Славия надви Ботев (Пловдив) с 2:1 на своя стадион в заключителния мач от елита този сезон и грабна последната квота за участие в евротурнирите. Янис Карабельов (41) и Ивайло Димитров (84) вкараха головете за успеха, а Андерсон Барбоса (88) се разписа за "канарчетата". Така първенецът Лудогорец ще играе в квалификациите на Шампионската лига, а носителят на купата на страната Локомотив (Пловдив), ЦСКА и "белите" ще пробват късмета си в Лига Европа.

Играчите на Златомир Загорчич стигнаха до баража, като заеха трето място в първата шестица на първенството, а „канарчетата“ се пребориха за първата позиция във втората осмица, като елиминираха в директен мач Черно море.

Първата част бе равностойна и почти до самия ѝ край нямаше точен удар, а малко преди почивката „белите“ успяха да поведат в резултата. Още в 12-ата минута се откри добра възможност пред Славия. Филип Кръстев беше съборен от Джонатан малко преди границата на наказателното поле, а главният съдия отсъди нарушение, но Милен Гамаков шутира над напречната греда. В 17-ата минута Христо Попадийн направи ужасяваща грешка, като подари топката на Александър Тонев фронтално срещу Стергиакис и футболистът на Ботев шутира от движение, но топката премина покрай вратата.

Winbet - победата е емоция! (18+)

Последваха неточни удари на Янис Карабельов и Чунчуков, за да се стигне до 41-ата минута, в която играчите на Златомир Загорчич поведоха. Радослав Кирилов направи страхотен пробив отляво, финтира Джонатан на аутлинията, след което центрира към Карабельов, а халфът насочи от движение топката във вратата на "канарчетата" за 1:0. Минута преди сигнала за край на първото полувреме "канарчетата" имаха претенции за неотсъдена дузпа за игра с ръка на Чунчуков в наказателното поле.

Осем минути след началото на второто полувреме "канарчетата" имаха добра възможност да изравнят, но ударът на Бурбано от близка дистанция бе блокиран и топката излезе в корнер. След по-малко от още 12 секунди Шопов центрира и Вутов отправи удар с глава, а Стергиакис се намеси и хвана топката.

Тодор Неделев на два пъти пробва късмета си от преки свободни удари без успех, а в 84-ата минута резервата на "белите" Ивайло Димитров имаше далеч по-голям шанс и се разписа от фаул за 2:0. Последва отпускане в редиците на Славия и в 88-ата минута Андерсон Барбоса намали на 2:1 след центриране на Александър Тонев.  Секунди по-късно обаче Джонатан Соуза удари противник без топка и бе изгонен с директен червен картон, за да завършат "канатчетата" мача в намален състав.

До края на мача не се случи нищо запомнящо се и Славия си осигури участие в Лига Европа.

СЛАВИЯ – БОТЕВ (ПЛОВДИВ) 2:1
1:0 Янис Карабельов (41), 2:0 Ивайло Димитров (84), 2:1 Андерсон Барбоса (88)

Най-интересното от срещата по минути:
-
Галин Иванов получава почетна тениска и награда от Славия в знак на благодарност за приноса му към клуба
1 - Начало на двубоя
2 - Стергиакис хвана топката след центриране от корнер
3 - Засада е отсъдена на Александър Тонев
11 - Гамаков шутира от пряк свободен удар на границата на наказателното поле, но топката премина над вратата на Ботев
15 - "Канарчетата" имат леко предимство във владението на топката, а нито един от двата тима не е отправил точен удар
18 - Александър Тонев получи топката на изгодна позиция и можеше да се разпише, но след удара му топката премина покрай вратата на "белите"
28 - Чунчуков засече топката след центриране от корнер, но ударът му бе неточен покрай вратата
35 - Оспорван сблъсък, но без точни удари в очертанията на вратите
41 - ГОООЛ за Славия! Радослав Кирилов направи страхотен пробив по лявото крило, финтира на два пъти Джонатан Соуза и подаде към добре пласирания в наказателното поле Янис Карабельов, който с удар от движение се разписа за 1:0
45 - Край на първата част!
.................................................
46 - Начало на втората част
53 - След центриране отляво пред Бурбано се откри страхотна възможност за изравнителен гол, но защитник на Славия блокира удара и топката излезе в корнер
55 - Шопов центрира в наказателното поле на "белите" и Вутов отправи точен удар с глава, но Стергиакис хвана топката
59 - Корнер пред вратата на Ботев и защитниците успяват да избият топката напред
62 - Неточен удар на Радослав Терзиев от далечна дистанция
72 - Тодор Неделев центрира от корнер и Антонио Вутов засече топката с глава, но я прати над вратата
76 - Тодор Неделев шутира от пряк свободен удар пред наказателното поле и топката премина над гредата
78 - Нов шут на Неделев отдалеч от пряк свободен удар и този път точен, но право в ръцете на Стергиакис
84 - ГОООЛ за Славия! Резервата Ивайло Димитров се разписа от пряк свободен удар за 2:0 и доближи "белите" до участие в Лига Европа
88 - ГОООЛ за Ботев (Пд)! Александър Тонев центрира и намери непокрития Андерсон Барбоса, който вкара за 2:1 и върна интригата в края
89 - Джонатан Соуза от Ботев е изгонен за изблъскване без топка на Попадийн
90+3 - Край на мача! Славия спечели с 2:1 срещу Ботев (Пд) и грабна последната евроквота

Съставите:
Славия: 32. Антониос Стергиакис , 55. Андреа Христов , 23. Емил Виячки, 38. Милен Гамаков, 83. Христо Попадийн, 73. Венцислав Бенгюзов (6777. Георги Вълчев), 35. Георги Йомов (5471. Емил Стоев), 10. Янис Карабельов , 20. Филип Кръстев, 11. Радослав Кирилов (73 7. Калоян Кръстев), 9. Цветелин Чунчуков (6714. Ивайло Димитров )
Резерви: 1. Георги Петков, 77. Георги Вълчев, 71. Емил Стоев, 25. Ертан Томбак, 14. Ивайло Димитров, 7. Калоян Кръстев, 4. Петър Патев
Треньор: Златомир Загорчич

Ботев (Пд): 1. Янко Георгиев, 2. Джонатан Соуза , 25. Станислав Работов , 11. Иван Бандаловски , 24. Лазар Марин, 18. Радослав Терзиев (86 6. Костадин Ничев), 20. Фабио Бурбано, 8. Тодор Неделев, 14. Станислав Шопов (73 27. Иван Василев), 7. Александър Тонев, 10. Антонио Вутов
Резерви: 33. Георги Аргилашки, 4. Димитър Пройчев, 39. Лъчезар Балтанов, 28. Филип Филипов, 6. Костадин Ничев, 27. Иван Василев, 9. Андерсон Барбоса
Треньор: Ферарио Спасов

София, стадион: "Славия"
Съдия: Станислав Тодоров

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация