Реконструкцията на стадион „Българска армия“ върви с пълна сила. Това стана ясно от специалния ден, организиран от ръководството на ЦСКА. На самия обект архитекти и инженери запознаха медиите с целия процес, който ще продължи на четири етапа. Напредъкът наистина е огромен, вижте се и от интересните снимки. 

Според архитект Александър Хаджиев от ИПА следва най-приятната част – строителството на новия дом на ЦСКА.

„Всички фази на проектиране са завършени. Следва частта, която носи най-голямо удовлетворение – строителството. Подхождаме отговорно и ежедневно следим дейностите. С голямо задоволство мога да отбележа, че всички подхождат много професионално. Строителството върви в бързи темпове“, заяви Хаджиев.

Инженер Димитър Каламов, изпълняващ функцията на технически ръководител на бъдещото съоръжение на ЦСКА, също коментира: „Намираме се пред Сектор А. Тече изкопът му. В дъното изпълняваме подложен бетон, започваме фундиране. Като дълбочина е минус 10 метра, обезопасен е с ограда. Продължаваме с хидроизолации, продължаваме с наливане на фундамента. В сектор В в момента е монолитно строителство, скоро ще започне сглобяемият стоманобетон – както в Б и Г сектори. С оглед запазване на околна среда. Екипът е доста сериозно подготвен с хора, работна сила и техническо ръководство“.

Каламов показа и напредъка по отсрещния Сектор В.

„В момента сме пред Сектор В – доста от фундаментите са направени, започваме външната ос, после и следващите две. Довършваме изкопните работи и продължаваме напред. Основите, първият етап, ще бъдат изградени за около два месеца. Но едновременно с тях ще започнат и колоните. Целият процес е на около 4 етапа. След нас започва и металната конструкция, която обикаля целият стадион отвън“.

Инженер Георги Диков – изпълнителен директор на Главболгарстрой, говори за сглобяемите елементи, които ще съставят новия стадион на ЦСКА.

„В нашия завод в Пазарджик, в контролирана среда ще бъдат построени над 3000 сглобяеми елементи. Ще бъдат безопасно транспортирани и монтирани. Основните колони са 23 метра високи и са с тегло над 60 тона. Носещите конструкции на секторите Б, В и Г ще са настъпалени греди, формиращи наклона“, каза Диков.

„Стадион с изцяло сглобяема стоманобетонна конструкция в България не е построяван. Сега се строи за първи път такъв у нас. Обектът е много предизвикателен и огромен интерес за нас. Дори вечер стадионът ще бъде осветен, както и парковата среда – старите тенис кортове и игрища. С проекта предвиждаме позициониране на много дървета в паркова среда и 40-те върнати декара. От УЕФА имат изискване, че всяко място трябва да бъде покрито от козирката“, разкриха още строителите на новия стадион на ЦСКА.