"Левски" постигна престижна и донякъде изненадваща победа с 2:0 над Локомотив (Москва) в контролна среща, играна на стадион "Нео ГСЗ" в Ларнака. Успехът на "сините" дойде след попадения на Владимир Гаджев и Базил Де Карвальо. Националът откри резултата в 65-ата минута след отлично изпълнение на пряк свободен удар от около 25 метра. Голмайсторът пък се разписа от дузпа в 87-ата. Наказателният удар беше отсъден за нарушение срещу Милен Василев.

Малко преди почивката правото да изпълнят дузпа получиха и руснаците. Пламен Илиев обаче съумя да запази нулевото равенство, спасявайки с вещина изстрела на Роман Павлюченко. Както е известно, 31-годишният руски национал изкара няколко сезона в Тотнъм.

На два пъти и гредите се явяваха верни помощници на "Левски". По този начин избраниците на Илиан Илиев успяха да повалят оценения на около 100 милиона евро отбор на Локомотив (Москва). Воденият от хърватина Славен Билич тим е на 8-ото място в Русия, като е само на точка от четвъртия Кубан (Краснодар), където играе Ивелин Попов.

За контролата с "Левски" Локомотив (Москва) беше без осем футболисти, които са ангажирани с националните си отбори. Въпреки това съставът на Славен Билич изглеждаше доста респектиращо като в него не личеше само името на Павлюченко, а и на Виктор Обиня, Дмитрий Съйчов, Роман Шишкин и Дмитрит Лосков.

"Сините", бурно подкрепяни от 50-ина свои привърженици, започнаха в състав: Пламен Илиев, Дъстли Мулдер, Димитър Везалов, Пламен Димов, Орлин Старокин, Станислав Ангелов, Стефан Велев, Владимир Гаджев, Илиян Йорданов, Роман Прохазка и Жоао Силва. След почивката Илиан Илиев извърши общо 8 смени.

През първата част "Левски" игра по-добре, но въпреки това до гол във вратата на Локомотив (Москва) не се стигна. Пропуски направиха Гаджев и Жоао Силва, а чак малко преди почивката руснаците упражниха матиран натиск.

В 9-ата минута Гаджев стреля от фаул, но над вратата. В 24-ата и Жоао Силва опита късмета си от свободен удар, но топовният му изстрел бе спасен от Гилерме. Минута по-късно отново Гаджев се озова на стрелкова позиция. Стражът на руснаците пак отрази. В 33-ата Ятанислав Ангелов отне топка в средата на терена, подаде към Гаджев, който изведе Жоао Силва сам отдясно. Португалецът стреля силно, но в ръцете на Гилерме.

В 40-ата минута Орлин Старокин центрира отляво на главата на Силва, но вратарят на Локомотив (Москва) отново бе на висота и отрази отиващата под гредата топка. След изпълнения ъглов удар бранител на руския гранд изчисти пред голлинията.

Избраниците на Славен Билич стигнаха до първото си по-сериозно положение пред Пламен Илиев чак в 41-ата минута. Тогава звездата Роман Павлюченко засече с глава центрираната топка, която за щастие на Пламен Илиев срещна лявата греда.

В 44-ата кипърският рефер отсъди спорна дузпа в полза на Локомотив (Москва), след като прецени, че Пламен Димов е извършил нарушение в пеналта. Павлюченко застана зад бялата точка и стреля в долния десен ъгъл, но Пламен Илиев демонстрира отличен рефлекс и спаси, запазвайки нулевото равенство.

В началото на втората част Илиан Илиев замени Жоао Силва с Базил Де Карвальо. Още в 48-ата минута Дъстли Мулдер пусна извеждащ пас към появилия се в игра голмайстор, но сантиметри разделиха Базил да засече топката и да я изпрати в мрежата на Гилерме. Три минути по-късно Дмитрий Съйчов навлезе в наказателното поле, стреля мощно, но Пламен Илиев спаси. В 59-ата далечен удар на капитана Станислав Ангелов премина вляво от вратата на руснаците.

В 65-ата минута "сините" откриха резултата. Гаджев реализира красив гол от фаул, който изпълни технично и изпрати топката неспасяемо в горния десен ъгъл - 1:0.

Две минути по-късно Виктор Обиня стреля мощно от фаул, но право в ръцете на влезлия като резерва Михаил Иванов.

В 71-ата Шишкин стреля от фаул, но привлеченият от "Ботев" (Враца) страж показа класа и спаси. Последва корнер и ново много добро спасяване на Михаил Иванов. В 75-ата минута след бърза контраатака на "Левски", Базил Де Карвальо пусна към Илиян Йорданов, който направи двойно с нападателя, голмайсторът на "сините" стреля технично на милиметри встрани от вратата.

В 84-ата минута Де Карвальо проби отдясно, пусна остро към появилия се на смяна Милен Василев, който не успя да засече топката и да удвои преднината на "сините". Две минути по-късно съдията отсъди дузпа в полза на "Левски" за нарушение срещу Милен Василев. Де Карвальо застана зад топката и реализира технично в десния ъгъл, удвоявайки преднината – 2:0.

Интересните моменти не свършиха дотук и в 89-ата талантът Антонио Вутов стреля от границата на пеналта, но в ръцете на вратаря. В 90-ата силен удар на Тарасов бе спасен от Михаил Иванов. В даденото от съдията продължение след шут на руски футболист се получи рикошет и топката се удари в десния страничен стълб.

По този начин "Левски" постигна престижна победа с 2:0 над руския си съперник и записа първи успех за 2013 година. БЛИЦ припомня, че в предишните си две проверки "сините" паднаха с 0:2 от швейцарския Аарау, както и направиха 3:3 с чешкия Виктория (Пилзен).

Следващият мач на "Левски" е в събота, когато съперник ще бъде шампионът на Полша - Шльонск.

Контролата по минути - ТУК

"ЛЕВСКИ" - ЛОКОМОТИВ (Москва, Рус) 2:0
1:0 Владимир Гаджев (65), 2:0 Базил Де Карвальо (87-дузпа)

"ЛЕВСКИ": 23.Пламен Илиев (58-89.Михаил Иванов), 2.Дъстли Мулдер, 35.Пламен Димов (59-3.Ромен Ели), 13.Димитър Везалов (72-30.Антонио Вутов), 6.Орлин Старокин, 4.Станислав Ангелов (64-25.Даниел Димов), 77.Стефан Велев (83-18.Борислав Цонев), 22.Илиян Йорданов (80-7.Милен Василев), 8.Роман Прохазка, 45.Владимир Гаджев (80-32.Радослав Цонев), 9.Жоао Силва (46-19.Базил Де Карвальо)
Резерви: 89.Михаил Иванов, 24.Александър Любенов, 3.Ромен Ели, 55.Йордан Милиев, 25.Даниел Димов, 18.Борислав Цонев, 32.Радослав Цонев, 30.Антонио Вутов, 7.Милен Василев, 19.Базил Де Карвальо
Треньор: Илиан Илиев