Сайтът на ЦСКА също публикува обширен материал, свързан със стадион „Българска армия“.
Целият текст:
Днес ЦСКА осигури достъп на представители на медиите до реконструкцията на стадион „Българска армия“, които имаха възможност да се уверят в напредъка на дейностите. Проектът стартира официално през октомври 2024 г. и се очаква да продължи около 18 месеца. От страна на изпълнителя „Главболгарстрой“ АД, реконструкцията се ръководи от инж. Димитър Каламов, който подчертава, че досега няма отклонения от графика или рискове, които биха могли да забавят завършването.
„В момента тече изкопът на Сектор „А“. В дъното изпълняваме подложен бетон и започваме фундиране. Дълбочината е минус 10 метра, а теренът е обезопасен с ограда. Продължаваме с хидроизолации и наливане на фундамента. В сектор „В“ се извършва монолитно строителство, като скоро ще започне монтаж на сглобяемите стоманобетонови елементи, както и в сектори „Б“ и „Г“, с оглед запазване на околната среда. Екипът е подготвен с опитни кадри, работна сила и техническо ръководство“, обясни инж. Каламов.
Работата напредва и в секторите „Б“, „В“ и „Г“, за които ще се използват сглобяеми стоманобетонови конструкции, произведени в специален завод. Тази техника е избрана, за да се минимизират шумовото и праховото замърсяване в Борисовата градина, където е разположен стадионът. „В нашия завод в Пазарджик, в контролирана среда, ще бъдат произведени 2830 сглобяеми елемента, които ще бъдат безопасно транспортирани и монтирани. Основните колони са с височина 23 метра и тегло над 60 тона. Носещите конструкции на секторите „Б“, „В“ и „Г“ ще бъдат изпълнени като настъпални греди, формиращи наклона“, каза инж. Георги Диков – изпълнителен директор на завода за готови стоманобетонови конструкции на ГБС.
В проекта са включени и редица екологични мерки. Ръководството на ЦСКА увери обществеността, че се спазват високи стандарти за безопасност, включително планове за управление на строителните отпадъци и специални маршрути за придвижване на тежката техника. За да се намалят неудобствата за посетителите на Борисовата градина, алеите около стадиона се поддържат редовно почистени.
Арх. Александър Хаджиев от архитектурно бюро „ИПА“, автор на проекта за реконструкцията, добави: „Всички фази на проектиране са завършени. Следва частта, която носи най-голямо удовлетворение – изграждането. Подхождаме отговорно и ежедневно следим дейностите. С голямо задоволство мога да отбележа, че всички подхождат много професионално. Строителството върви с бързи темпове.“
Инвестицията в новото съоръжение цели да модернизира стадиона и да го превърне в място за спортни и културни събития, отговарящо на международните стандарти. Според планираните архитектурни и инженерни решения, стадионът ще бъде готов да приема по-голям брой зрители и да предлага по-добри условия за спортни събития, включително чрез подобрена инфраструктура и нови съоръжения.