Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Англия и Италия излизат тази вечер от 21:45 часа в последен четвъртфинал на Европейското първенство. Победителят ще се изправи срещу Германия в полуфинал. Другият полуфинал е Испания – Португалия. Англичани и италианци имат по четири четвъртфинала на европейски шампионати в историята си.

Трите лъва игра за последно на тази фаза на турнира през 2004 година, когато загуби след дузпи от Португалия. През 1996 година Англия отново игра четвъртфинал, отново трябваше да трепери заради изпълнението на дузпи, но преодоля Испания и се класира на полуфиналите. Именно през 96-а е последното успешно прескачане на четвъртфиналната фаза на англичаните.

Италия прескочи за последно четвъртфиналите през 2000 година на турнира в Белгия и Холандия. Тогава “адзурите” изхвърлиха на четвъртфиналите Румъния след успех с 2:0. След това Италия елиминира и Холандия, за да играе финал с Франция, който обаче загуби след златен гол в продълженията. През 2008 година, на предишните еврофинали, Италия отпадна от Испания след дузпи.

Още история на европейските първенства ТУК

Четвъртфиналите на Англия:
1968 година
Англия – Испания 1:0
1:0 Боби Чарлтън (84)
Испания – Англия 1:2
1:0 Амансио Амаро (48), 1:1 Мартин Питърс (55), 1:2 Норман Хънтър (81)

1972 година
Англия – ФРГ 1:3
0:1 Ули Хьонес (26), 1:1 Франсис Лий (77), 1:2 Гюнтер Нетцер (85-дузпа), 1:3 Герд Мюлер (88)
ФРГ – Англия 0:0

1996 година
Испания – Англия 2:4 след дузпи (0:0 в ред. вр. и след прод.)
При дузпите:
0:0 Фернандо Йеро – пропуска, 0:1 Алан Шиърър, 1:1 Гийермо Амор, 1:2 Дейвид Плат, 2:2 Алберто Белсуе, 2:3 Стюърт Пиърс, 2:3 Мигел Анхел Надал – пропуска, 2:4 Пол Гаскойн

2004 година
Португалия – Англия 8:7 след дузпи (1:1 в ред. вр., 2:2 след прод.)
0:1 Майкъл Оуен (3), 1:1 Елдер Пощига (83), 2:1 Руи Коща (110), 2:2 Франк Лампард (85)
При дузпите: 2:2 Дейвид Бекъм – пропуска, 3:2 Деко, 3:3 Майкъл Оуен, 4:3 Симао Саброса, 4:4 Франк Лампард, 4:4 Руи Коща – пропуска, 4:5 Джон Тери, 5:5 Кристиано Роналдо, 5:6 Оуен Харгрийвс, 6:6 Маниш, 6:7 Ашли Коул, 7:7 Елдер Пощига, 7:7 Дарайъс Васел – пропуска, 8:7 Рикардо

Четвъртфиналите на Италия:
1968 година
България – Италия 3:2
1:0 Никола Котков (12-дузпа), 1:1 Димитър Пенев (60-автогол), 2:1 Динко Дерменджиев (66), 3:1 Петър Жеков (73), 3:2 Пиерино Прати (83)
Италия – България 2:0
1:0 Пиерино Прати (14), 2:0 Анджело Доменгини (55)

1972 година
Италия – Белгия 0:0
Белгия – Италия 2:1
1:0 Вилфрид ван Мьор (23), 2:0 Пол ван Химст (71), 2:1 Луиджи Рива (86-дузпа)

2000 година
Италия – Румъния 2:0
1:0 Франческо Тоти (33), 2:0 Филипо Индзаги (43)

2008 година
Испания – Италия 4:2 след дузпи (0:0 в ред. вр. и след прод.)
1:0 Давид Вия, 1:1 Фабио Гросо, 2:1 Санти Касорла, 2:1 Даниеле де Роси – пропуска, 3:1 Маркос Сена, 3:2 Мауро Каморанези, 3:2 Даниел Гуиса – пропуска, 3:2 Антонио ди Натале – пропуска, 4:2 Сеск Фабрегас
*Заб.: На Европейското през 1980 година, когато Италия завършва на 4-о място, няма четвъртфинална фаза, а директно мач за 3/4 място
*Заб.: На Европейското през 1988 година, когато Италия играе полуфинал, няма четвъртфинална фаза