Неотсъдена дузпа в края на първото полувреме и отсъден 11-метров наказателен удар в последните секунди на мача Холандия – Мексико предизвикват анализи и коментари след осминафиналния сблъсък между двата тима. В крайна сметка „лалетата” обърнаха „ацтеките” с 2:1 и се класираха за четвъртфиналите, където чакат победителя от сблъсъка Коста Рика – Гърция.

В края на първото полувреме Робен бе спънат от Ектор Морено в наказателното поле на мексиканците, но португалският съдия Педро Проенса не посочи бялата точка и до голяма степен ощети "лалетата". Останаха съмнения за дузпа, защото Робен бе чукнат първо от Маркес, а след това и от Морено.

В самия край на срещата Робен отново падна в наказателното поле на противника след съприкосновение с Рафаел Маркес, който очевадно настъпи холандеца, но не чак толкова, че да наруши равновесието му. При тази спорна ситуация обаче Проенса свири дузпа за Холандия и Клаас Ян Хунтелаар оформи крайното 2:1 от бялата точка.