Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Дебютантът на европейски първенства Грузия поднесе голяма изненада, побеждавайки с 2:0 Португалия и класирайки се на 1/8-финалите на Евро 2024. Точни бяха Хвича Кварацхелия още във втората минута и Жорж Микаутадзе от дузпа в 57-ата.

Грузинците завършиха трети в група "F" и ще се изправят срещу Испания. Както е известно, Унгария и Хърватия таяха надежди да продължат напред като най-добър трети, но в крайна сметка отпадат.

Португалците, които преди срещата в Гелзенкирхен си бяха осигурили първото място, ще играят със Словения на 1/8-финалите.

Мачът тази вечер беше 50-ти на Кристиано Роналдо за националния отбор на голям форум (световни и европейски първенства). Ветеранът направи всичко възможно да го отпразнува с гол, но така и не успя да се разпише в грузинската врата. Съперникът дори успя да поведе с ранен гол. Иберийците сгрешиха в центъра при изнасянето на топката във втората минута, от което футболистите на Вили Саньол се възползваха. Жорж Микаутадзе изведе Хвича Кварацхелия вляво в наказателното поле и той реализира по земя в далечния ъгъл - 1:0.

В 16-ата минута Кристиано Роналдо отправи мощен изстрел от пряк свободен удар към горния ляв ъгъл със 130 км/час, но Гиорги Мамардашвили успя да избие в корнер. Седем минути по-късно Жоао Палиня пробва късмета си от сериозна дистанция, като отправи точен удар, който обаче бе спасен от грузинския страж.

В 24-ата минута след центриране отляво се стигна до разбъркване в наказателното поле на Мамардашвили, Франсиско Консейсао стреля в аут. Роналдо бе задържан от Лука Лочошвили, но не бе отсъдена дузпа, а капитанът на Португалия получи жълт картон заради реплика към съдията.

Натискът на иберийците продължаваше да се засилва и половин час игра след началото на мача Жоао Феликс нанесе мощен изстрел, топката прелетя встрани от целта.

В 33-ата минута Грузия получи шанс да удвои и след неубдеителни действия на португалската защита Кварацхелия се озова на стрелкова позиция, нанесе удар към близкия ъгъл, но уцели мрежата от външната й страна.

Две минути по-късно Педро Нето пусна отлично извеждащо подаване за Роналдо, който нанесе удар от трудна позиция и бе блокиран от грузински бранител, а топката излезе в ъглов удар, от който не последва нищо интересно. В 43-ата минута и Жоао Палиня стреля неточно. До почивката Жоао Феликс още веднъж затрудни Мамардашвили, грузинският страж успя да улови топката.

Второто полувреме започна с натиск на португалците. Роналдо стреля, но грузински защитник блокира. В 50-ата минута защитата на иберийците бе хваната неподготвена и при подаване отдясно Жорж Микаутадзе не успя да уцели топката, тя стигна до Хвича Кварацхелия, който нанесе много слаб удар и Диого Коща улови без проблеми.

Четири минути по-късно Диого Далот стреля от около 20 метра, Мамардашвили със страхотен рефлекс изби в ъглов удар. До корнер обаче не се стигна, тъй като бе преразгледана предишна ситуация в наказателното поле на Португалия за нарушение на Антонио Силва срещу Лаша Двали. Дузпата бе потвърдена и в 57-ата минута зад топката застана Жорж Микаутадзе, който хладнокръвно реализира в долния ляв ъгъл за 2:0.

В 71-ата минута Грузия бе близо до трети гол. Отар Китеишвили изведе Гиорги Чакветадзе по десния фланг, той се измъкна от португалската защита и излезе на стрелкова позиция, но ударът му премина високо над вратата на Диого Коща. В добавеното време Жоао Феликс подаде на Нелсон Семедо, който стреля от движение от близка дистанция, но и от малък ъгъл, а Мамардашвили направи поредното си спасяване и не позволи на съперника да вкара. Така грузинците спечелиха с 2:0 и след последните съдийски сигнал настана бурна радост.

На 1/8-финалите техен съперник ще бъде Испания, докато Роналдо и Португалия ще спорят със Словения.

ГРУЗИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 2:0
1:0 Хвича Кварацхелия (2), 2:0 Жорж Микаутадзе (57-дузпа)

По-интересното по минути
1 - Начало на мача.
2  ГОЛ! Грузия шокира Кристиано Роналдо и компания - 1:0. Хвича Кварацхелия откри резултата в Гелзенкирхен. Антонио Силва сгреши подаване в центъра на терена, от което се възползва Микаутадзе. Той напредна и изведе отляво Кварацхелия, който не остави шансове на вратаря на Португалия Диого Коща.
28  Жълт картон за Кристиано Роналдо за реплика към съдията. Звездата изрази претенции за дузпа. Реферът обаче не му остана длъжен и го санкционира.
30 - Удар на Жоао Феликс покрай целта.
33  Шанс за грузинците. Кварацхелия се озова на стрелкова позиция, нанесе удар към близкия ъгъл, но уцели мрежата от външната й страна.
35 - Блокиран изстрел на Кристиано Роналдо.
45+3 - Край на първото полувреме.
--------------
46 - Начало на второто полувреме.
47  Роналдо пропусна да отбележи. Португалецът стреля с левия крак, но бранител на Грузия успя да блокира и топката излезе в ъглов удар.
54  Спасяване на Диого Коща след опасен изстрел на Диего Далот.
55   ДУЗПА за Грузия! Главният рефер беше привикан да преразгледа ситуация в наказателното поле на Португалия, при която Антонио Силва удари в крака Лука Лохошвили при опит да изчисти топката. Контактът между двамата не бе сериозен, но след като прегледа ситуацията, съдията посочи бялата точка.
57  ГОЛ! Жорж Микаутадзе бележи за 2:0 с точно изпълнение на дузпата.
71  Нов шанс за грузинците. Гиорги Чакветадзе е изведен отдясно, стреля силно, топката профучава над вратата.
90+6 - Край на мача. Грузия победи Португалия с 2:0, и двата отбора се класират на 1/8-финалите.

Georgia
ГРУЗИЯ: 25. Гиорги Мамардашвили, 2. Отар Какабадзе, 15. Гиорги Гвелесиани (76  23. Саба Лобжанидзе), 4. Гурам Кашия (к), 14. Лука Лочошвили (63  21. Гиорги Цитаишвили), 3. Лаша Двали, 10. Гиорги Чакветадзе (81  20. Анзор Меквабишвили ), 6. Гиорги Кочоравшвили, 17. Отар Китеишвили, 22. Жорж Микаутадзе , 7. Хвича Кварацхелия  (81  9. Зурико Давиташвили)
Резерви: 1. Гиорги Лория, 12. Лука Гугешашвили, 5. Соломон Крирквелия, 8. Буду Зивзивадзе, 9. Зурико Давиташвили, 11. Гиорги Квилитая, 13. Гиорги Гочолеишвили, 16. Ника Квеквескири, 18. Сандро Алтунашвили, 19. Леван Шенгелия, 20. Анзор Меквабишвили, 21. Гиорги Цитаишвили, 23. Саба Лобжанидзе, 24. Джемал Табидзе
Селекционер: Вили Саньол

Portugal
ПОРТУГАЛИЯ: 22. Диого Коща, 5. Диого Далот, 13. Данило Перейра, 24. Антонио Силва (66  2.Нелсон Семедо), 14. Гонсало Инасио, 25. Педро Нето  (75  21.Диого Жота), 6. Жоао Палиня (46  18.Рубен Невеш ), 15. Жоао Невеш (75  16. Матеуш Нунеш), 26. Франсиско Консейсао, 7. Кристиано Роналдо (к)  (66  9. Гонсало Рамош), 11. Жоао Феликс
Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са, 2. Нелсон Семедо, 3. Пепе, 4. Рубен Диаш, 8. Бруно Фернандеш, 9. Гонсало Рамош, 10. Бернардо Силва, 16. Матеуш Нунеш, 18. Рубен Невеш, 19. Нуно Мендеш, 20. Жоао Кансело, 21. Диого Жота, 23. Витиня
Селекционер: Роберто Мартинес

Гелзенкирхен, "Фелтинс Арена"
Съдия: Сандро Шерер (Швейцария)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР