Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Нидерландия разби Румъния с 3:0 на "Алианц Арена" в седмия 1/8-финален мач на Евро 2024 и се класира за 1/4-финалите, където очаква победителя от сблъсъка между Австрия и Турция. Коди Гакпо (20) и Дониел Мален (83, 90+3) на два пъти се разписаха за убедителната победа на "лалетата".

В началото на мача и двата отбора имаха възможности, но румънците се представяха по-добре. Противно на развоя до момента Нидерландия откри резултата. В 20-ата минута Коди Гакпо проби отляво и зави надясно към наказателното поле. Последва удар с десния крак, който влезе в близкия долен ъгъл на вратата на Флорин Ница.

Румъния опита бърз отговор. Капитанът Николае Станчу пробив отляво и подаде успоредно на вратарското поле към Денис Ман, но нетовият удар не затрудни Барт Вербрюген. След това Нидерландия взе инициативата на терена и имаше три отлични положения за гол.

Първо Стефан де Врай се оказа непокрит на далечната греда при центриране отляво, но ударът му с глада се спря от външаната страна на мрежата. В 30-ата минута Раду Драгушин със шпагат изби топката пред крака на Мемфис Депай след пас по земя на Дензъл Дъмфрис.

Минута преди почивката Дъмфрис отново даде добър пас, но Шави Симонс от центъра на наказателното поле се засуети и успя да стреля, но встрани от вратата. Румъния отговори с удар на Денис Драгуш от границата на пеналта, но не затрудни вратаря на „лалетата“.

След почивката "лалетата" продължиха да доминират и да правят множество пропуски. В 54-ата минута като по чудо топката не се озова в мрежата. Мален не успя да отправи добър удар, а след това кълбото се озова в Депай, който бе много близо до вратата, но и той не уцели добре топката и защитата на съперника изчисти. Следващият удар на Райндерс също не намери целта, а в 58-ата минута Ван Дайк нацели гредата, след като засече с глава центриране от корнер. Коди Гакпо, който вече имаше три гола на Евро 2024, в рамките на минута на два пъти се размина с ново попадение. Първо след негов индивидуален пробив през центъра ударът му бе спасен от Ница. След това той прати топката в мрежата, но голът бе отменен поради засада.

Последва пропуск на Веерман от изгодна позиция, за да се стигне до 83-ата минута, в която румънците сгрешиха в защита при хвърлен тъч към Депай, който продължу за Гакпо. Въпреки че бе блокиран с тяло от Драгушин той запази баланс и успя да отклони топката от аутлинията към Дониел Мален, който я насочи във вратата за 0:2.

В третата минута от добавеното време Шави Симонс пусна извеждащ пас за Мален, който напредна по левия фланг, излезе на стрелкова позиция и отбеляза в долния десен ъгъл за 0:3, фиксирайки крайния резултат, с който "лалетата" се класираха за следващата фаза.

РУМЪНИЯ – НИДЕРЛАНДИЯ 0:3
0:1 Коди Гакпо (20), 0:2 Дониел Мален (83), 0:3 Дониел Мален (90+3)

По-интересното по минути
1 – Начало на мача
6 – Далечен удар на Шави Симонс не се оказа проблем за вратаря Ница
14 – Денис Ман имаше добра възможност пред себе си, след като проби от фланга и стреля, но топката мина над вратата
20 –  ГОООЛ! Нидерландия откри резултата. Коди Гакпо проби отляво и след това навлезе в наказателното поле, за да стреля точно с десния крак в близкия долен ъгъл на вратата на Румъния
24 - Николае Станчу проби отляво и подаде успоредно на вратарското поле към Денис Ман, чийто удар не затрудни вратаря на Нидерландия
26 –  Стефан де Врай се озова непокрит на далечната греда при центриране отляво, но ударът му с глава се спря от външната страна на мрежата.
30 -  Дензъл Дъмфрис изкочи зад защитата на Румъния и получи топката в дясната зона на наказателното поле и подаде по земя към Мемфис Депай, но Раду Дратушин направи шпагат и изби в корнер
44 - Дъмфрис се пребори с Разван Марин и в средата на пеналта намери Шави Симонс, който се засуети и въпреки това нанесе удар, но топката мина встрани от вратата
45+2 - Драгуш стреля от границата на наказателното поле, но не затрудни Вербрюген
45+3 - Край на първото полувреме
--------------------------------------------
46 - Начало на второто полувреме
50 - Райндерс напредна сериозно през средата на терена и задмина Мариус Марин, а бранител на Румъния се хвърли и блокира удара му и нидерландците поискаха дузпа. След кратък съвет от ВАР реферът Цвайер остави играта да продължи.
54 - Мемфис Депай стреля от близка дистанция, но румънците го блокираха, след което се получи карамбол, като в крайна сметка Ница улови.
57 - Удар на Тиджани Райндерс прати топката встрани от вратата.
58 - ГРЕДА за Нидерландия! Върджил ван Дайк се извиси над всички при корнер и стреля с глава, но топката срещна една от гредите на Флориан Ница.
59 - Коди Гакпо излезе на изгодна позиция в наказателното поле и шутира, а Флорин Ница спаси удара му.
63 - След корнер и повторно центриране топката стигна към Коди Гакпо, който от легнало положение се разписа повторно, но ВАР не зачете гола заради засада.
68 - Мемфис Депай шутира силно от фал и прати топката под румънската стена, но тя мина близо до дясната греда и излезе в аут.
73 - Резервата Веерман получи на добра позиция в пеналта на румънците и с техничен удар прати топката покрай вратата.
80 - Нидерландците излязоха трима на двама в атака, но Марин блокира удара на Гакпо.
83 - ГОООЛ за Нидерландия! След грешка в румънската отбрана Депай подаде към Гакпо, който надигра Раду Драгуши на аутлинията и пусна към Донил Мален, който от близка дистанция не сгреши за 0:2.
90+3 - ГОООЛ за Нидерландия! Дониел Мален напредна по левия фланг, излезе на стрелкова позиция и отбеляза в долния десен ъгъл за 0:3.
90+4 - Край на мача! Нидерландия елиминира Румъния след 3:0 и чака Австрия или Турция на 1/14-финалите.

Румъния: 1. Флорин Ница – 2. Андрей Рациу, 3. Раду Драгушин, 15. Андрей Бурчъ, 22. Василе Могош (3824. Богдан Раковицан) – 6. Мариус Марин  (728. Александру Чикълдъу) – 10. Денис Ман, 21. Николае Станчу (К) (8814. Дариус Олару), 18. Разван Марин, 10. Янис Хаджи (727. Денис Алибек) – 19. Денис Драгуш (7213. Валентин Михаила)
Резерви: 12. Хорациу Молдован, 16. Стефан Търновану, 4. Адриан Рус, 5. Йонуц Неделкеару, 7. Денис Алибек, 8. Александру Чикълдъу, 9. Джордже Пушкаш, 13. Валентин Михъилъ, 14. Дариус Олару, 23. Деян Сореску, 24. Богдан Раковицан, 25. Даниел Бърлигеа, 26. Адриан Шут
Селекционер: Едуард Йорданеску

NetherlandsНидерландия: 1. Барт Вертбрюген – 22. Дензел Дъмфрис , 6. Стефан де Фрай, 4. Върджил ван Дайк (К), 5. Нейтън Аке (6915. Мики ван де Вен) - 24. Йерди Шутен (6916. Джоуи Феерман), 7. Шави Симонс, 14. Тиджани Райндерс – 25. Стивън Бергвайн (4618. Дониел Мален  ), 10. Мемфис Депай (90'+217. Дейли Блинд), 11. Коди Гакпо  (849. Вут Вегхорст)
Резерви: 13. Джъстин Байлоу, 23. Марк Флекен, 2. Лутсарел Гертройда, 3. Матайс де Лихт, 8. Жоржиньо Вайналдум, 9. Ваут Вегхорст, 12. Жереми Фримпонг, 15. Мики ван де Вен, 16. Джой Веерман, 17. Дейли Блинд, 18. Дониел Мален, 19. Браян Броби, 20. Ян Маатсен, 21. Джошуа Зиркзе, 26. Раян Гравенберх
Селекционер: Роналд Куман

Мюнхен, „Алианц Арена“
Съдия: Феликс Цвайер (Германия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР