Съботният 7 май ще е по-специален за футбола в Свищов. Старите смелчаци от студентския тим на местния Академик се събират, за да отпразнуват 40-ата годишнина от първото влизане на отбора в „А” група. Инициатор на юбилея е бившият шеф на Професионалната лига, БФС и ЦСКА Валентин Михов. Именно 62-годишният Михов е един от героите, извоювали мястото в елитната футболна класа на България преди четири десетилетия.

Тогава скромният Академик, чийто треньор е уважаваният Желязко Панев, води люта битка за първото място в Северната „Б” група срещу Етър - отборът от окръжния център Велико Търново.

„В последния мач гостувахме на „Ангел Кънчев” в Трявна. От окръжния комитет на партията спуснаха нареждане да загубим, за да влезе Етър. По линия на пощите дори бяха обещали и доста пари на играчите от „Ангел Кънчев”, ако ни бият. Само че ние победихме с 3:0. От Свищов в Трявна пристигнаха повече от 3000 граждани и студенти, за да ни подкрепят. На връщане автомобилите и рейсовете бяха в три колони, но не се стигна до нито една катастрофа”, разказа Вальо Михов пред БЛИЦ СПОРТ.

Тогава в Академик играят предимно студентчета от икономическия институт. Ритат срещу стипендии между 40 и 80 лева. Премиите са 40 лева за победа и двайсетачка за равен, а при 0:0 се полагат само 10 лева. В Академик са видинчанинът Петър Станков (баща на бъдещия национал Мартин Станков), Пламен Вълков, Данчо Петков, Николай Джаров и др. По-късно идват силни подкрепления от Пловдив като Николай Курбанов, Георги Фиданов и Сашо Момчилов, плюс големия бомбардировач от Берое Петко Петков. Там е и Михов, известен тогава като Вальо Дузпата. Една част от функциите му на терена са да печели дузпи, и да ги вкарва.

Нападателят Цветан Каменов влиза в историята като първият голмайстор за Академик в „А” група при загубата с 1:2 на старта срещу Тракия в Пловдив през август 1976 г. Седмица по-късно е изкована първата победа в елита срещу Берое с 3:1 (Вълков, Павлов, Джаров). Двата столични гранда ЦСКА и Левски също си патят в Свищов. "Армейците" стигат само до 1:1, след като Станков забива изравнителния гол на стадиона до река Дунав. "Сините" трябва да се задоволят с 0:0.

„Уж се бяхме разбрали да завършим 2:2, за да стане Павел Панов голмайстор. Само че се получи някаква засечка и мачът се игра истински. По едно време Краси Борисов дори предложи да си разменим по един гол, тъй като за нулево равенство даваха най-ниските премии. Ние обаче предпочетохме да играем честно”, припомня си още Михов пред БЛИЦ СПОРТ.

Така Академик става трън в очите на сини и червени, които катастрофират лошо в Свищов през следващия сезон. В 18-ия кръг Левски е победен 1:0 след гол на Петков. Най-голямата драма е в предпоследния кръг, когато пристига ЦСКА. Точно тогава "армейците" се борят за шампионската титла с Локомотив (София) и им трябва победа на всяка цена. Лудата банда от Свищов обаче е замислила друго. Треньорът им Йордан Томов – Коми, разпорежда да се засили огънят след почивката. Точен изстрел на Петър Станков дава аванс на студентите, а след него Сашо Момчилов също е точен – 2:0! Към края съдията Тодор Страшников дава възмутителна дузпа за ЦСКА, само че Божил Колев я изпуска… Голямата сензация е факт! Въпреки победата „Академик” изпада след загуба от ЖСК Спартак във Варна с 3:1.

„ЦСКА и Левски не ни обичаха и това беше една от причините да изпаднем. Имаше отбори, които не им се опъваха, и получаваха помощ от тях. Ние обаче си ги биехме”, отбеляза още Валентин Михов.

И до днес в Свищов си спомнят за храбрите студенти, написали най-славните страници във футболната история на дунавския град.  По-късно, през 1985 г., Академик отново успява да се класира в „А” група, където играе пак два сезона. Стадион „Свилоза” отново се оказва опасно място за сини и червени. През есента на 1985 г. левскарите падат там с 1:3, а ЦСКА губи 0:1. Следващата година и двете им гостувания завършват по 1:1. В края на сезона Академик изпада, не без помощта на подмолна комбинация между Враца и Плевен.