Шампионът Литекс не допусна изненада в домакинството си на Берое, записвайки успех с категоричното 4:0. Мачът бе последен от програмата на 17-ия кръг на "А" група. Гостите от Стара Загора бяха трагично слаби при гостуването си в Ловеч и логично отстъпиха на "оранжевите".

Това бе десети пореден успех на Литекс в елита, с което те подобриха досегашния си клубен рекорд. "Оранжевите" остават без загуба в "А" група вече 21 срещи. Последното им поражение датира от април 2010-а, когато отстъпиха с 0:1 на ЦСКА в София.

Бразилският халф Дока Мадурейра отново бе над всички. Левият полузащитник отбеляза хеттрик. Дока реализира две попадения и при победата с 3:0 над Миньор в Перник преди седмица. Четвъртото попадение срещу Берое заби новото попълнение Деян Джерманович, който влезе като резерва на мястото на Папа Диуф.

След днешната победа Литекс отново поведе с 8 точки на преследвача "Левски". "Оранжевите" имат 43 срещу 35 за "сините". Берое остана на 7-ата позиция с 26 точки.

Избраниците на Любо Пенев започна сковано, но въпреки това по-често владееше топката. Първата по-сериознта опасност бе в 10-ата минута. Тогава Сандриньо засече добре с глава центриране на Янев от фаул, но Скорчев внимаваше и спаси. Малко след това пред шампионите се отвори нова възможност. Том надбяга защитата на отбора от Стара Загора, но в решителния момент не успя да нанесе точен удар. След 15-ата минута домакините вече изцяло владееха положението на терена, докато Берое разчиташе на контраатаки. Литекс поведе в 27-ата минута. Сандриньо получи вдясно в наказателното поле на гостите, след което извади топката към точката на дузпата, там Христо Янев я продължи към задната греда, където Дока я прати без проблем в мрежата - 1:0.

Треньорът на Берое Илиан Илиев в този момент влезе в пререкарие със съдията от Сливен Атанас Димитров. Гостите претендираха, че Дока е бил в положение на засада, но от телевизионните повторения се видя, че такава няма, тъй като Александър Томаш я покриваше.

В 40-ата минута "оранжевите" пропуснаха да удвоят преднината си. Небойша Йеленкович овладя топката в половината на Литекс и намери Диуф в центрълния кръг. Сенегалецът надбяга защитниците на гостите, излезе в чиста позиция срещу Теодор Скорчев, но би право в лявата греда. В 44-ата Петър Занев напредна по лявото крило и подаде отлично на Дока в наказателното поле, бразилецът от чиста позиция с премерен удар вкара второто си попадение - 2:0.

След почивката Литекс намали темпото, но въпреки това гостите така и не намериха верния път към вратата на Виничиус Баривиейра. Влезлият като резерва Георги Миланов можеше да отбележи в 65-ата минута, но ударът му от близо не намери мрежата зад Скорчев.

В 70-ата Дока реализира третия си гол. Бразилецът засече с глава технично центриране на сънародника си Том от аутлинията. Шампионите довършиха Берое в 77-ата минута. Тогава новото попълнение Деян Джерманович заби красив гол с глава след подаване на Христо Янев. За босненския нападател това бе първи гол за Литекс в официален мач.

До края Георги Миланов можеше да доведе резултата до 5:0. Халфът обаче стреля в аут от дъгата на наказателното поле. /БЛИЦ

Срещата по минути - ТУК

ЛИТЕКС - БЕРОЕ 4:0
1:0 Дока Мадурейра (27), 2:0 Дока Мадурейра (44), 3:0 Дока Мадурейра (70), 4:0 Деян Джерманович (77)
ЛИТЕКС:
31.Виничиус Баривиейра, 4.Джемал Берберович, 33.Николай Бодуров, 22.Пламен Николов, 3.Петър Занев, 23.Небойша Йеленкович, 8.Том, 10.Сандриньо (61-17.Георги Миланов), 7.Христо Янев, 15.Дока Мадурейра (78-27.Момчил Цветанов), 11.Папе Диуф (73-14.Деян Джерманович)
Резерви: 30.Евгени Александров, 2.Александър Барт, 14.Деян Джерманович, 16.Страхил Попов, 17.Георги Миланов, 18.Илия Миланов, 27.Момчил Цветанов
Треньор: Любослав Пенев
БЕРОЕ: 33.Теодор Скорчев, 27.Владислав Ямуков, 23.Александър Томаш, 24.Станислав Бачев, 28.Веселин Пенев, 16.Стефан Велев, 10.Диан Генчев (72-8.Цветан Филипов), 32.Ромарио Резенде (53-6.Симеон Мечев), 88.Петър Димитров (81-20.Николай Станков), 21.Тодор Христов, 19.Владислав Златинов
Резерви: 1.Мартин Теменлиев, 30.Павел Ковачев, 3.Тодор Тодоров, 71.Милен Танев, 6.Симеон Мечев, 20.Николай Станков, 8.Цветан Филипов
Треньор: Илиан Илиев