Литекс претърпя загуба с 1:2 от Висла (Краков) в първия сблъсък от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Така българският нападател Цветан Генков и съотборниците му в полския клуб почти отказаха "оранжевите" от продължаване напред в най-комерсиалния клубен турнир преди реванша в Краков на 3 август.

Попадението за Литекс на Градския стадион в Ловеч вкара Том. Бразилецът се разписа в продължението на първото полувреме, когато получи топката от Светослав Тодоров в ъгъла на наказателното поле, стреля и след рикошет в бедрото на Радослав Соболевски я прати в мрежата. Гол на Селио Кодо пък десетина минути преди края беше отменен от норвежкия рефер Томи Скиервен, който маркира нарушение на снажния нападател срещу бранител на Висла.

Точни за гостите от Полша бяха Михаел Ламей в 19-ата минута и Маор Меликсон в 76-ата. Първият откри резултата с прехвърлящ удар, след като остана непокрит в наказателното поле на Литекс. При ситуацията  "оранжевите" имаха претенции за засада, но от телевизионните повторения стана ясно, че Петър Занев е на една линия със съперниковия футболист. Меликсон пък вкара след атака през центъра. Играчът на Висла бе изведен очи в очи срещу Виничиус Баривиейра и оформи крайното 2:1.

Шампионът на България игра като равен с равен срещу първенеца на Полша. Избраниците на Любослав Пенев дори на моменти надиграваха съперника си. Малшансът също попречи на Литекс да стигне поне до равенството. На два пъти гредите попречиха на топката да попадне в мрежата на гостите. Първо в 10-ата минута отлично изпълнение на Христо Янев от пряк свободен удар се отби в напречната греда, а в 80-ата удар с глава на Николай Бодуров отново срещна гредата над главата на Милан Йованич.

Сръбският страж застана "на пожар" под рамката, тъй като титулярният страж Сергей Парейко се контузи на загрявката преди началото на двубоя.

Българският национал Цветан Генков остана на терена до 87-ата минута, когато отстъпи мястото си на Марко Йованович. Бившият нападател на Локо (Сф) обаче този път не успя да вкара на Литекс, както го направи на 2 пъти в контролата между двата отбора, играна преди месец в Холандия. Както е известно, тогава Висла отново записа успех с 2:1.

Двубоят по минути - ТУК

ЛИТЕКС - ВИСЛА 1:2
0:1 Михаел Ламей (19), 1:1 Том (45+1), 1:2 Маор Меликсон (76)
ЛИТЕКС: 31.Виничиус Баривиейра, 4.Джемал Берберович, 33.Николай Бодуров, 22.Пламен Николов, 3.Петър Занев, 23.Небойша Йеленкович, 7.Христо Янев, 8.Том, 27.Момчил Цветанов (72-15.Роберт Флорес), 17.Георги Миланов (86-6.Максим Жос), 9.Светослав Тодоров (65-12.Селио Кодо)
Резерви: 30.Евгени Александров, 6.Максим Жос, 16.Страхил Попов, 21.Александър Цветков, 19.Румен Руменов, 12.Селио Кодо, 15.Роберт Флорес
Треньор: Любослав Пенев
ВИСЛА: 1.Милан Йованич, 31.Михаел Ламей, 4.Осман Чавес, 2.Кю Ялиенс, 28.Цезари Вилк, 7.Радослав Соболевски, 5.Маор Меликсон, 11.Хервасио Нунес (78-10.Лукаш Гаргула), 15.Жуниор Диас, 77.Ивица Илиев (66-17.Андраж Кирм), 18.Цветан Генков (87-22.Марко Йованович)
Резерви: 12.Филип Курто, 10.Лукаш Гаргула, 13.Драган Палич, 16.Томаш Иржсак, 17.Андраж Кирм, 20.Давид Битон, 22.Марко Йованович
Треньор: Роберт Мааскант (Хол)