Доста стряскаща е статистиката на мачовете на български отбори при гостуването им в Холандия. Фактите сочат, че до момента Локомотив (София) и Спартак (Пд) са единствените тимове, измъквали равенство в Ниската земя. През 1963 година Спартак (Пд) прави 0:0 срещу ПСв Айндховен, но у дома губи с 0:1 и отпада.
През сезон 2006/07 в двубои от първи кръг за Купата на УЕФА “червено-черните” завършват 2:2 в София и 0:0 в Холандия срещу Фейенорд. Да, ЦСКА е елиминирал два холандски тима (Аякс и Рода), а Левски един (Аякс), но в случая говорим само за двубои на нидерландски терен.  най-голям срам берат "сините", които през сезон 1980/81 губят катастрофално с 0:5 при визитата си на АЗ Алкмаар.
Как ще се справи Лудогорец в 14-ото гостуване на български тим, ще видим довечера.
Подчертаваме, че в статистиката са посочени само мачовете на наши отбори в Холандия. Поради тази причина липсва двубоят Литекс – АЗ Алкмаар (0:2) от груповата фаза за Купата на УЕФА през сезон 2005/06.

1963/1964, КЕШ
27 ноември 1963 г.
ПСВ Айндховен - Спартак (Пд) 0:0 (в първата среща в България 1:0)
Спартак (Пд) е първият български отбор, изправил се срещу холандци в евротурнирите. “Гладиаторите” стават шампиони през 1964 г. и в турнира КЕШ срещат ПСВ Айндховен. Първата среща в Пловдив завършва с успех на гостите с 1:0 след гол на Керкхофс в 80-ата минута. Реваншът е на стадион “Филипс”. Преди мача президентът на домакините г-н Филипс лично развежда нашата делегация из световноизвестните си едноименни заводи. Българите са впечатлени от видяното, но на следващия ден това не им пречи да покажат достойна игра и да измъкнат престижно 0:0. Нещо повече – Спартак има почти пълно надмощие и пропуска победата. След срещата домакините предлагат на водача на нашата група – генерал Димитър Стоилов, да купят защитника Атанас Маналов – Малкия орел. Генералът обаче им отвръща троснато: “Нашите хора не се продават!” И така пропада трансферът на Малкия орел в ПСВ.

1971/1972, КНК
29 септември 1971 г.
Спарта (Ротердам) - “Левски” 2:0 (1:1 в България)
1: Ковалик (10), 2:0 Кристенсен (80)
Това са първите международни мачове на “Левски” след гибелта на Георги Аспарухов и Никола Котков. Настроението е минорно. След 1:1 на “Герена” холандците печелят реванша с 2:0. Още в началото грешка на вратаря Михайлов позволява на Спарта да открие резултата. После “сините” оказват силен натиск и на два пъти Цветан Веселинов цели гредите зад вратаря Дьосбург. В края Кристенсен след контраатака фиксира крайното 2:0 и “Левски” е аут от Европа.

1972/1973, КЕШ
29 ноември 1972 г. - осминафинал
Аякс – ЦСКА 3:0 (3:1 в България)
1:0 Кройф (13), 2:0 Бланкенбург (15), 3:0 Кройф (75)
Мачът е по-скоро за престиж, защото всичко е решено още в София. Дъжд и мокър терен допълнително затрудняват “армейците”. Още в 8-ата минута Станков спъва Кайзер в пеналта – дузпа за Аякс! Вратарят Данчо Филипов обаче спасява изтрела от “бялата точка” на Гер Мюрен. После обаче буквално за две минути Кройф и Бланкенбург правят резултата 2:0 и докрая срещата просто се доиграва.

1973/1974, КЕШ
24 октомври 1973 г. - осминафинал
Аякс – ЦСКА 1:0 (0:2 в София след прод.)
1:0 Кайзер (14)

След силно начало Аякс повежда с гол на Кайзер. Крилото е оставено непокрито и през ръцете на стража Стоян Йорданов открива – 1:0. Другият решителен момент е в 39-ата минута, когато съдията Гоу от Уелс вижда дузпа за игра с ръка на наш бранител. Йорданов майсторски спасява шута на Джони Реп.

1975/1976, УЕФА
26 ноември 1975 г. - осминафинал
Аякс – “Левски” 2:1 (в България - 1:2 след прод., 3:5 след дузпи)
1:0 Геелс (34), 2:0 Щефенхаген (75), 2:1 Войнов (85)
След епично пътуване и осемчасов непредвиден престой на летището във Виена “сините” кацат в Амстердам в полунощ в деня на мача. Въпреки това те се представят достойно и падат само с 1:2. Руди Геелс открива резултата, но после нашите се окопитват и пред вратата на Шрийверс става страшно. Опитният страж спасява удари на Панов, Миланов и Борисов. Четвърт час преди края обаче домакините стигат до втори гол. В 85-ата минута резервата Войнов получава топката в удобна позиция и без забавяне майсторски я праща под гредата – 2:1! Този гол после ще се окаже с цената на златото, защото “Левски” печели реванша в София и елиминира европейския колос след дузпи. Това е една от най-великите победи в историята на “синия” клуб.

1977/1978, КЕШ
Аякс - “Левски” 2:1 (2:1 в България)
2 ноември 1977 г. – осминафинал
1:0 Лерби (42), 1:1 Миланов (43), 2:1 Геелс (53)

“Левски” прилича на лазарет преди реванша в Амстердам. Извън строя заради контузии са Панов, Тишански и Пламен Николов. Наказани пък са Павлов и Ивков. На резервната скамейка до треньорите седи само резервният вратар Томас Лафчис. Помощник-треньорът Сашо Костов даже се обръща към старшията Иван Вуцов: “Ванка, за всеки случай и ние да обуем бутонките.”
Въпреки сложната ситуация “Левски” играе добре и Аякс повежда чак в 42-ата минута. Датчанинът Сьорен Лерби засича от упор центиране на Арнесен – 1:0. Само минута по-късно обаче Ангел Станков пробива мощно по дясното крило и центрира в пеналта, където таранът Киро Миланов е най-бърз и 1:1! В 53-ата минута вратарят ни Стефан Стайков изпуск хлъзгавата топка след пряк свободен удар и Геел от един метър опъва мрежата за 2:1.

1980/1981, УЕФА
АЗ Алкмаар - “Левски” 5:0 (1:1 в България)
4 ноември 1980 г- - 1/16 финал
1:0 Тол (31), 2:0 Нийгард (52-дузпа), 3:0 Тол (57), 4:0 Кист (65), 5:0 Петерс (90)
Това е най-голямата загуба на “Левски” в евротурнирите. Това 0:5 в Алкмаар идва точно в мач номер 50 за “сините” в Европа. Хландците, водени от “Златната обувка” Кийст, си осигуряват успеха само за 13 минути, когато вкарват три гола. “Петицата” оформя Петерс в края на двубоя. После АЗ Алкмаар достига до финала на турнира за Купата на УЕФА, където отстъпва на английския Ипсуич след 0:3 като гост и 4:2 у дома.

1980/1981, КНК
Фейенорд - Славия 4:0 (2:3 в България)
18 март 1981 г. – четвъртфинал
1:0 Нотен (19), 2:0 Ван Дайсен (49), 3:0 Вермьолен (77), 4:0 Боувенс (86)
Славия пристига осакатена в Ротердам – петима титуляри липсват поради контузии или наказания. Особено остро се чувства отсъствието на Андрей Желязков и Ваньо Костов. Контузия в 36-ата минута получава и титулярният вратар Георги Гугалов, който принудително е сменен от резервата Стефанов.

1988/1989, КНК

Рода - ЦСКА 2:1 (след прод., 3:4 след дузпи), (1:2 в България)
15 март 1989 г. – четвъртфинал
1:0 Хаан (38), 2:0 Ван Льор (56), 2:1 Стоичков (78)
при дузпите – 0:0 Пенев улучва гредата, 1:0 Ван Льор, 1:1 Георгиев1 2:1 Ханзен, 2:2 Иванов, 2:2 Вълов спасява удара на Грунендайк, 2:3 Младенов, 3:3 Хаан, 3:4 Стоичков, 3:4 Вълов спасява удара на Буребах
Това е може би най-силният мач в кариерата на Илия Вълов. Вратарят от Кнежа се превръща в героя на мача в Керкраде. “Армейците” са пред отпадане, след като губят до 78-ата минута с 0:2. Именно тогава Буребах бърка един пас в средата на терена, Стоичков открадва топката и в типичен стил препарира стража на домакините Недербург – 2:1 и мачът отива в продължения, а после и се стига до дузпите. След като през 1967 и 1982 г. ЦСКА достига до полуфиналите на КЕШ, през пролетта на 1989-а “червените” правят това и в турнира за Купата на носителите на купи. На полуфиналите вече непреодолимо препятствие се оказва Барселона.

2005/2006, УЕФА

Хееренвеен – “Левски” 2:1
14 декември 2005 г. – групова фаза
0:1 Мирослав Иванов (53), 1:1 Самарас (54), 2:1 Хансен (90)
“Сините” повеждат с гол на дребничкия техничар Миро Иванов – Деко, но още в ответната атака гръцкият национал Самарас

2006/2007, УЕФА
Фейенорд – Локомотив (Сф) 0:0 (2:2 в България)
28 септември 2006 г. – първи кръг
Това е едно от най-силните представяния на “червено-черните” при гостувания в Европа. Момчетата на Стефан Грозданов буквално изпускат да направят за смях надменните холандци. Локомотив играе много силно, Цецо Генков два пъти остава сам срещу вратата, но прави невероятни пропуски. След незаслужено 2:2 в София “железничарите” отпадат непобедени след 8 мача в турнира на УЕФА. За Фейенорд тогава играе бъдещата звезда на “Левски” Сержиньо Грийн. Халфът с плитките дори вкарва изравнителното попадение в първата среща за 2:2.

2009/2010, Лига Европа
ПСВ Айндховен – Черно море 1:0 (1:0 в България)
30 юли 2009 г. – трети предварителен кръг
1:0 Марселис (90+4)

“Моряците” се държат съвсем прилично в Айндховен. Единстеното попадение пада чак дълбоко в добавеното време. Черно море губи и реванша в Бургас със същия резултат и отново нещастно – след автогол на чернокожия Мамуту Кулибали в 30-ата минута. Цял мач за гостите пък играе Станислав Манолев.

2012/2013, Лига Европа

Витес - Локомотив (Пд) 3:1 (4:4 в България)
26 юли 2012 г. – втори предварителен кръг
1:0 Марко ван Гинкел (25), 2:0 Патрик ван Аанхолт (45+2), 3:0 Вилфрид Бони (47), 3:1 Христо Златински (80-дузпа)

През първото полувреме осакатеният тим на Локомотив стои добре и дори създава първото по-опасно положение. В 25-ата минута обаче Витес повежда с 1:0. Жонатан Рейс центрира и Марко ван Хинкел отблизо засича за първото попадение. В добавеното време на първото полувреме Патрик ван Аанхолт удвоява преднината на холандския тим. Първоначално Стефано Кунчев отразява удара на Аанхолт, но при добавката нападателят беше точен.

Още в 47-ата минута Витес покачва на 3:0. Вилфред Бони реализира с глава, след като засича центриране. Последва натиск и сериозни положения пред вратата на Стефано Кунчев. Първо Рейс бие с глава в аут, след това Хейден стреля от фаул в аут. В 80-ата минута Калаш фаулира в наказателното поле Илиян Йорданов и съдията дава дузпа за Локомотив. Христо Златински застана зад бялата точка и намали на 1:3. Последва пропуск на Здравко Лазаров, който не успява да преодолее вратаря на Витес. В последните секунди реферът дава дузпа и за домакините. Михаил Венков фаулира влезлия като резерва бивш юноша на Барселона Чантурия. Потърпевшият застава зад топката, но вратарят Кунчев спаси удара му и остави резултата непроменен.