица. И въпреки че Вербист и Пласки са високи по 1.85 м, той ги надвиши с цяла глава и заби топката в мрежата. Едва бе стихнало вълнението от този гол, когато белгийските защитници една минута по-късно отново видяха Аспарухов да се провира като фантом между тях. И въпреки че вратаря Николай излезе насреща му, би неспасяемо и отбеляза втори гол! След два нокаута нанесени им от един и същи човек, белгийците не можаха да се оправят и дори бяха щастливи, че Аспарухов с нов прекрасен удар не вкара трети гол, а би в гредата, докато Николай стоеше безпомощен на вратата." “В новогодишната анкета на "Франс Футбол" имах смелостта да поставя Аспарухов на второ място между футболистите в Европа след Еузебио. Сега се убедих, че не съм сбъркал" - Куто е Сантос - "А Бола”.

ОТЗВУК

“Кориере дело спорт”: “Аспарухов надмина очакванията ни.”

“Стадио”: “Аспарухов нокаутира белгийците за една минута”.

“Ла Национе”: “Българите разполагат с един играч от голяма международна класа. Лондон ще има щастието да го види.”

“Газет” (Белгия): “Крайната ни защита не можа да удържи блестящия Аспарухов и се превърна в руина”.

“Л`Екип”, Париж: “Най-добрият играч на терена беше очевидно Аспарухов, който беше неуловим дори тогава, когато по двама-трима белгийци се опитваха да го неутрализират. Неговата “магическа глава”, подвижността му, бързината на удара, ентусиазираха италианските зрители, които му направиха след свършването на мача неповторими овации.”

29 декември 1965, Флоренция
БЪЛГАРИЯ – БЕЛГИЯ 2:1
1:0 Аспарухов (20), 2:0 Аспарухов (21), 2:1 Гаганелов (автогол)

България: 1.Георги Найденов, 2.Александър Шаламанов, 3.Иван Вуцов, 4.Борис Гаганелов, 5.Димитър Ларгов, 6.Добромир Жечев, 7.Петър Жеков, 8.Стефан Абаджиев, 9.Георги Аспарухов, 10.Димитър Якимов, 11.Иван Колев

ПОБЕДАТА НАД ЦСКА СЪС 7:2
На 17 ноември 1968 година “Левски” постига една от най-знаменитите си победи над ЦСКА. “Сините” печелят вечното дерби със 7:2. Този резултат остава не само в историята, но и във фолклора на сблъсъците между двата тима. Двубоят ще се запомни и с хеттрика на Георги Аспарухов-Гунди. На почивката един от генералите, не видял четвъртия гол за “Левски”, слиза в съблекалнята на ЦСКА и заявява, че “червените” (които в този мач са в бяло) ще вкарат три гола и ще победят. Бързо разбира, че “сините” водят с три попадения аванс. В края на срещата зевзекът Сашо Костов съветва Цветан Атанасов от ЦСКА да изтича до “Народна армия” и да донесе таблото от стадиона на ЦСКА, тъй като това на “Васил Левски” не може да побере голмайсторите в мача. Рекордната победа на “Левски” със 7:2 е подобрена 26 години по-късно, когато “сините” печелят със 7:1 с четири гола на Наско Сираков. За двубоя през 1968 г. са писани стихотворения и песни.

17 ноември 1968 г.
ЦСКА – "Левски" 2:7
1:0 Жеков (2), 1:1 Аспарухов (7), 1:2 Ал. Костов (23), 1:3 Я. Кирилов (24), 1:4 Б. Богданов (45), 1:5 Я. Кирилов (56), 1:6 Аспарухов (59), 1:7 Аспарухов (78-д), 2:7 Цв. Атанасов (89)

ЦСКА: Стоян Йорданов, Иван Зафиров, К. Станков, Борис Гаганелов, Аспарух Никодимов, Димитър Пенев, Цветан Атанасов, Никола Цанев (30 – П. Николов, 46 – В. Неделчев), Петър Жеков, Димитър Якимов, Димитър Марашлиев

"ЛЕВСКИ": Г. Каменски, Ст. Пешев, Иван Вуцов, Стефан Аладжов, Кирил Ивков, Кр. Богданов, Б. Богданов, Стефан Павлов, Георги Аспарухов, Я. Кирилов, Александър Костов

Ст. “Васил Левски” – 55 000 зрители
Съдия: Димитър Руменчев

ШЕДЬОВЪРЪТ НА "УЕМБЛИ"

ОЩЕ ОТ МАГИЯТА НА ГУНДИ

ВИЗИТКА
Роден на 4 май 1943 г. в София. Загива при автомобилна катастрофа на 30 юни 1971 г.
Защитава цветовете на Левски в периода 1960-61 г. и 1963-71 г. Като войник играе в Ботев /Пловдив/ през 1962-63 г.
Първи мач: с Левски на 22.09.1960 г. срещу Локомотив /Сф/.
Последен мач: с Левски на 28.06.1971 г. срещу цнда.
Първи гол: за Левски 28.09.1960 г. в Пловдив - 1:1 срещу Ботев.
Последен гол: за Левски 13.06.1971 г. във Велико Търново срещу Етър.
Мачове в "А" РФГ: за Левски - 199, за Ботев - 45. Общо: 244.
Голове в "А" РФГ: за Левски - 125, за Ботев - 25. Общо: 150.
Мачове за купата: за Левски - 27, за Ботев - 8. Общо: 35.
Голове за купата: за Левски - 16, за Ботев - 4. Общо: 20
Общо клубни мачове: 326 с 209 гола.
Шампион на България: 1965, 1968 и 1970 г.
Носител на купата: 1962, 1968, 1970, 1971 /посмъртно/.
Международни срещи без КЕШ и КНК: за Левски - 32, за Ботев - 3. Общо: 35.
Голове в международни срещи: за Левски - 20, Ботев - 3. Общо: 23.
За КЕШ И КНК: за Левски - 8 мача и 9 гола; за Ботев - 6 мача и 7 гола. Общо: 14 мача - 16 гола!!!
Първи мач в "А" нац. тим: 06.05.1962 г. срещу Австрия.
Последен мач за "А" нац. отбор: 12.06.1970 г. срещу Мароко.