Лудогорец гостува днес на ПСВ Айндховен от 20:00 часа в първи мач от груповата фаза на Лига Европа. Отборът от Разград е четвъртият наш представител, който достигна същинската фаза на втория по сила клубен европейски турнир. Преди това в групите участваха ЦСКА, „Левски“ и Литекс.

За първи път и трите отбора играха в групите в един и същи сезон – 2005/06 (тогава все още надпреварата носеше старото име турнир за Купата на УЕФА). Т.е. дебютите и на трите отбора бяха през есента на 2005 година. Първи игра ЦСКА – на 20 октомври на стадион „Българска армия“ срещу Хамбургер. Формулата в турнира тогава беше следната – всеки отбор по жребий имаше две домакинства и две гостувания. „Червените“ паднаха с 0:1 от Хамбургер, след това загуби от Славия Прага, победи Викинг и допусна поражение от Монако и не успяха да прескочат групите.

„Левски“ записа победен дебют в групите на Лига Европа – 1:0 у дома срещу Динамо Букурещ. Единственото попадение реализира Емил Ангелов-Бабангида в третата минута на добавеното време на двубоя в София. „Сините“ впоследствие спечелиха и срещу Марсилия у дома и с двете победи прескочиха групите. През пролетта тимът направи фурор и игра 1/4-финал в Лига Европа срещу Шалке 04.

Третият български отбор, който дебютира в групите, е Литекс. На 3 ноември 2005 година ловчанлии победиха Грасхопър с 2:1 в Ловеч. След това „оранжевите“ също като „Левски“ прескочиха групите, но на 1/16-финалите отпаднаха от Страсбург.