Франция и Нигерия се срещат в 1/8-финален мач на Мондиал 2014. „Суперорлите“ ще опитат за първи път в историята си да се класират в Топ 8 на световно първенство, а желанието на „петлите“ е да докажат, че нямат африкански комплекс. Французите загубиха два от последните си три мача с отбори от Африка на планетарни шампионати (от Сенегал през 2002 и от ЮАР през 2010), а в третия случай победиха Того през 2006 г.

Френският селекционер Дидие Дешан даде почивка на част от титулярите си срещу Еквадор, но въпреки това има проблеми с контузени преди днешния мач. Мамаду Сако има проблем в коляното, а Лоран Кошчелни лекува травма на ахилесовото сухожилие. Това означава, че Елиаким Мангала вероятно ще играе в центъра на защитата заедно с Рафаел Варан. Дешан трябва да избере между Пол Погба и Муса Сисоко за едно място в халфовата линия.

Наставникът на Нигерия Стивън Кеши също има неприятности с контузени. Халфът Майкъл Бабатунде счупи ръката си при загубата от Аржентина с 2:3 и вероятно няма да играе до края на световното първенство. Виктор Моузес, вероятният заместник на Бабатунде, пък има мускулен проблем. Майкъл Учебо остава вариант за Кеши, който го пусна в игра срещу „гаучосите“. В предни позиции се очаква отново да играят Питър Одемвинги, Емануел Еменике и Ахмед Муса.

Днес от 19:00 часа
Пряко по БНТ 1 и БНТ HD
ВЕРОЯТНИ СЪСТАВИ
Франция: Юго Льорис, Матийо Дебюши, Рафаел Варан, Елиаким Мангала, Патрис Евра, Йоан Кабай, Матийо Валбуена, Блез Матуиди, Пол Погба, Карим Бензема, Оливие Жиру
Контузени: Мамаду Сако, Лоран Кошчелни
Наказани: няма
Нигерия: Винсънт Ениеама, Ефе Амброуз, Джувон Ошанива, Кенет Омеруо, Джоузеф Йобо, Джон Оби Микел, Майкъл Учебо, Огени Онази, Ахмед Муса, Питър Одемвинги, Емануел Еменике

* Нигерия вкара гол в 9 от предишните си 10 мача срещу европейски отбори на световни първенств
* „Суперорлите“ опитват да станат четвъртия африкански отбор, класирал се на 1/4–финал на мондиал след Камерун (1990), Сенегал (2002) и Гана (2010)
* Нигерия спечели само един от последните си 11 мача на планетарни шампионати
* Нигерия загуби от европейски отбори в предишните си две участия на 1/8-финали на световни първенства – 1:2 от Италия през 1994 и 1:4 от Дания през 1998 г.
* Всичките си голове на Мондиал 2014 френските национали вкараха с удари от наказателното поле
* Франция спечели и трите си 1/8-финални срещи на световни първенства – 2:0 срещу Италия през 1986, 1:0 над Парагвай през 1998 и 3:1 над Испания през 2006 г.
* „Петлите“ са отборът с най-много отправени удари (50) в груповата фаза на Мондиал 2014
* В петте случая на световни първенства, когато преодолява първата фаза, Франция стига до полуфиалите – 1958, 1982, 1986, 1998 и 2006. През 1958 и 1982 регламентът е различен и няма 1/8-финали