ГРАДОВЕТЕ В ПОЛША |
Варшава
Население: 1 720 398 жители
Площ: 517,24 км²
Варшава е столица на Полша от 1596 година насам и най-големият град в страната, наречен на името на русалка, успяла през XII век да съблазни местен рибар. Разположен е на бреговете на река Висла, на 106 метра над морското равнище и на приблизително 350 км от Балтийско море и Карпатите. Градът е важен транспортен, икономически и търговски център на Централна и Източна Европа с голямо политическо и културно значение. В него има 66 висши училища и над 30 театъра. След края на Втората световна война градът е почти напълно разрушен, като засегнати са над 80% от сградите му. Днес Варшава е сред най-големите градове в света, като степента за безработица е най-ниската в Полша (5,1%). Старият град на Варшава е част от световното наследство на ЮНЕСКО от 1980 година насам. Градският транспорт във Варшава с много добре развита мрежа от автобусни и трамвайни линии и една линия на метрото с 21 станции, ориентирана в посока север-юг. Строителството на втората линия на метрото започва през 2010 година, като се очаква да бъде завършено през 2016 година. Варшава се посещава годишно от приблизително 5 милиона туристи предимно от бившия Съветски съюз и Германия. Те имат на разположение 34 хотела, 4 общежития, 4 къмпинга и 4 отворени полета за къмпинг. Значително нараства броя на хотелите в околността на главни пътища, свързващи Варшава с други градове и райони. Градът е дом на елитните полски футболни клубове Легия (Варшава) и Полония (Варшава). Една от най-известните личности, родени във Варшава, е носителката на две Нобелови награди Мария Склодовска-Кюри – френски физик и химик от полски произход. Варшава е сред кандидатите за културна столица на Европа през 2016 година.
Гданск
Население: 456 962 жители
Площ: 261,96 км²
Гданск е шестият по големина град в Полша и е известен още с немското си име Данциг. Това е най-важното полско пристанище и е разположен край Гданския залив на Балтийско море, в устието на река Мотлава. Славяни от племето поморяни започват да заселват района през VII век, а немски колонисти в XII век. Гданск е споменат за първи път през 997 година в летопис за Св. Адалберт Пражки, но официално е град от 1263 година насам. В различни периоди от историята градът е бил управляван от Тевтонския орден, германци и поляци. Гданск е център на нефтохимическо и машиностроително производство, а през 1361 година града става член на Ханзата - търговски съюз в Северна Европа в периода между XII и XVII век. Повечето туристически забележителности са в центъра на града, като сред тях са безброй църкви от XV век. По време на Евро 2012 в града ще има обособена фензона за 30 000 души. Гданск е дом на футболния клуб Лехия. Сред известните личности, родени в Гданск, са писателят Гюнтер Грас, философът Артур Шопенхауер и бившият президент на Полша Лех Валенса.
Вроцлав
Население: 632 996 жители
Площ: 293 км²
Вроцлав е четвъртият по големина град в Полша, известен още и с немското си име Бреслау, а на чешки се нарича Вратислав. Разположен е край река Одра в Силезката низина. Основан е през X век от чешкия княз Вратислав I, който дава и името на града, който официално съществува като такъв от 1262 година. Градът е част от Германия до края на Втората световна война. Днес Вроцлав е важен транспортен център, втори по големина железопътен възел в Полша. Има речно пристанище на река Одра и международно летище "Николай Коперник", разположено на 10 км югозападно от града. Градският транспорт е представен с множество автобусни линии, както и трамваен транспорт. В момента се строи скоростен трамвай, който ще свързва източните части на града с летището и градския стадион, на който домакинските си мачове играе Шльонск, спечелил шампионската титла на Полша през изминалия сезон.
Познан
Население: 551 627 жители
Площ: 261,9 км²
Познан е петият по големина град в Полша и четвъртият най-голям индустриален център в страната. Разположен е край бреговете на река Варта, приток на Одра. Това е един от най-древните полски градове, за който има писмени сведения от 970 година. Катедралата в Познан е най-старата в страната. В нея са разположени гробниците на първите полски владетели: княз Мешко I, крал Болеслав Храбри, крал Мешко II и други. Градът е сред най-големите образователни центрове в страната. Летището „Лавица” е най-старото в Полша и от него излитат самолети от 1921 година насам. От Познан са елитния футболен клуб Лех и втородивизионния Варта. Именно привържениците на Лех дават началото на традицията фенове на различни отбори да се обръщат с гръб към терена и да изразяват радостта си с подскоци. Привържениците на Манчестър Сити прихващат тази традиция след мача на тима им с Лех (Познан) и я разпространяват в Англия.
ГРАДОВЕТЕ В УКРАЙНА |
Киев
Население: 2 786 518 жители
Площ: 839 км²
Кѝев е столицата на Украйна и най-големият град в страната. Разположен е на 124 метра надморска височина на бреговете на река Днепър и е едно от главните пристанища в страната. Това е един от най-древните градове в Европа, за който се смята, че е основан през 482 година. През 1921 година Киев е присъединен към Съветския съюз, а от 1934 година е столица на Украинската Съветска Социалистическа Република. По време на Втората световна война градът е почти напълно разрушен, но е възстановен през 50-те години на миналия век и е наречен „Град герой”, превръщайки се в третия по големина град в Съветския съюз след Москва и Ленинград (днешен Санкт Петербург). Днес Киев е икономически, културен и туристически център на Украйна и разполага с 3 летища. В града живеят 83% украинци и 13% руснаци, а освен това има малцинства от поляци, арменци и евреи. По-известни забележителности са: църквите от XI век „Света София” и „Свети Андрей”, Златната порта – конструкция от 1037 година, Киевската опера и големият манастир Киево-Печорска лавра. Градският транспорт в Киев е с много добре развита мрежа от автобусни и трамвайни линии и 3 линии на метрото. Най-известният футболен отбор в града е големият гранд Динамо, а Киев е дом още на украинския Арсенал и Оболон. Родени в Киев са легендата на украинския футбол и настоящ селекционер на националния тим Олег Блохин и актрисата Мила Йовович.
Донецк
Население: 1 100 700 жители
Площ: 385 км²
Донецк е център на въглищния басейн Донбас и пети по големина град в Украйна. Градът се намира югоизточно от столицата Киев и е разположен на бреговете на река Калмиус. Основан е през 1869 година от уелския предприемач Джон Хюз. Той открива в този район металургична фабрика и множество мини, около които разраства град, наречен Юзовка, което е украинският превод на името на уелсеца. Това име градът носи до 1924 година, а по време на Съветския съюз е прекръстен на Сталино (б.р. руската дума за „стомана”) в чест на диктатора Сталин. При управлението на СССР от Никита Хрушчов градът получава днешното си име. Благодарение на богатите залежи в Източна Украйна на желязна руда и каменни въглища Донецк преживява бурно развитие. Той е най-големият център на тежката промишленост - добив на въглища и черна металургия. Градският транспорт е с добре развита мрежа от автобусни и трамвайни линии, а за Евро 2012 ще бъде открита и първата линия на метрото. Днес градът се гордее много и с тима на Щахтьор (Донецк), който е основна конкуренция на другия украински гранд Динамо (Киев). В Донецк е роден легендарният лекоатлет Сергей Бубка, който е олимпийски и двукратен световен шампион в дисциплината овчарски скок.
Харков
Население: 1 754 123 жители
Площ: 306 км²
Харков е вторият по големина град в Украйна и е основан през 1630 година. Разположен е в североизточната част на страната и е един от главните промишлени, културни, научни и образователни центрове в Украйна с 42 университета. В ранните години от съществуването на СССР Харков е столица (1917-34) на Украинската съветска социалистическа република. По време на Втората световна война градът е превзет от Германия и нейните съюзници и през 1940 година се превръща в център на масово клане, при което са избити над 30 000 евреи. На 23 август 1943 година е освободен от Червената армия. Харков се специализира в оръжейната промишленост и машиностроенето, като е известен с производството на танкове. Градът разполага с метро с дължина 34 км и 26 спирки. Интересни туристически забележителности са са градският исторически музей, паркът „Шевченко”, за който не е ясно дали е кръстен на известние футболист, и музеят на сексуалните култури. Харков е известен и с местния си футболен отбор Металист. През 2007 година виетнамското малцинство в града построява най-големият храм на Буда в Европа.
Лвов
Население: 850 000
Площ: 107 км²
Лвов е седмият по-големина град в Украйна и най-големият в западната част на страната. Разположеният на бреговете на река Полтава град е известен още с немското си име Лемберг. Основан е през 1256 година от княз Данило Галицки, който го нарича в чест на своя син Лев Данилович. Лвов е главен културен и икономически център на Западна Украйна. Каменният лъв е символ на силата на града и се свързва с неговото име. Лвов често е наричан „Малкия Париж на Украйна” заради красотата си. Историческият център на града е в списъка на ЮНЕСКО за световните паметници на архитектурата. Градът е описван от много от местните жители като родина на шаха. Гросмайстори като Василий Иванчук, Леонид Щайн, Александър Белявски и Андрей Воликитин са родени в Лвов. Градът е смятан и за родина на полския футбол. На 14 юли 1894 година в него се изиграва първият мач в историята на полския футбол между Лвов и Краков. Тогава градът е в пределите на Полша. Известният холивудския актьор от 30-те години на миналия век Пол Муни е роден в Лвов.