Играй БЛИЦ ГЕЙМ - ТУК!

“Ботев” приема Локомотив в поредното дерби на Пловдив. Двубоят е от 17:00 часа и ще бъде предаван пряко по ТВ7. Преди срещата “канарчетата” са на четвърто място с 50 точки и продължават борбата за Европа. Локомотив е в средата на класирането с 35 точки. През есента двата тима направиха равенство 2:2 на “Лаута”.

Станимир Стоилов има проблем единствено с контузения Вандер Виейра, който почти сигурно няма да може да използва. Мъри направи ротация и запази трима от футболистите си – Веселин Минев, Мариян Огнянов и Томаш Иршак, при загубата от ЦСКА с 0:1. Очаква се те да се върнат в титулярния състав. Колегата му Стефан Генов се надява един от лидерите на Локомотив Пловдив Кирил Котев да е здрав, за да може да излезе на терена.

Любопитното е, че “Ботев” (Пловдив) никога не е печелил дерби с Локомотив през месец май. Двата тима са изиграли шест мача, от които “смърфовете” са спечелили пет, един е завършил наравно. В 26-тия кръг мачовете са общо четири и статистиката отново не е на страната на “Ботев” – четири загуби.

"БОТЕВ" - ЛОКОМОТИВ
Днес от 17:00 часа
Пряко по ТВ7
Съдия: Георги Йорданов
“БОТЕВ: Адам Стаховяк, Марлон Перейра, Бобан Грънчаров, Сивард Спрокел, Веселин Минев, Борис Галчев, Томаш Иршак, Тодор Неделев, Луис Педро, Иван Цветков, Мариян Огнянов
Резерви: Росен Андонов, Артур Енрике, Асен Караславов, Костадин Дяков, Йордан Христов, Николай Павлов, Станислав Костов
Контузени: Вандер Виейра; Наказани: няма
Треньор: Станимир Стоилов

ЛОКО (Пд): Йордан Господинов, Костадин Марков, Мартин Кавдански, Кирил Котев, Диего Фераресо, Христо Златински, Даниел Георгиев, Тодор Тимонов, Владислав Мирчев, Станислав Маламов, Рангел Абушев
Резерви: Петър Денчев, Павел Ковачев, Николай Николов, Георги Стефанов, Запрян Запрянов, Христо Стамов, Четин Садула
Контузени: Атанас Атанасов, Георги Мечечиев; Наказани: Валери Георгиев
Треньор: Стефан Генов

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

*Локомотив и Ботев са се срещали помежду си за първенство 91 пъти, като равносметката е: 35 победи за железничарите, 25 равенства, 31 победи за канарчетата, при голова разлика 119-108 в полза на Локомотив.

*За първи път двата съперника играят в Пловдив на 1 април 1951 година на стадион „Локомотив“ до Асеновградско шосе. Главен съдия е Йордан Таков от София. Мачът завършва с победа на Локомотив с 3:0. Головете отбелязват П. Събев в 49 минута, Ат. Николов в 50 минута и Н. Милков в 59 минута.

*Най-голямата победа на железничарите е със 7:3 на 8 септември 1974 година. Автори на головете са: Христо Бонев- 2, Йордан Кичеков- 2, Гочо Василев, Николай Курбанов и автогол на Д. Димитров, а за канарчетата са точни Иван Притъргов - 2 (единият от дузпа) и Д. Алексиев. Това е и най-резултатният мач между двата съперника.

*За първи път Ботев побеждава Локомотив с 2:1 на 30 юни 1951 година с голове на Д. Василев- 2, а за “железничарите” е точен Н. Милков.

*Най-големите победи на “канарчетата” са две с по 5:0 - на 27 август 1988 година и на 2 септември 1995 година.

*Първото равенство 0:0 двата отбора регистрират на 22 декември 1962 година.

*Най-резултатното равенство - 2:2, е фиксирано 7 пъти - за първи път на 17 октомври 1971 година и за последен на 4 ноември 2012 година.

*За Локомотив най-много голове – 12, е реализирал от легендата Георги Василев-Гочо. Следват: 6 - Христо Бонев-Зума и Иван Кънчев, 5 - Т. Иванов и Едуард Ераносян, 4 - Христо Колев-Бащата и Явор Въндевев.

*Най-много голове за Ботев – 11, е отбелязал Динко Дерменджиев-Чико. Следват: 7- Костадин Видолов, 6- Костадин Костадинов, 5 - Атанас Пашев и Марин Бакалов, 4- Георги Попов-Тумби, Д. Ненов, Йордан Кичеков и Борис Хвойнев.

*Най-дългата серия без победа за Локомотив е 10 години и 8 дни - между 3 март 1979 (победа с 4:0) и 11 март 1989 година (победа с 1:0).

*Най-дългият период без победа за Ботев е 9 години и 17 дни, от 9 август 1997 година (победа с 1:0) до 26 август 2006 година (победа с 3:2).

*Най-често срещите са завършвали при следните резултати: 1:0 - 24 пъти (10 за Локомотив и 14 за Ботев), 2:1 - 13 пъти (3 за железничарите и 10 за канарчетата) и 1:1 - 11 пъти.

*Локомотив на 3 пъти е в серия от 4 поредни победи над Ботев - от 1952 до 1953 година, от 1973/74 до 1974/75 година и от1998/99 до 2003/04 година.

*Локомотив има една служебна победа с 3:0 в шампионата 2009/10 година.

Когато Ботев е бил домакин равносметката е: 13 победи за “жълто-черните”, 15 равенства и 17 победи за черно-белите.

*Голове и за двата тима в дербито са вкарали Йордан Кичеков и Костадин Видолов.

*Един от най-драматичните двубои е победата на Локомотив с 4:3 на 19 август 1972 година. Резултатът се движи по следния начин: 1:0 Т. Иванов (49), 1:1 Йордан Кичеков (57), 2:1 Г. Василев (60), 3:1 Г. Василев (68), 3:2 Тр. Соколов (69), 4:2 М. Георгиев (71), 4:3 Йордан Кичеков (77).

*Друг оспорван и вълнуващ мач се е играл на 12 април 1964 година. Ботев побеждава с 3:2 в последната минута: 1:0 Д. Дерменджиев- 23 мин., 2:0 Д. Дерменджиев- 55 мин., 2:1 Ив. Кънчев- 87 мин., 2:2 П. Колев- 88 мин., 3:2 Г. Попов- 90 мин. от дузпа.

*Хеттрик за “Ботев” са направили: Атанас Пашев - 4 гола, Динко Дерменджиев, Георги Убинов и Костадин Видолов.

*В полза на Локомотив са отсъдени 13 дузпи, като 9 са реализирани от: Т. Атлиев-2, Ив. Манолов, Т. Иванов, Хр. Колев, Аян Садъков, Г. Иванов, Хр. Златински и Р. Горанов, а 4 са пропуснати от: П. Колев, Хр. Бонев, П. Григораш и Д. Донев.

*За Ботев са отсъдени 14 дузпи, като 13 са превърнати в гол от К. Костадинов- 2, Ат. Пашев- 2, Хр. Евтимов, М. Кожухаров, Р. Панайотов, Г. Попов, Д. Ненов, Ив. Притъргов, Ант. Милков, К. Видолов и Д. Саидходжа, а една е пропусната от Н. Сираков.

*През първите полувремена са отбелязани 80 гола, а през вторите 45 минути – 147 гола.

*Автор на най-бързия гол в дербито е Иван Кънчев (Локомотив) в 2 минута на 29 август 1965 година при победата на железничарите с 3:0.

*Чужденци вкарали голове в дербито: Р. Чабай, Саша Вукоевич, Сл. Янкович, Екундайо Джайеоба, Бобан Янчевски, Зоран Балдовалиев, Том, Фелисиен Сингбо, Павле Делибашич и Емануеле Морини.

*Двата съперника са играли в 26 кръг 4 мача, като равносметката е 4 победи за железничарите: 1:0 през 1962 година, 2:0 през 1972 година, 2:1 през 1999 година и 3:0 (служебно) през 2010 година.

*През май Локомотив и Ботев са играли 6 мача, като Локомотив има 5 победи (през 1952, 1971, 1972, 1999 и 2003 години) и една среща е завършила наравно 0:0 през 2006 г.

*Най-много срещи в дербито са свирили: 4 - Антон Генов, Атанас Узунов и Л. Радунчев.

Любопитните факти са от вестник “Тема спорт”