Футболната катедрала “Уембли” помни много мачове, герои, успехи и провали. Стадионът в Лондон за седми път в историята приема финал за шампионския трофей на Европа. В стария си вариант (с двете легендарни кули) “Уембли” прие пет финални срещи за КЕШ (1963, 1968, 1971, 1978 и 1992 г.), а след повторното изграждане домакинства мач за трофея от Шампионската лига през 2011 г.

След легендарния английски стадион се нарежда белгийския “Хейзел”, който е приел пет финални мача, включително два през 1974 г., когато има преиграване. В Брюксел се играят и финалите през 1958, 1966 и 1985 г. Последният ще остане в историята със загиналите фенове на Ювентус след срутването на стена на трибуните. Виенският “Ернст Хапел Щадион”, известен преди като “Пратерщадион”, е бил домакин на 4 финала – 1964, 1987, 1990 и 1995 г.

ДОСЕГАШНИТЕ ФИНАЛИ НА “УЕМБЛИ”
we1.jpg22 май 1963 г., Милан – Бенфика 2:1
0:1 Еузебио (19), 1:1 Жозе Алтафини (58), 2:1 Жозе Алтафини (79)

Милан става първият италиански клуб, който печели КЕШ. “Росонерите” побеждават Бенфика пред 45 000 зрители и попречват на португалския тим да спечели трофея за трета поредна година след 1961 и 1962 г.

Еузебио, който се разписва два пъти за Бенфика при победата с 5:3 над Реал (Мадрид) предишната година, дава аванс на “орлите” в 18-ата минута, но през второто полувреме Жозе Алтафини се разписва два пъти и носи на Милан първия от седемте трофея на европейски клубен шампион.

we2.jpg29 май 1968 г., Манчестър Юнайтед – Бенфика 4:1 след прод.
1:0 Боби Чарлтън (53), 1:1 Жайме Граса (81), 2:1 Джордж Бест (93), 3:1 Брайън Кид (94), 4:1 Боби Чарлтън (99)

Втори финал се играе на “Уебли” и за втори път Бенфиса губи. Манчестър Юнайтед става първият английски клуб, който взима КЕШ. В емоционална вечер, 10 години след “Трагедията от Мюнхен с “Бебетата на Бъзби”, мениджърът Мат Бъзби извежда Манчестър Юнайтед до триумфа с два гола на оцелелия от Мюнхен Боби Чарлън. Брайън Кид се разписва на 19-ия си рожден ден, а Джордж Бест бележи след солова акция.

“Червените дяволи”, които в този мач играят в сини екипи, повеждат в началото на второто полувреме с гол на Чарлтън, но Жайме Граса изравнява в 81-ата минута. Четири минути преди края Еузебио може да спечели мача за Бенфика, но ударът му е спасен от Алекс Степни. В продълженията Чарлтън, Кид и Бест се разписват за успеха на Юнайтед.

we3.jpg2 юни 1971 г., Аякс – Панатинайкос 2:0
1:0 Дик ван Дайк (5), 2:0 Ари Хаан (87)

Аякс печели първия от трите си поредни КЕШ-а само две години, след като през 1969 г. е загуби финала на турнира от Милан с 1:4 в Мадрид. Холандците, водени от Ринус Микелс, тотално надиграват Панатинайкос, с треньор Ференц Пушкаш. “Детелините” остават единственият гръцки клуб, играл финал в КЕШ/ШЛ.

Дик ван Дайк дава аванс на Аякс в петата минута, но въпреки превъзходството си тимът от Амстердам не е сигурен за успеха си до самия край на мача. В 87-ата минута Ари Хаан се възползва от пас на Йохан Кройф и принуждава Антимос Капсис да си вкара автогол.

we4.jpg10 май 1978 г., Ливърпул – Брюж 1:0
1:0 Кени Далглиш (66)

Ливърпул е носител на трофея и две години по-рано е победил Брюж на финала на Купата на УЕФА. Усхехът на “Уембли” идва след гола на Кени Далглиш в 66-ата минута.

Брюж, единственият белгийски финалист в турнира, играе много дефанзивно, но защитата се пропуква след пас на Греъм Сунес, който намира Далглиш и той копва топката над вратаря Биргер Йенсен.

we5.jpg20 май 1992 г., Барселона – Сампдория 1:0 след прод.
1:0 Роналд Куман (112)

Барселона става първият испански клуб след Реал (Мадрид) през 1966 г., който печели КЕШ. Каталунците, водени от Йохан Кройф, имат големи затруднения срещу италианския Сампдория.

Единственото попадение в мача пада осем минути преди края на продълженията. При изпълнение на фаул Христо Стоичков подава на Бакеро, който спира топката и Роналд Куман с удар от 25 метра бие точно покрай Джанлука Палиука за победния гол.

we6.jpg28 май 2011 г., Барселона – Манчестър Юнайтед 3:1
1:0 Педро Родригес (27), 1:1 Уейн Рууни (34), 2:1 Лионел Меси (54), 3:1 Давид Вия (70)

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Сър Алекс Фъргюсън оставя голмайстора на тима във Висшата лига Димитър Бербатов извън групата за мача. Разочарованият българин дори не сяда на трибуните, за да гледа мача. Барселона пък триумфира в Шампионската лига за трети път в рамките на пет години и за четвърти път в историята си.

В 34-ата минута Уейн Рууни изравнява за Манчестър Юнайтед, след като 7 минути по-рано Педро Родригес е дал аванс на тима на Пеп Гуардиола, който играе за Барселона на финала през 1992 г. Каталунците печелят мача след попадения на Лионел Меси и Давид Вия. След края на мача Сър Алекс признава превъзходството на Барса и твърди, че това е най-добрият тим срещу който негов отбор някога е играл.