Шампионът Литекс победи с 2:1 Миньор (Перник) на старта на новия сезон в "А" група. Срещата се игра пред около 2000 души на Градския стадион в Ловеч, които едва ли са останали доволни от продукцията, поднесена им от главните действащи лица на терена.

Головете за "оранжевите" отбелязаха Флорин Брату и Ивайло Петков. Христо Господинов заби почетното попадение за гостите от Перник в даденото от рефера продължение.

Домакините можеха да победят с по-изразителен резултат, но липсата на шанс и отличните намеси на Ивайло Иванов ги лишиха от това.

Том пропусна да открие в самото начало, пращайки топката покрай лявата греда. Литекс все пак поведе в 10-ата минута. Започналият като титуляр в този мач Флорин Брату се оказа на правилното място и останал сам срещу вратата в наказателното поле, разстреля Ивайло Иванов - 1:0. Малко след това атака на домакините като по чудо не завърши с ново попадение. Ивелин Попов изведе Том в удобна позиция срещу Иванов, но бразилецът прати топката над вратата. Междувременно Александър Барт получи контузия и бе заменен принудително от Джемал Берберович. Това бе повторен дебют за босненеца след завръщането му от Денезлиспор.

Миньор все пак показа зъби в 24-ата минута. Тогава Родриго Галато извади виртуозно силен шут на Костадин Марков от пряк свободен удар. В последните минути на първото полувреме Литекс отново взе пълното превъзходство, но втори гол във вратата на перничани така и не падаше. Най-близо до попадение бе Ивелин Попов. Капитанът се озова в удобна позиция, но Иво Иванов извади неговия удар. Отново вратарят на Миньор предотврати с решителна намеса отлично взаимодействие между Попов и Флорин Брату в наказателното поле.

Началото на второто полувреме започна с пропуск на Литекс. Берберович изведе Ивелин Попов в удобна позиция за стрелба, но капитанът реши да лъже и сгреши. Шампионите удвоиха преднината си в 51-ата минута. Тогава реферът Николай Йорданов отсъди дузпа за нарушение срещу Пламен Николов. Бранителят на Миньор Даниел Златков го задържа за фланелката и последва наказателен удар. Зад топката застана Ивайло Петков, който покачи на 2:0, пращайки топката по земя в десния ъгъл на вратата под плонжа на вратаря Иво Иванов.

В 55-ата минута Костадин Хадуров пробва рефлекса на Галато. Нападателят стреля силно отдалеч, но бразилският вратар внимаваше и изби. Последва бърза контраатака на Литекс. Берберович отлично изведе Брату зад защитата на Миньор, но не достигна скорост на румънеца. Гостите от Перник можеха да намалят в 71-ата минута. Тогава Костадин Марков центрира в наказателното поле на Литекс, където Адриан Олегов стреля с глава, но топката се отби в горната греда и излезе в аут. Влезлият като резерва Момчил Цветанов направи голям пропуск в 77-ата минута. Известният като Малкия шивач не успя да прати топката в празната врата след отличен пас на Ивелин Попов. В даденото от рефера Николай Йорданов продължение резервата Христо Господинов заби почетното попадение за Миньор и Литекс би само с 2:1.

На "оранжевите" в сряда предстои реванш срещу Жилина от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. /БЛИЦ

Срещата по минути - ТУК

ЛИТЕКС - МИНЬОР 2:1
1:0 Флорин Брату (10), 2:0 Ивайло Петков (51-дузпа), 2:1 Христо Господинов (90+2)
ЛИТЕКС
: 31.Родриго Галато, 2.Александър Барт (11-4.Джемал Берберович), 22.Пламен Николов, 33.Николай Бодуров, 3.Петър Занев, 6.Ивайло Петков, 23.Небойша Йеленкович, 8.Том (75-27.Момчил Цветанов), 17.Георги Миланов, 11.Флорин Брату (60-19.Уилфред Нифлор), 71.Ивелин Попов
Резерви: 1.Урош Голубович, 4.Джемал Берберович, 10.Сандриньо, 7.Христо Янев, 18.Илия Миланов, 27.Момчил Цветанов, 19.Уилфред Нифлор
Треньор: Ангел Червенков

МИНЬОР: 99.Иво Иванов, 2.Васил Божиков, 3.Адриан Олегов, 6.Даниел Златков, 4.Николай Христозов, 19.Петър Петров (73-27.Румен Рангелов), 26.Цветомир Тодоров, 28.Велимир Иванович, 32.Костадин Марков, 18.Горан Янкович (63-23.Христо Господинов), 21.Костадин Хазуров
Резерви: 91.Иван Чворович, 13.Ивайло Стоянов, 22.Юри Иванов, 10.Томислав Павлов, 23.Христо Господинов, 7.Младен Стоев, 27.Румен Рангелов
Треньор: Антон Велков