Испания – Португалия 0:0 (4:2 след дузпи)
Полуфинал
Германия – Италия 1:2

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ
* Ако Испания спечели финала, тимът ще изравни рекорда на Германия от три европейски титли. “Червените фурии” стъпиха на континенталния връх през 1964 и 2008 г., а загубиха финала през 1984 г.
* Испания опитва да стане първият в историята отбор, спечелил три поредни големи първенства, след като стори това на Евро 2008 и Мондиал 2010. “Червените фурии” може да станат първият тим, защитил европейската си титла.
* Единствената предишна европейска титла на Италия е спечелена в домакинския турнир през 1968 г. “Адзурите” завършиха на второ място на Евро 2000, когато отстъпиха на Франция с 1:2 след златен гол в продълженията.
* Финал на европейско първенство до момента не е бил решаван с изпълнения на дузпи. Победителите в последните два финала бяха определени след само един отбелязан гол – Гърция победи Португалия с 1:0 през 2004 г., а Испания надви Германия с 1:0 през 2008-а.
* Испания и Италия имат седем срещи помежду си на големи турнири. В тези срещи “червените фурии” нямат нито една победа. Единственият им успех е след дузпи на четвъртфиналите на Евро 2008. Испанци и италианци се срещнаха и в групите на Евро 2012 и завършиха 1:1.
* Девет от 14-те играчи на Испания, които играха на финала през 2008 г. са в настоящия тим – Икер Касияс, Серхио Рамос, Шаби Алонсо, Шави Ернандес, Андрес Иниеста, Сеск Фабрегас, Санти Касорла и Фернандо Торес.
* Четирима от шестте играчи на Испания, които попаднаха в идеалния отбор на Евро 2008 не участват на настоящото европейско първенство. Карлес Пуйол и Давид Вия са контузени, а Карлос Марчена и Маркос Сена вече не са национали.
* Испания, действащ европейски и световен шампион, продължава с успешната си серия в състезатени мачове след загубата от Швейцария в първия си мач на Мондиал 2010. “Червените фурии” нямат загуба в последните си 19 подобни срещи, като спечелиха 17 от тях. Двете равенства са 1:1 с Италия в групата на Евро 2012 и 0:0 с Португалия на полуфинала (въпреки че Испания спечели с дузпи, статистически този мач се води равенство).
* Испания допусна само 8 гола в тази серия от 19 мача и запази вратата си суха в последните си 4 срещи на Евро 2012.
* Единственият играч, отбелязал гол във вратата на Испания, е италианският национал Антонио ди Натале, който се появи на терена като резерва в мача от груповата фаза и пет минути по-късно прати топката във вратата на Касияс.
* Италия загуби само два от последните си 19 мача на европейско първенство. Освен загубата от Франция на финала на Евро 2000, “адзурите” отстъпиха на Холандия с 0:3 в групите на Евро 2008. Италианците отпаднаха на европейското първенство преди 4 години на четвъртфиналите от Испания след дузпи и 0:0 в редовното време и продълженията.
* Италия спечели само два от последните си 8 мача в редовното време, но продължава да няма загуба под ръководството на Чезаре Прандели.
* С двата си гола срещу Германия на полуфиналите Марио Балотели стана първият италиански национал с три попадения на едно европейско първенство.
* Висенте дел Боске може да стане едва вторият треньор, спечелил европейската и световната титла. За момента единствен с подобно постижение е Хелмут Шьон, спечелил с ФРГ Евро72 и Мондиал74.
* Ако Фернандо Торес вкара на финала в Киев, той ще стане първият футболист, разписал се на два поредни европейски финала. Той донесе на Испания титлата от Евро 2008 с гола си срещу Германия.
* Икер Касияс е на 75 минути от рекорда на Дино Джоф за най-много минути без допуснат гол на европейско първенство. Испанският вратар не е получавал попадение вече 419 минути. Серията започна след гола на Антонио ди Натале в груповата фаза в 61-ата минута.
* Срещу Португалия Сеск Фабрегас направи седмата си поява в мач от европейско първенство като резерва. По този начин той изравни рекорда на Арон Винтер и Санти Касорла.
* Испания владееше топката повече от 50% в 21 от последните си 22 мача на големи първенства. Единственото изключение е финалът на Евро 2008 срещу Германия (46%).
* Марио Балотели стана вторият италиански национал с два гола в един мач от европейско първенство. Първият е Пиерлуиджи Казираги, който се разписа два пъти срещу Русия на Евро96.