Националният отбор на България записа една от най-срамните си страници в историята. Водените от Станимир Стоилов пишман играчи се сринаха и загубиха гостуването си от Кипър с 1:4. Двубоят се игра на стадиона в Ларнака, на който присъстваше президентът Георги Първанов, Борислав Михайлов и куп верни фенове, дошли с идеята, че “лъвовете” ще постигнат победа.

Отборът обаче бе жалко подобие на национален състав и логично загуби, като поражението можеше да е и по-голямо, но Димитър Иванков се намеси решаващо на няколко пъти. Стражът обаче се контузи и бе сменен принудително от Николай Махайлов в 68-ата минута.

Нашите започнаха перфектно и нищо не предвещаваше такъв край. Благой Георгиев уцели гредата още в 6-ата минута след подаване на Мартин Петров. След това домакините се развихриха и ни смазаха от бой. В 12-ата минута Хараламбидес откри резултата. Играч на домакините преодоля с лекота Костадин Стоянов отляво, Пламен Николов и Иван Иванов паднаха пред Иванков, а на задната греда Хараламбидес с лекота прати топката във вратата ни. Само три минути по-късно топката като по чудо не попадна за втори път в мрежата на Иванков.

Първо Константину от легнало положение не успя да реализира, след това негов съотборник стреля извън наказателното поле, но падналите Костадин Стоянов и Константину спряха пътя на топката. В 19-ата минута Божинов можеше да изравни, изпревари вратаря Августи след центриране на Благо Георгиев, но вратарят все пак се намеси и изби. В 20-ата минута домакините направиха 2:0. Станислав Ангелов подаде към Иван Иванов около центъра, младият защитник изпусна топката, Хараламбидес я открадна, претича цялата ни половина, остана сам срещу Иванков и го преодоля за 2:0. В 31-ата минута настанаха нови тежки минути за българския вратар.

Алонефтис стреля извън наказателното поле, но Иванков спаси, при добавката от упор отново стражът ни се намеси и предотврати нов гол във вратата си. В последната минута на първото полувреме Митко Бербатов все пак върна едно попадение след хубав удар по земя след подаване на Стилиян Петров.

През второто полувреме падението на нашите продължи със страшна сила. Пак започнахме добре – Благой Георгиев уцели за втори път гредата в 53-ата минута. В 58-ата минута Кипър поведе с 3:1 след гол на ветерана Михалис Константину и нова фатална грешка на Иван Иванов. След центриране отдясно в наказателното поле на нашите, защитникът пропусна топката и тя се оказа на волето на нападателя, който разстреля Иванков. В 66-ата минута домакините се отчетоха с нов пропуск. Константину се озова сам срещу Иванков, но този път Пламен Николов с шпагат спря звездата на Кипър. В 68-ата минута Димитър Иванков напусна принудително игра и на негово място влезе Николай Михайлов. В 76-ата минута Константину получи дълъг пас, централната двойка бранители отново я нямаше, но този път Михайлов се намеси. Две минути по-късно Алонефтис вкара за 4:1. До края на двубоя домакините можеха да вкарат още няколко попадения. В 82-ата минута Алонефтис пропусна, а минута преди края Веселин Минев спря Хараламбидес./БЛИЦ

Мачът по минути тук

Кипър - България 4:1
1:0 Хараламбидес (12), 2:0 Хараламбидес (20), 2:1 Димитър Бербатов (45), 3:1 Михалис Константину (58), 4:1 Алонефтис (78)

Кипър: 16.Августи, 17.Сациас, 2.Христу, 13.Михаил, 10.Хараламбидес, 8.Елия, 12.Макридес, 11.Михалис Константину, 7.Алонефтис, 6.Авраам, 18.Добрашинович
Резерви: 1.Морсти, 4.А. Константину, 14.Маракгос, 15.Никулау, 5.Александру, 9.Ефрем, 3.Папатанасиу

България: 1.Димитър Иванков (68 - Николай Михайлов), 3.Костадин Стоянов, 2.Иван Иванов, 4.Пламен Николов, 15.Веселин Минев, 6.Станислав Ангелов, 10.Стилиян Петров (69 - Коста Янев), 7.Благой Георгиев, 17.Мартин Петров, 9.Димитър Бербатов, 11.Валери Божинов (63 - Домовчийски)
Резерви: 12.Николай Михайлов, 18.Димитър Рангелов, 8.Коста Янев, 13.Валери Домовчийски, 16.Йордан Тодоров, 5.Иван Стоянов, 14.Станислав Манолев

Стадион: "Антонис Пападопулос", Ларнака - 5000 зрители
Съдия: Пол Алертс (Белгия)
Жълти картони: Хараламбидес (Кип), Стилиян Петров, Коста Янев (Бъл)