Гърция преживя истинска драма и отпадна на 1/8-финалите на Мондиал 2014, след като отстъпи на Коста Рика след дузпи. Редовното време завърши при резултата 1:1, след като „тикос“ откри резултата чрез Брайън Руис в 61-ата минута, а Сократис Папастатопулос изравни в добавеното време. Коста Рика игра след 66-ата минута с човек по-малко заради червения картон на Оскар Дуарте, но въпреки това стигна до дузпи, където спечели с 5:3.

* Попадението на Брайън Руис беше 19-ото, вкарано от капитан на Мондиал 2014. Това световно първенство задмина досегашния рекордьор Мондиал'82, когато 16 гола са реализирани от капитани на отборите.
* Сократис Папастатопулос стана играчът с най-дълга фамилия, който се е разписвал в историята на световните първенства.
* Теофанис Гекас, на 34 години и 37 дни, стана вторият най-възрастен играч, пропускал при дузпи на световно първенство. Рекордът се държи от легендарния италианец Франко Барези, който на финала на Мондиал'94 срещу Бразилия беше на 34 години и 70 дни, когато изпусна от бялата точка, а „селесао“ спечели четвъртата си световна титла.