Всички чакат големия мач тази вечер на “Маракана” между Бразилия и Испания. Преди началото на шоуто обаче БЛИЦ ще разкаже на своите читатели за една битка между двата отбора, проведена на световното първенство в Мексико през 1986 година.

На 1 юни “селесао” печели с 1:0 срещу “червените фурии” в първи мач от груповата фаза. Двубоят е изключително интересен, а съдиите ощетяват Испания. Единственият гол пада в 62-ата минута с автор Сократес. В състава на легендарния треньор Теле Сантана има цяла плеяда от звезди – Сократес, Зико, Карека, Фалкао, Бранко. Зико обаче не взема участие в мача заради контузия.  Сред испанците изпъкват Мичел, Бутрагеньо, Камачо, Субисарета.

Най-скандалният момент е в началото на второто полувреме. Мигел де Гонсалес, известен повече като Мичел, отправя топовен шут от границата на наказателното поле. Топката се удря в горната греда и тупка зад голлинията. Главният съдия Кристофър Бамбридж от Австралия и неговият помощник Ян Кайзер от Холандия обаче не виждат попадението и дават знак играта да продължи. Испанците бурно протестират, но никой не ги чува. Малко по-късно те имат нов повод да скочат на съдията. Бразилците отбелязват гол с ръка чрез Единьо (двайсетина дни по-късно Марадона ще стори същото срещу Англия). Голът е отменен, но Бамбридж не показва жълт картон, което подлудява иберийците.

В 62-ата минута Карека бие силно, топката среща горната греда, връща се на терена и Сократес с глава от непосредствена близост открива резултата.

Ново попадение не пада до края и Бразилия печели първите си точки на Мондиала през 1986 година. “Селесао” достига до четвъртфиналите, където отпада драматично от Франция след изпълнение на дузпи.

Любопитното е, че и Испания отпада на четвъртфинал след изпълнение на дузпи. Иберийците губят при ударите от бялата точка от Белгия.