Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Шотландия загуби драматично от Унгария с 0:1 в последния и за двата тима мач от група "А", отпадайки от турнира Евро 2024 в Германия, а срещата в Щутгарт бе помрачена от ужасен инцидент с нападателя Барнабаш Варга, който бе закаран в тежко състояние по спешност в болница. Секунди преди края на добавеното време Кевин Чобот (90+10) завърши контраатака на "маджарите", пращайки топката в мрежата след пас на Роланд Шалай отдясно. Така Унгария събра 3 точки и завършва трети в групата, като все още има шанс да се класира на елиминации, докато "гайдарите" отпадат, завършвайки последни с 2 точки.

В другия мач от групата Швейцария и Германия завършиха 1:1 във Франкфурт. Така Бундестима завърши първи със 7 точки, а "кръстоносците" остават втори с 5 точки и също продължават към 1/8-финалите на турнира.

"Гайдарите" владееха топката в по-големи периоди от първата част, но това не доведе до нищо, освен до няколко опита за центрирания към наказателното поле. Унгарците разчитаха на контраатаки и с такава стигнаха до първия точен удар в мача. В осмата минута Бола стреля от дистанция, но Гън се справи и отрази удара.

Двата отбора не рискуваха и чакаха грешка на съперника, а това накъса играта. Звездата на унгарците Собослай пробва удар от фаул от сериозна дистанция, но не успя да преодолее стената. Малко преди почивката халфът на Ливърпул центрира към Орбан от свободен удар, последният отправи удар с глава, а топката премина над вратата. Евентуално попадение обаче едва ли щеше да бъде зачетено, тъй като бранителят изглеждаше в положение на засада.

Шотландия стигна до първи удар към вратата на съперника в 53-ата минута. Робъртсън напредна отляво и пусна към Гилмор, който намери Адамс. Нападателят стреля, а топката мина доста над напречната греда. Малко след това бърза атака на унгарците завърши с блокиран шут на Шалай.

В 64-ата минута удар на Мартон Дардай с глава също не намери целта. Пет минути по-късно вратарят на шотландците излезе лошо и в опита си да стигне до топката удари Варга и Ралстън. Нападателят на Унгария пострада тежко при падането и медицински екип се отправи към него, за да му окаже помощ, а след това беше изнесен на носилка и откаран в болница.

Едва в заключителните минути двата отбора решиха да нападат по-сериозно, а темпото значително се повиши. Въпреки това до удари не се стигаше. В 79-ата минута Армстронг бе изведен сам срещу вратаря от Мактоминей. Той бе настигнат и след сблъсък с бранител на Унгария падна, като останаха сериозни съмнения за дузпа. Съдията обаче бързо подмина ситуацията, а накрая даде 10 минути добавено време заради инцидента с Варга. В него унгарците се развихриха. Първо Собослай бе изведен отдясно в наказателното поле и шутира от малък ъгъл, а Гън отрази удара. Секунди по-късно вратарят направи блестящо спасяване след нов удар на халфа на Ливърпул, но бе вдигната засада. Веднага след това резервата Чабот излезе сам срещу Гън и стреля покрай него, а топката се удари в гредата.

Двата тима се хвърлиха да търсят победата и оставиха защитата на заден план. Мактоминей пропусна отлична възможност, но се оказа, че е имало засада, а в последните секунди Салай навлезе в наказателното поле и почти от аутлинията върна топката към центъра на пеналтерията. Собослай не успя да засече топката, но тя стигна до резервата Кевин Чобот, който фронтално срещу вратата не сгреши и вкара гол, с който донесе победата на Унгария.

Благодарение на този успех "маджарите" завършват трети в група "А" с 3 точки и голова разлика -3, като все още имат шансове да се класират за елиминациите като един от 4-те най-добри трети отбори в 6-те групи. За Шотландия пък участието на турнира в Германия приключи с една спечелена точка.

ШОТЛАНДИЯ - УНГАРИЯ 0:1
0:1 Кевин Чобот (90+10)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
8 - Бендегус Бола sе включи от дълбочина и шутира от дистанция, но Ангъс Гън спаси.
32 - Доминик Собослай шутира от пряк свободен удар, но от малко под 25 метра уцели стената и топката излезе в корнер, след който не последва опасност за Ангъс Гън.
34 - Роланд Шалай опита с далечен изстрел, но топката прелетя далеч от вратата на Шотландия.
41 - Доминик Собослай центрира меко в наказателното поле от пряк свободен удар. Вдясно от вратата се бе включил Вили Орбан, който стреля с глава, но прати топката над напречната греда.
45+1 - Край на първата част!
..................................................................
46 - Начало на второто полувреме.
49 - Салай получи топката в наказателното поле с гръб към вратата, обърна се и шутира, но шотланският страж спаси.
53 - Анди Робъртсън успя да се пребори със съотборника си в Ливърпул Доминик Собослай и да му открадне топката. След това той продължи към Че Адамс, който в крайна сметка стреля от дистанция, но над вратата.
64 - Собослай центрира заучено от пряк свободен удар и топката стигна до Бола, който също центрира, а от границата на вратарското поле Мартон Дардай стреля с глава, но ударът му бе неточен.
69 - Централният нападател на Унгария Барнабас Варга се сблъска с вратаря на Шотландия Ангъс Гън и се строполи на земята. Играта веднага бе спряна, на терена влязоха лекари, а футболистите на Унгария взеха одеяла, с които прикриха случващото се с Варга от очите на феновете. Към Варга бяха донесени и дефибрилатори, които започнаха да се слагат по стадионите из цяла Европа след случилото се с Кристиан Ериксен в мача между Дания и Финландия на Евро 2021, когато датският халф получи сърдечен арест и животът му бе спасен благодарение на бързата и адекватна намеса на лекарите на онзи мач.
73 - Варга бе изнесен на носилка от терена и пое към болницата в Щутгарт.
75 -  На мястото на Варга в игра се появи Мартин Адам.
79 - Армстронг бе изведен сам срещу вратаря от Мактоминей, но след сблъсък с бранител на Унгария падна, като останаха сериозни съмнения за дузпа. Съдията обаче бързо подмина ситуацията.
90+1 - Доминик Собослай бе изведен вляво от вратата на Гън, но ударът на футболиста на Ливърпул бе отразен.
90+2 - ГРЕДА за Унгария! Резервата Кевин Чобот получи възможност да стреля, но удари десния страничен стълб.
90+7 - Люис Морган центрира отдясно, а Скот Мактоминей засече топката в наказателното поле, но не уцели вратата.
90+10 - ГОООЛ за Унгария! Роланд Шалай бе изведен отдясно при контраатака на Унгария. След това той върна към Кевин Чобот, който прати топката в мрежата на "гайдарите" за 0:1.
90+11 - Край на мача! Шотландия загуби от Унгария с 0:1 и отпада от Евро 2024, а "маджарите" очакват развитието на останалите групи, за да видят дали няма да са сред четирите най-добри трети тима, които продължават също към 1/8-финалите.

Шотландия:  1. Ангъс Гън – 2. Антъни Ралстън (8323. Кени Макклийн), 13. Джак Хендри, 5. Грант Ханли, 26. Скот МакКена, 3. Анди Робъртсън (К) (8918. Люис Морган) - 7. Джон МакГин (7617. Стюарт Армстронг), 14. Били Гилмор (8311. Райън Кристи), 8. Калъм МакГрегър, 4. Скот МакТоминей  - 10. Че Адамс (769. Лорънс Шанкланд)
Резерви: 12. Лиъм Кели, 21. Зандър Кларк, 9. Лорънс Шанкланд, 11. Райън Кристи, 16. Лиъм Купър, 17. Стюарт Армстронг, 18. Люис Морган, 19. Томи Конуей, 20. Райън Джак, 22. Рос Маккори, 23. Кени Макклийн, 24. Грег Тейлър, 25. Джеймс Форест
Селекционер: Стив Кларк

Унгария: 1. Петер Гулачи – 21. Ендре Ботка, 6. Вили Орбан , 24. Мартон Дардай (744. Атила Шалай) - 14. Бендегус Бола (8623. Кевин Чобот ), 17. Калъм Стайлс  (618. Адам Наги), 13. Андрас Шефер , 11. Милош Керкез (8618. Жолт Наги) - 20. Роланд Салай, 19. Барнабас Варга (749. Мартин Адам), 10. Доминик Собослай (К)
Резерви: 12. Денес Дибус, 22. Петер Шапанос, 2. Адам Ланг, 3. Ботонд Балог, 4. Атила Шалай, 5. Атила Фиола, 7. Лоик Него, 8. Адам Наги, 9. Мартин Адам, 15. Ласло Клайнхайслер , 16. Даниел Газдаг, 18. Жолт Наги, 23. Кевин Чобот, 25. Кристофер Хорват, 26. Михали Ката
Селекционер: Марко Роси

Стадион: "Щутгарт Арена", Щутгарт
Съдия: Факундо Тело (Аржентина)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР