Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Германия разби Гърция с 4:2 във втория четвъртфинал на Евро 2012 и напълно очаквано за повечето специалисти и футболни фенове се класира за следващия етап на турнира. Попаденията за успеха на Бундестима реализираха Филип Лам (39), Сами Кедира (61), Мирослав Клозе (68) и Марко Ройс (74). За „елините” точни бяха Гиоргиос Самарас (55) и Димитрис Салпингидис (89).  Освен всичко останало, националният тим на Германия постави нов рекорд с 15 поредни победи в официални международни мачове, без контроли.

Йоахим Льов изненада всички, като направи 4 промени в стартовия си състав в сравнение на мачовете на Германия от груповата фаза. На върха на атаката бе Мирослав Клозе вместо вкаралия в групите 3 гола Марио Гомес, а по крилата на мястото на Лукас Подолски и Томас Мюлер в игра за първи път като титуляри се появиха Андре Шюрле и Марко Ройс. Изтърпелият наказанието си Джером Боатенг пък се завърна и заместилият го срещу Дания (2:1) Ларс Бендер седна на пейката.

Мачът на „Арена Гданск” започна с натиск на Бундестима и още в 4-ата минута Андре Шюрле вкара гол при добавка след удар на Сами Кедира, но попадението бе отменено заради засада. Последваха няколко пропуска на Марко Ройс и по един на Месут Йозил и Сами Кедира. За гърците пък Сотирис Нинис опита коварен изстрел, който не затрудни Нойер.

В 39-ата минута Германия оползотвори надмощието си, след като Филип Лам отправи изстрел с външен фалц от границата на наказателното поле и топката влетя във вратата на Сифакис за 1:0.

След почивката Бундестимът продължи да натиска, но въпреки това гърците успяха да изравнят. В 55-ата минута „елините” организираха бърза контраатака, при която Салпингидис центрира отдясно, а Гиоргиос Самарас изпревари за топката Мануел Нойер и отблизо вкара за 1:1.

Радостта на гърците обаче бе много кратка, а и техният гол само раздразни германците. В 61-ата минута Боатенг центрира отляво, а Сами Кедира с удар от въздуха разстреля отблизо Сифакис за 2:1. Седем минути по-късно Мирослав Клозе се възползва от неразчетено излизане на Сифакис и с глава вкара в опразнената врата за 3:1.

Наказателната акция на Германия продължи и в 74-ата минута най-накрая Марко Ройс успя да се разпише с мощен удар отблизо за 4:1. От тук до края мачът просто се доиграваше, но все пак в 88-ата минута бе отсъдена дузпа в полза на гърците за игра с ръка на Джером Боатенг в собственото му наказателно поле. Димитрис Салпингидис бе точен от бялата точка и оформи крайното 4:2.

Любопитното е, че това е едва втората дузпа на Евро 2012, като първата бе отново в полза на Гърция в мача на откриването срещу Полша (1:1), когато капитанът Йоргос Карагунис пропусна от бялата точка.

В крайна сметка Бундестимът напълно заслужено се класира за полуфиналите, където ще има за съперник победителя от сблъсъка между Англия и Италия, които ще затворят в неделя вечер четвъртфиналните двубои от надпреварата.

Мачът по минути - ТУК
Програма на елиминационната фаза - ТУК
Играч на мача - Месут Йозил (Германия)

Germany.jpgGreece.jpgГермания
- Гърция 4:2
1:0 Филип Лам (39), 1:1 Гиоргиос Самарас (55), 2:1 Сами Кедира (61), 3:1 Мирослав Клозе (68), 4:1 Марко Ройс (74), 4:2 Димитрис Салпингидис (89)

Германия: 1.Мануел Нойер, 20.Жером Боатенг, 14.Холгер Бадщубер, 5.Матс Хумелс, 16.Филип Лам, 7.Бастиан Швайнщайгер, 6.Сами Кедира, 21.Марко Ройс, 8.Месут Йозил, 9.Андре Шюрле (67 - 13.Томас Мюлер), 11.Мирослав Клозе

Гърция: 13.Михалис Сифакис, 15.Василис Торосидис, 5.Кириакос Пападопулос, 19.Сократис Папастатопулос, 3.Гиоргос Цавелас (46 - 17.Теофанис Гекас), 2.Йоанис Маниатис, 21.Костас Кацуранис, 14.Димитрис Салпингидис, 6.Григорис Макос (72 - 9.Никос Либерапулос), 7.Гиоргос Самарас, 18.Сотирис Нинис (46 - 16.Гиоргиос Фотакис)