Бившият национален треньор на България по футбол Ясен Петров отбеляза 10-ата си година в китайския футбол с ново постижение. Той успя да остави за трета поредна година в местната Суперлига отборът на Цъндао Чжунън, като отново екипът му беше от българи - Георги Илиев и Александър Георгиев.

Кръг преди края на първенството отборът на Петров беше под чертата на изпадащите, но домакински успех с 1:0 над Цанчжоу Майти Лайънс им гарантира оцеляването.

За целия сезон в Китай, какво е нивото и колко трудно е било да се постигне целта, Ясен Петров говори пред БТА. Също така пловдивчанинът каза, че има българска телевизия в апартамента си в Цъндао и почти не пропуска мачове от efbet Лига.
"Беше изключително трудна мисия, много тежко беше накрая, с много перипетии. Но в крайна сметка спечелихме последната среща и създадохме празник за 30 хиляди души на трибуните. В Китай има една тенденция, че влязъл отбор от второто ниво се задържа един сезон и на втория изпада. За нас това беше предизвикателство, още повече, че нашият бюджет е от по-малките в Лигата. Но въпреки това, клубовете в Китай са добре финансирани. Искам само да спомена, че отборът на 16-о място при нас и изпаднал, разполага с толкова средства, колкото шампионите на Република Корея", започна 56-годишният специалист.

"Преди мача ни беше ясно, че трябва да победим. И мисля, че е заслужено - макар само с 1:0, защото ние бяхме по-активните в мача. Опитваме се да играем футбол, какъвто се харесва. Изключително важно беше, че най-после се върнахме на нашия стадион. Все едно сме спечелили Шампионската лига. За да останем, реално играхме финален мач и ни беше нужна победа с един гол разлика. Беше много сложно, играхме срещу моя бивш отбор, където също имаше българско участие - Георги Шейтанов, който е треньор на вратарите. И най-важното е, че отново накрая имаше снимка на четирима българи с българското знаме".
"Другото, което искам да кажа, че ние 77 дни не бяхме играли на нашия стадион, защото беше ангажиран от федерацията за националния отбор. И трябваше да домакинстваме в две срещи на стадиона на нашия най-голям съперник, което е нещо напълно различно. Той се намира на два часа път от нашата база. В други два мача бяхме наказани да играем без публика, така че почти в една трета от домакинствата не успяхме да се възползваме".
Петров обаче отбеляза и друга важна причина за успеха - ролята на президента на клуба Цяо Вейгуан. Той ръководи тима на Цъндао от много години и опитът му помага много в напрегнати ситуации. Така например Цъндао Чжуннън е единственият клуб от всички, които бяха замесени в битката за оцеляване в елита, който не смени треньорския екип.

"Нашият президент е страхотен човек. Той успява да запази спокойствие и хладнокръвие в най-тежките ситуации. Благодаря му, че ни се довери и също така оценявам помощта, която ни оказваше през цялото първенство - беше до нас във всички трудни ситуации. Също така искам да благодаря и на моя мениджър Гао Чи, без чиято помощ нямаше да ни е лесно".
"Оцеляването е важно, защото Цъндао Чжуннън е много известен клуб в Китай, с 20 сезона в Суперлигата. По принцип отборите с неголям бюджет, какъвто е нашият, имат винаги много труден втори сезон. Цъндао и Шанхай са единствените градове в Китай, които имат по два отбора в елитната дивизия. За някои може да е нищо това постижение, но за нас е нещо".
Той допълни, че в Китайската Суперлига има много големи разлики между отборите, което до известна степен напомня България. Клубовете са силни и четири от тях са в групите на азиатската Шампионска лига. За разлика от националния отбор на Китай, който не се представя добре.

"Но това е защото на много ключови позиции, особено в атаката, отборите разчитат на класни чужденци и те решават мачовете. Сега голмайстор на първенството стана У Лей с 34 попадения. Но все пак той е бивш футболист на Еспаньол и е по-скоро изключение. Тази година се получи изключително интересно първенство в Китай. Шампионът не беше ясен до последния кръг, а 7-8 отбора се бореха за оставане. Сигурен съм, че всичко е било феърплей, особено след като с присъди в затвора бяха вкарани бившият треньор на националния отбор и бившия президент на федерацията".

Петров все още не е наясно с бъдещето си, тъй като му предстоят разговори с ръководството на клуба за следващия сезон. И тези разговори ще вървят в следващата седмица. Но макар и 10 месеца в Китай, той не изпуска от поглед българското първенство и винаги е пред телевизора, когато е възможно това.

"Гледам всички мачове в България. Всичко е едно и също. Лудогорец е начело, а българските футболисти са все по-малко във всеки един отбор. При това положение не виждам никакъв лъч надежда за националния отбор. Но е обяснимо, такъв е животът. Нивото не е ниско в България. Статуквото е едно обаче и не се променя. Радостно е, че се правят нови стадиони на някои места. Сигурен обаче, че един ден всичко ще бъде наред. Все още обаче трябва да го изстрадаме. Вярвам в добрия край, но няма да е скоро", допълва пловдивчанинът.

Петров допълва, че след успешно изпълнената задача първо иска да обърне внимание на семейството и приятелите си, а и също така да се наслади на почивка в България. И отбелязва, че е пристигнал на 5 януари, а утре стават точно 10 месеца в голямата азиатска страна без връщане у дома и това е неговото най-дълго отсъствие.

"Радвам се на това, което прави Станимир Стоилов-Мъри, защото българските треньори извън границата сме малко. Навсякъде конкуренцията е изключително жестока. Пожелавам на всички български футболисти и треньори зад граница много успехи, защото това ще помогне за по-добро лице на българския футбол и на националния отбор", завърши треньорът на Цъндао.