Един от най-драматичните мачове в историята между Левски и ЦСКА се играе на днешния ден точно преди 20 години. Двубоят е за първенство. „Сините” спорят за титлата с Литекс, а „червените” нямат никакви шансове за първото място.

Драмата е пълна – шест гола, 3:3, обрати, много положения и оспорвана от левскарите дузпа.

И в двата отбора има треньорски промени. Петър Зехтински сменя Георги Василев на „Армията”, а  Михаил Вълчев сяда на мястото на Стефан Грозданов на „Герена”.

ЦСКА се е подсилил с три големи звезди на българския футбол – Христо Стоичков, Емил Костадинов и Трифон Иванов. Триото се връща в Борисовата градина, за да се подготви за участие на Мондиала във Франция с националния отбор.

Ицо обаче не взема участие във въпросния мач на 10 април 1998 година, тъй като няколко дни преди това заминава за Саудитска Арабия. Местният Ал Насър го примамва да вземе участие в няколко двубоя на тима с огромен хонорар в турнир, известен като КНК на Азия.
На 4 април Стоичков играе за ЦСКА срещу Левски (Кюстендил), но за битката с истинските сини го няма.

Емил Костадинов пък до последно е под въпрос заради контузия. Налага се да започне срещата на инжекции, но в края на полувремето болките се засилват и на почивката е заменен от Ивайло Андонов.

ЦСКА натиска спусъка още в началото и в 12-ата минута вече води с 2:0 след два гола на друг ветеран – Бончо Генчев. Първо Методи Деянов му дава майсторски пас, а после му асистира Петър Жабов.

„Червените” предвкусват огромна победа, но само за четири минути Левски изравнява. Първо Николай Тодоров-Кайзера в типичния си стил с далечна тупалка намалява резултата, а след това Дончо Донев изравнява. Любопитното е, че и двамата са бивши играчи на ЦСКА.

В средата на второто полувреме Захари Сираков прави  пълен обрат и сектор „Б” запява познатия рефрен: „Хей, чуй, ЦСКА, 2:0, 3:2”.

Поредният обрат е на път да се случи, но в 82-ата минута „червените” получават дузпа. Главният съдия Младен Благоев я отсъжда за игра с ръка на Иван Василев-Сусето. Левскарите оспорват решението, твърдейки, че топката е докоснала ръката на бранителя, а действията му не са умишлени.
Реферът обаче е непреклонен, а Милен Петков хладнокръвно бележи, оформяйки крайното 3:3.

„Сините” се изнервят още повече, след като Младен Благоев дава край на мача петнайсетина секунди, преди да изтекат 90-те минути.
„Съдията не се казва Младен  Благоев, а Платен Благоев. Срам и позор бяха отсъжданията му”, тръбят от „Герена”. Томас Лафчис и останалите босове пишат жалба до БФС. Подобна декларация е изпратена до футболния съюз и от няколко фенклуба на Левски от различни краища на  България.

Няколко дни по-късно се заговаря, че Благоев е бил заплашван от здрави момчета, работещи към ВИС-2. Нещо повече - изтича информация в медиите, че на рефера му е било предложено  да го "разходят" из Витоша в багажника на тузарски автомобил.

Ядът на левскарите е огромен не само заради пропуснатата победа, а и заради пропиляната титла. Във въпросното вечно дерби „сините” губят две точки в битката с Литекс за първото място и в крайна сметка приключват сезона на втората позиция.
РУМЕН ИЛИЕВ/БЛИЦ СПОРТ

10 април 1998, „А” група
Левски – ЦСКА 3:3
0:2 Бончо Генчев (8, 12), 1:2 Николай Тодоров (26), 2:2 Дончо Донев (30), 3:2 Захари Сираков (66), 3:3 Милен Петков (82-дузпа)
Левски: Д. Иванков, Вл. Иванов, М. Радуканов, З. Сираков, Ив. Василев, Вл. Йонков, В. Павлов (88 – В. Вачев), Ал. Александров, Г. Иванов-Гонзо, Н. Тодоров (55 – Ас. Николов), Д. Донев (70 – Г. Борисов)
ЦСКА: Р. Станев, Ем. Кременлиев, Ст. Лулчев (46 – Г. Йорданов), Кр. Чомаков, Тр. Иванов, А. Бачев, Е. Костадинов (46 – Ив. Андонов), М. Деянов, П. Жабов (72 – Ив. Пасков), М. Петков, Б. Генчев.