По изключително глупав начин националите ни загубиха с 1:2 гостуването на Белгия. Контролата се игра пред 27 000 зрители на стадион "Крал Бодуен" в Брюксел. Секунди преди изтичането на редовното време селекцията на Станимир Стоилов водеше в резултата, но допусна два гола в рамките на по-малко от две минути и така домакините стигнаха до победата. Срещата бе първа за "трикольорите" след отказването на капитана Димитър Бербатов.

Силен мач за България изнесе Николай Михайлов. Още в 4-ата минута вратарят на Твенте спаси дузпа за нарушение на Живко Миланов срещу Еден Азар, а до почивката се отчете с още няколко решителни намеси, запазили мрежата му суха. Не така обаче бе в края на двубоя, когато на Михайлов му се наложи два пъти да вади топката от вратата си. Изравнителното попадение в 88-ата минута на резервата Кристоф Льопоан падна от съмнително положение за засада, а вторият гол дойде след поредица от рикошети и карамболи в малкото наказателното поле, като в крайна сметка Венсан Компани от Манчестър Сити успя да добута топката зад голлинията.

Попадението за България вкара Ивелин Попов в 31-ата минута. Станислав Манолев подаде на Георги Пеев, който пусна по трева успоредно на вратата към Ивелин Попов и нападателят на Литекс се разписа от границата на наказателното поле, пращайки топката неспасяемо в долния десен ъгъл на вратата, пазена от Жан-Франсоа Жийе.

Пет минути преди да падне попадението "трикольорите" нацелиха греда. В 26-ата Живко Миланов центрира отдясно, но ударът на Валери Божинов бе блокиран от играч на домакините, след което и Благой Георгиев пробва мерника си, но топката се отбива в дясната греда.

През второто полувреме националите ни значително намалиха оборотите, а в края секунди невнимание ги лишиха от успеха на стадион "Крал Бодуен". В заключителните минути домакините действаха много грубо, а с балтиите си изпъкна Венсан Компани. Защитникът на Манчестър Сити в един момент повали първо Благой Георгиев и Стилиян Петров в средата на терена, а при отбелязването на победното си попадение изрита в главата падналия на земята Станислав Манолев.

Така Белгия записа шестата си победа над България. "Трикольорите" също имат шест успеха над "червените дяволи", а две срещи са завършили наравно.

Станимир Стоилов и избраниците му се отправят към ЮАР. В понеделник "трикольорите" ще играят контрола и с домакина на световното първенство. /БЛИЦ

Срещата по минути - ТУК

БЕЛГИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:1
0:1 Ивелин Попов (31), 1:1 Кристоф Льопоан (89), 2:1 Венсан Компани (90+1)

БЕЛГИЯ: 1.Жан-Франсоа Жийе (Бари), 2.Тоби Алдервайрелд (Аякс) (64-19.Лоран Симан (Кортрийк), 3.Венсан Компани (Манчестър Сити), 4.Никола Ломбартс (Зенит), 5.Жел ван Дам (Андерлехт) (64-20.Оливие Дешахт (Андерлехт), 8.Стивън Дефур (Стандарт, Лиеж) (83-16.Кевин Миралас (Сент Етиен), 6.Ян Вертонген (Аякс) (46-18.Бернд Тайс (Гент), 10.Томас Буфел (Генк), 7.Еден Азар (Лил), 9.Ромелу Лукаку (Андерлехт) (64-22.Кристиан Бентеке (Кортрийк), 11.Муса Дембеле (АЗ Алкмаар) (46-23.Кристоф Льопоан (Гент)

БЪЛГАРИЯ: 13.Николай Михайлов, 14.Станислав Манолев, 15.Иван Иванов, 6.Станислав Ангелов, 16.Живко Миланов, 19.Стилиян Петров (88-4.Пламен Николов), 8.Чавдар Янков, 12.Георги Пеев (90+2-11.Иван Стоянов), 7.Благой Георгиев, 23.Ивелин Попов (66-9.Мартин Камбуров), 10.Валери Божинов (62-20.Димитър Рангелов)
Резерви: 1.Иван Караджов, 5.Веселин Минев, 4.Пламен Николов, 18.Николай Димитров, 11.Иван Стоянов, 20.Димитър Рангелов, 9.Мартин Камбуров