ИГРАЙТЕ БЛИЦ ГЕЙМ 4 - ТУК!

Италия победи България с 1:0 в световна квалификация в група „В“ за Мондиал 2014. Единственото попадение реализира Алберто Джилардино в 38-ата минута. След изиграването на днешните мачове – Италия – България 1:0, Чехия – Армения 1:2 и Малта – Дания 1:2 класирането е следното: 1.Италия 17 точки 2.България 10 точки, 3.Чехия 9 точки, 4.Армения 9 точки, 5.Дания 9 точки, 6.Малта 3 точки. Следващият мач на България е на 10 септември (вторник), гостуване на Малта.

България изигра равностоен мач срещу Италия на стадион „Ренцо Барбера“ в Палермо, особено през второто полувреме. Може да се каже, че нашите загубиха незаслужено, можеше да откраднат и една точка. През първата част „трикольорите“ предадоха инициативата за кратко на домакините, когато получиха и попадението, дело на Джилардино. През голяма част от вторите 45 минути възпитаниците на Любослав Пенев играха много по-добре от „адзурите“. Ивелин Попов пропусна прекрасен шанс, след това Буфон два пъти спаси вратата си. В края на двубоя нашите натикаха италианците в наказателното им поле и в продължение на 5-6 минути опитваха центрирания. Дори в четвъртата минута на добавеното време Йордан Минев имаше шанс да изравни, но с глава прати топката от външната страна на вратата.

Любослав Пенев заложи на очаквани четирима в отбрана – Йордан и Веселин Миневи по двата фланга и Иван Иванов и Бодуров в центъра. Пред тях действаха Светослав Дяков и Владимир Гаджев. На върха на атаката бе Александър Тонев, а зад него Ивелин Попов и по крилата – Станислав Манолев и Тодор Неделев. Именно появата на таланта на „Ботев“ Пловдив бе изненадата в стартовия състав на "трикольорите".

България стоя равностойно на именития противник в голяма част от първото полувреме. Дори първият по-опасен удар бе от наша страна. В 20-ата минута Ивелин Попов напредна чудесно през центъра на терена, намери Тонев, който стреля силно. Вратарят Буфон не бе убедителен, изпусна топката, но след това поправи грешката си. Последва домакински натиск, който постепенно прибра българите в собствената половина. В 26-ата минута Николай Михайлов спаси удар на Инсиние. В 38-ата минута Италия поведе с 1:0 след гол на Алберто Джилардино. Инсиние за пореден път надигра Йордан Минев отляво и центрира в наказателното поле. Двамата централни бранители Николай Бодуров и Иван Иванов не пазеха Джилардино, който прати топката във вратата, въпреки усилията на Веселин Минев. След гола „адзурите“ заиграха спокойно и натиснаха още малко нашите, които рядко поглеждаха към вратата. През първото полувреме изглежда указанията на Любослав Пенев са били да действаме на контраатака, с пасове към оставения сам напред Тонев. Често обаче нападателят на Астън Вила не успяваше да се пребори със защитниците си. Видя се умора в Станислав Манолев, който още към 20-ата минута трудно се справяше по десния фланг. Тодор Неделев се включи добре, но постепенно се позагуби. С доста работа през първата част се нагърби Светослав Дяков, който опитваше да разпределя топката в средата на терена.

В началото на второто полувреме нашите имаха изключителен шанс да изравнят. След центриране отдясно на Дяков, Тодор Неделев намери с воле Ивелин Попов пред вратарското поле. Капитанът се хвърли на шпагат, засече топката, но слабо и не успя да я прати във вратата. В 55-ата минута Любослав Пенев извърши първата логична смяна, извади Манолев, който видимо бе уморен и не помагаше с нищо и в игра се появи Георги Илиев. Халфът на Черно море заигра в средата със Светослав Дяков и Владимир Гаджев. На върха на атаката излезе Ивелин Попов, отляво на крилото заигра Александър Тонев, а отдясно се премести Тодор Неделев. Малко след това Любо Пенев извади Тонев и пусна Димитър Рангелов. Нападателят застана на върха на атаката, а Ивелин Попов зае мястото на Тонев на левия фланг.

Около 60-ата минута дойдоха головите положения за България. След центриране от корнер вратарят Джанлуиджи Буфон едва изби топката, падайки до левия страничен стълб. Последва мощен удар на Бодуров, но Тиаго Мота подложи главата си и спря пътя на топката към вратата. В следващите секунди Тодор Неделев влезе отдясно в наказателното поле и опита фалцов удар в далечния десен ъгъл, но топката мина на сантиметри в аут.

Последва добро изпълнение на Андреа Пирло от пряк свободен удар, което бе отразено от Николай Михайлов. В следващата атака нашите бяха на път да направят сериозна грешка. Бодуров гардираше Джилардино, а Михайлов не улови топката. Нападателят на Италия я открадна и стреля, но в последния момент Бодуров се върна и изчисти топката преди да мине голлинията. Любослав Пенев направи трета смяна, с която показа, че ще търси изравняването. Селекционерът извади Светослав Дяков и пусна в игра нападателя Спас Делев.

Бившият нападател на ЦСКА и настоящ на испанския Лас Палмас внесе свежест в предни позиции. В последните минути нашите заиграха доста офанзивно, търсеха равенството. В 88-ата минута Ивелин Попов намери Неделев надясно, той обаче не успя да подаде към Рангелов в наказателното поле.