Гръмката победа, която сътвори Етър като гост над Витоша (Бистрица) с 6:2, е една от най-големите на чужд терен в историята на великотърновския тим в елита. Всъщност за втори път „болярите” вкарват 6 гола, като първият път е отново в София. Това е и най-голямата победа като гости на „виолетовите” – 6:0 над Локомотив (София).

„Велико Търново спорт” ви връща към този паметен мач, в който вечният голмайстор на етърци Димитър Цеков нанизва 4 попадения.
Датата е 10 ноември 1973 година. Още в 7-ата минута Иван Петров открива резултата за великотърновци, после идват минутите на Цеката. До почивката той забива два гола, а в 56-ата и 64-ата с нови две попадения покачва резултата на 0:5. “Шестицата” за пълния разгром на столичани оформя Стоян Коцев двайсет минути преди края.

Любопитното е, че Цеков наказва бившия си отбор Локо (Сф), като в този мач в Етър освен него са още четирима бивши локомотивци -­ Георги Илиев, Димитър Мумджиев, Петър Кирилов и треньорът Апостол Чачевски.
“Беше през есента на 1973 година, спомня си Димитър Цеков. ­ Интересното бе, че общо докоснах топката 5-6 пъти, а вкарах 4 гола. На полувремето водехме с 3:0 и треньорът Чачевски ни каза: Момчета, това е Локомотив, никакво отпускане!”

Покрай този паметен мач има и още един детайл – навремето са давали бележки за купуване на “Жигули” и на етърци къде на сериозно, къде на шега, зам.-министърът на търговията обещава бележки, ако бият Локомотив.

“Бяхме при заместник-министъра, който беше от Велико Търново, и той ни каза: “Бийте Локо (Сф) и нямате проблеми”. Аз още до почивката вкарах два гола, но той ми заяви: “Вкарай още два и ще ти дам бележка”. И аз вкарах още два… Аз обаче си купих полски “Фиат” без бележка”, разказва Димитър Цеков.

Етър играе в състав: Петър Петров, Стефан Стефанов, Стефан Чакъров, Димитър Митов, Стефан Грозданов, Димитър Мумджиев, Петър Кирилов (79 Петко Цанев), Стоян Коцев, Димитър Цеков, Георги Илиев, Иван Петров (79 Цветан Патеров).