ЦСКА гостува на Берое в първи полуфинал за Купата на България. Двубоят е днес в Стара Загора от 19:15 часа. Двата тима са изиграли общо осем мача за трофея, като балансът е на страната на ЦСКА - пет победи, срещу две за старозагорци. Именно двата успеха обаче са постигнати в последното десетилетие и носят спомени за все още пресен "червен" кошмар.

През пролетта на 2007 година двата тима се изправиха в четвъртфинал в Стара Загора. Тогава регламентът беше такъв, че победителят се определяше само от един двубой. Берое победи с 1:0 след гол на португалеца Аделино Лопеш в продълженията. Треньор на Берое бе Едуард Ераносян, а на ЦСКА - Стойчо Младенов. Двубоят бе изключително напечен. Във втората минута на продълженията португалският съдия Жоаким Силва тръгна да дава дузпа за ЦСКА за събаряне на Валентин Илиев, но след това посочи аут. "Червените" получиха два червени картона - на Тиаго Силва и Еуген Трика.

"В съблекалнята казах на футболистите право в очите, че ако имат чест, доблест, мъжество и характер, трябва да се променят до края на първенството. Трябва да защитят червената фланелка. В последните две срещи наблюдавам отбор без дух, воля и желание за игра. Така големи успехи не се постигат. Подходихме твърде аристократично към двубоя особено през първото полувреме. Разочарован съм от поведението на играчите, те си мислеха, че Берое сами ще се победят. Казвам ви, ще падат глави ако нещата не се променят. Няма да се спирам пред никого. Играчите нямат право да се отнасят толкова безотговорно към ЦСКА. Излизат на терена и се разхождат все едно са царе на България. Нещата няма да продължават така", казва след мача Стойчо Младенов.

През пролетта на 2010 година ЦСКА има нов треньор и гостува отново на Берое и отново на 1/4-финал за Купата. Дебют начело на "армейците" направи Адалберт Зафиров, който замени напусналия Йоан Андоне. Берое пак победи, този път с 1:0 след гол на Искрен Писаров. По това време спортен директор на ЦСКА е Атанас Караиванов, който казва: " Проблемът е, че тези, които са на терена, не знаят, че играят в ЦСКА. Зафиров е от ден и половина треньор. Какви оценки да му даваме. Аз мисля, че той имаше по-голямо желание в пъти да спечели, но не успяхме. Проблемът не е в Андоне, не е и в Зафиров. Не смятам, че умишлено играчите не разкриват потенциала си, просто несериозен подход." "Лошото е, че с играта, която показваме в момента, единствено петним името на отбора. Голямо извинение към феновете", добавя Румен Трифонов.

Мачовете между ЦСКА и Берое за Купата на България:

17.08.1966 година, 1/4-финал
Берое - ЦСКА 1:3

0:1 Никола Цанев (26), 1:1 Петър Жеков (36), 1:2 Димитър Якимов (66), 1:3 Борис Станков (77)

01.03.1969, Велинград, групова фаза
ЦСКА - Берое 0:0

15.03.1972, Пловдив, 1/4-финал
ЦСКА - Берое 2:0

1:0 Петър Жеков (18), 2:0 Аспарух Никодимов (49)

18.02.1973, Пазарджик, групова фаза

2:0 Стефан Михайлов (15, 20)

03.06.1973, София, ФИНАЛ
ЦСКА - Берое 2:1

0:1 Димитър Димитров (12), 1:1 Георги Денев (18), 2:1 Петър Жеков (21)

12.04.2006, София, 1/4-финал
ЦСКА - Берое 4:1

1:0 Александър Тунчев (11), 2:0 Еуген Трика (37), 3:0 Мурад Хидиуед (56), 3:1 ЗДравко Тодоров (67), 4:1 Йордан Тодоров (90)