ЦСКА победи с минималното 1:0 Дери Сити в първи мач от 3-ия квалификационен кръг на Шампионската лига. Това бе дебют за треньора Любослав Пенев, както и за голяма част от играчите на “червените”. Двубоят се игра пред около 13 000 зрители на Националния стадион “Васил Левски” и пред погледите на президента Георги Първанов, както и на двамата собственици на клуба Димитър Борисов и Иво Иванов. Това бе първи мач на ЦСКА в Европа от есента на 2007 година, когато за последно игра срещу френския Тулуза. Миналото лято “червените” не успяха да участват в евротурнирите заради отнетия лиценз.

През първото полувреме срещу Дери Сити домакините не създадоха нито едно чисто голово положение. На върха на атаката действаше Руи Мигел, като му помагаха Тодор Тимонов, Иван Стоянов и Маркиньос. В 6-ата минута Руи Мигел стреля опасно покрай вратата с глава и това бе единственото по-сериозно положение за ЦСКА. До края на полувремето Тодор Тимонов и Маркиньос пробваха удари от далечно разстояние, но така и не застрашиха вратата на Дери Сити. Едва в 42-ата минута Иван Стоянов можеше да отбележи, след като бе изведен по диагонал в наказателното поле, но ударът му не намери целта.

През втората част “армейците” започнаха малко по-добре и понатиснаха съперника. Футболистите обаче пак не създаваха кой знае какви чисти голови положения. В 47-ата минута Тодор Тимонов изведе Маркиньос сам срещу вратаря на гостите Дохърти, бразилецът стреля по земя, но с крак стражът на Дери Сити изби. В 54-ата минута Руи Мигел опита да прехвърли бранител на гостите вместо да стреля в наказателното поле, но не успя и топката му бе отнета. В 64-ата минута гостите създадоха първото си по-чисто голово положение, Макманъс излезе сам срещу стража на ЦСКА Здравко Чавдаров, но от доста малък ъгъл прати топката от външната страна на вратата.

В 69-ата минута Костадин Янев стреля отдалеч, вратарят на Дери Сити изби, топката попадна в краката на Саидходжа, който се обърна и стреля, но над вратата, като можеше да подаде на останалия сам на голлинията Руи Мигел. В 74-ата минута “червените” най-после превзеха защитната крепост на Дери Сити. След центриране в наказателното поле на гостите бранител изчисти, но топката попадна на крака на Иван Стоянов, който с удар извън наказателното поле я вкара във вратата на ирландците за 1:0. До края на двубоя на терена се появи и Данчо Тодоров, който пораздвижи играта, но до повече чисти положения така и не се стигна./БЛИЦ