ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 3 - ТУК!

"Ботев" Пловдив приема Щутгарт днес от 20:/30 часа на стадион "Лазур" в Бургас в първи мач от третия квалификационен кръг на Лига Европа. По този повод БЛИЦ припомня сблъсъците на пловдивчани с отбори от Германия. Два пъти в своята история “Ботев” е срещал отбори от Германия в евротурнирите. И в двата случая “канарчетата” отпадат, но всеки път нещастно.

Купа на УЕФА, сезон 1978/1979
13 септември 1978 година

ХЕРТА – “БОТЕВ” (Пд) 0:0

ХЕРТА:
Нигбур, Зидат, Брюк, Клиеман, Вайнер, Нюсинг, Блехшмид (75-Милевски), Беер, К-Х. Граница, Герсдорф, Агербек
ТРЕНЬОР: К. Кльотцер

”БОТЕВ”:
Д. Вичев, Ат. Гаръбски, Ат. Маринов, Ив. Кунчев, К. Босаков, Сл. Хорозов (80-Ив.Тодоров), К. Костадинов, П. Зехтински, Коста Танев, Ал. Иванов, М. Аргиров
ТРЕНЬОР: Ив.Манолов
СЪДИЯ: Хънтиг (Англия), Берлин, “Олимпиящадион” - 55000 зрители

За съперника на “канарчетата”, класирал се трети в предходния шампионат на Бундеслигата, блестят Ерих Беер, Норберт Нигбур, Уве Клиеман, младежките национали на ФРГ Фьорстер и Юрген Милевски, а също и датските национали Оле Расмусен и Хенрик Агербек. В Берлин старши треньорът Иван Манолов-Големия орел не може да разчита и на младата звезда Георги Славков-Бенкс. Голмайсторът и Коста Танев са извадени заради лоша дисциплина от отбора. В последния момент Танев все пак е реабилитиран, за да помогне срещу берлинчани. Над всички на стадиона край Берлинската стена е вратарят Димитър Вичев, който прави отличен мач и запазва вратата си суха. “Ботев” става първият български отбор, който успява да не загуби като гост на елитен немски отбор.

Георги Славков-Бенкса срещу Херта Берлин

27 септември – реванш
“БОТЕВ” – ХЕРТА 1:2

”БОТЕВ”: К.Пейчев, Ат. Гаръбски, Ат. Маринов, Ив. Кунчев (85 – В.Делев), Сл. Хорозов, К. Костадинов, Коста Танев (46 – П.Зехтински), Ал. Иванов, Г.Славков, Кр.Манолов, М. Аргиров

ХЕРТА:
Нигбур, Зидат, Брюк, Клиеман (46-Фьорстер), Вайнер, Блехшмид, Милевски, Расмусен, К-Х. Граница (80 - Нюсинг), Герсдорф, Зитко
ГОЛМАЙСТОРИ: 0:1 Граница (32), 0:2 Граница (41), 1:2 Славков (49)
СЪДИЯ: Бауман (Швейцария), Пловдив, стадион “9 септемри – 23 000 зрители

Преди реванша Големия Орел отново има кадрови проблеми - защитникът Босаков е с контузен. Този път разочарова с изявите си вратарят Пейчев, сменил изненадващо титуляра Вичев. Карл-Хайнц Граница извежда гостите напред, възползвайки се в пеналта от неумела намеса на Пейчев. В 41-ата минута Бернд Герсдорф извежда в удобна позиция Граница и той отново облива със студен душ зрителите по трибуните – 0:2. В 49-ата минута Митко Аргиров опъва мрежата зад гърба на Нигбур за 1:2, а пред вратата на гостите до края на мача буквално ври и кипи. Стражът на Херта спасява като по чудо изстрел от упор на Костадинов. После Сашо Иванов – баща на Георги Иванов-Гонзо, с каскада от финтове преминава половината отбор на гостите и извежда Славков в чиста позиция. Ударът на Бенкса обаче среща гредата. Берлинчани стигат на полуфинала, където са спрени от друг отбор от Източна Европа - Цървена звезда.

Купа на носителите на национални купи, сезон 1984/1985
24 октомври 1984 г. – 1/8 финал

БАЙЕРН - "БОТЕВ" 4:1
1:0 Димитър Младенов (9–автогол), 2:0 Волфарт (20), 2:1 Георги Георгиев (40), 3:1 Румениге (75), 4:1 Волфарт (78)

БАЙЕРН:
Пфаф, Мартин (64 – Дел Айе), Вилмер (64 – Д. Хьонес), Едер, Аугенталер, Лерби, Кьогъл, Дюрнбергер, М. Румениге, Дремлер, Волфарт
ТРЕНЬОР: Удо Латек

”БОТЕВ”: Димитър Вичев, Запрян Раков, Димитър Младенов (75 – Костадин Костадинов), Благой Блангев, Славчо Хорозов, Марин Бакалов, Васил Симов, Георги Георгиев, П. Стойнов, Петър Зехтински, Атанас Пашев
ТРЕНЬОР: Ив.Глухчев

СЪДИЯ: Сьоренсен (Дания), Мюнхен, “Олимпиящадион”– 10 000 зрители.

През сезон 1984/85 съперник на осминафинала в турнира за КНК е друго немско страшилище – Байерн. Баварският колос е воден от Удо Латек, а в отбора е бъкано със звезди. Там са белгийският национален вратар Жан-Мари Пфаф (вицешампион на Евро`80 и вратар №1 на Световното първенство 1986), суперзвездата на “датския динамит” Сьорен Лерби, немските национали Волфганг Дремлер, Дитер Хьонес, Норберт Едер, Клаус Аугенталер, Роланд Волфарт и новоизгряващата звезда Лотар Матеус.Първата среща в Мюнхен протича кошмарно за българите. Още в 9-ата минута Димитър Младенов си забива куриозен автогол. Волфарт прави 2:0 скоро след това, преди Гецата Георгиев да намали малко преди почивката. Михаел - по-малкият брат Румениге (б.а. – баткото е Карл-Хайнц), и отново Волфарт осигуряват комфортна преднина на домакините преди реванша в Пловдив.

7 ноември 1984 г. - реванш
"БОТЕВ" - БАЙЕРН 2:0
1:0 Атанас Пашев (38), 2:0 Костадин Костадинов (51-дузпа)

”БОТЕВ”: Д. Вичев, Динев, З. Раков, Б. Блангев, Сл. Хорозов (58 – Д. Младенов), В. Симов, Тр. Пачев (64 – М. Бакалов), Г. Георгиев, К. Костадинов, К. Зехтински, Ат. Пашев

БАЙЕРН:
Пфаф, Дремлер, Вилмер, Едер, Аугенталер, Лерби, Дюрнбергер, Нахтвай, М. Румениге (46 – Д. Хьонес), Мати, Волфарт

СЪДИЯ:
Казарин (Италия), Пловдив, стадион “9 септември” – 45 000 зрители

”Ботев” се представя отлично пред претъпканите трибуни на "Голямата къща". Близо 45 000 пловдивчани вярват чудото да се случи и то почти се случва навръх празника - годишнината от Великата октомврийска революция. Домакините напълно надиграват именития си съперник и само един гол не му достига, за да го изхвърлят от турнира. Още в 10-ата минута Пашев праща топката в мрежата, но главният съдия Казарин от Италия отменя гола заради спорна засада. В 38-ата минута неудържимият Пашев получава отличен пас от Зехтински в коридор, прави луди четирима защитници на Байерн, нахлува в пеналта и със свиреп шут забива топката под гредата –1:0, за кеф на препълнените трибуни. Баварците са поставени на колене в 51-ата минута. Мустакатият халф Васил Симов “хвърля” 40-метров пас на Зехтински, а Зико подава на Пашев. Бързакът е съборен в наказателното поле и реферът посочва “бялата точка”. Костадинов хладнокръвно вкарва дузпата за 2:0! “Ботев” се хвърля в непрекъснати атаки в търсене на заветния трети гол, но той така и не пада. Топката на няколко пъти се разхожда по голлинията, Пфаф спасява и невъзможни положения, а друг път пък Дюрнбергер успява да изчисти в последния момент.