Футболното първенство може да бъде подновено на 5 или 12 юни, a тренировките на клубовете се очаква да започнат на 15 май. Това предвижда план, разработен от спортното ни министерство. Новината съобщи министър Красен Кралев в предаването "Лице в лице" по bTV. Той коментира и актуалните събития в ПФК Левски.

"Разработен е сериозен план, който имах възможността да предоставя на министър Ананиев. От понеделник футболистите могат да водят бегови упражнения, тъй като са разрешени индивидуалните занимания. Желанието ни е на 15 май да започнат груповите тренировки и сме посочили две дати за подновяване на шампионата - 5 или 12 юни. Разбира се, че без публика. Ще има фиксиран брой хора на всеки стадион, специални зони за футболистите, журналистите, полицията и пожарната. Много трудно ще бъде в съблекалнята как ще се организират действията", каза Кралев.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Той обобщи ситуацията в българския спорт в условията на пандемията и посочи фазите на постепенно рестартиране на отделните спортни дейности. Първата такава беше подновяването на индивидуалните тренировки на открито. "Трудно е да кажем какви са финансовите загуби. Най-големите загуби са двата месеца подготовка за спортистите. Не е лесно да се върнеш след такава пауза, това ще се отрази и психически, и физически. Скоро ще ги върнем в топ форма, имаме много точна програма за справяне със ситуацията. Системата на спорта трябва да се адаптира с новите реалности, поне докато не открием ефективно лечение за новия коронавирус. Спортът в България започна, аз съм привърженик на това. Спортът стабилизира имунната система и това ще ни помогне. Разрешени са всички занимания на спорт на открито, просто при спазване на дистанция. Не препоръчвам ползване на общи съблекални", обясни Кралев. 

"Имаме програма и първо откриваме спорта на открито. Говорихме и с големите фитнес центрове, очаквам от тях да получим план за отварянето им, но при строги противоепидемични мерки. Засега сме разрешили индивидуални упражнения на открито и професионални тренировки. Следващата стъпка е футболът, после индивидуалните спортове на закрито, после колективните спортове на закрито", коментира министърът.

"Имаме предложение всички проектоолимпийски състезатели да бъдат изолирани в националните спортни бази, при детайлно изработени противоепидемични мерки. Ще се направят тестове на всички преди да постъпят в базите", обясни Кралев.

"Скептичен съм за възстановяването на международния спортен календар, но спортистите ни трябва да влязат във форма, защото всяка следваща седмица закъснение може да е фатална. Постоянно сме в контакт с федерациите и треньорите. Не сме им намалили бюджетите с повече от 25%, но това е заради съкратените спортни календари в международен план. Тези пари ще бъдат насочени върху подновяването на тренировките. За следващата година обаче бюджетите ще бъдат увеличени двойно, за да им дадем стимул да развиват спорта. Тенденцията ще е в следващите години да увеличаваме постъпленията на клубовете, които ще дойдат чрез Българския спортен тотализатор", подчерта министърът.

"Всички клубове, които са наематели на държавни имоти, ще получат двумесечна помощ да не плащат наема си по схемата "60/40". 70% от получилите помощ по тази схема са спортни клубове, а другите 30% са юридически лица, развиващи търговска дейност - например, собственици на фитнес зали или басейни", каза той.

"Продължаваме програмите за ремонтиране на инфраструктурата и на спортните зали, имаме огромна работа, която не е прекъсвала досега. Най-големият проблем на спорта е трудната прогноза за промяната на спортния календар. Всяка държава е в различна фаза на борбата с коронавируса и мерките са различни. Ще има различни изисквания за достъп до всяка страна, които биха направили невъзможни провежданията на определено международно състезание", добави Кралев.