ЕВРО 2020 ЕЛИМИНАЦИОННА ФАЗА  ТВ ПРОГРАМА – ТУК!

Италия победи Австрия с 2:1 след продължения (0:0 в редовното време) в 1/8-финал от Евро 2020 на "Уембли" в Лондон и в следващата фаза ще срещне Белгия или Португалия, които играят в неделя от 22:00 часа в "Ла Картуха" в Севиля.

Мачът беше първи от елиминациите на Евро 2020, който не беше решен в редовното време, а с него "скуадра адзура" записа рекордния за страната 31-и мач без загуба, макар да прекъсна друга серия - 11 поредни мача без допуснат гол.

Италианците тръгнаха мощно от началото на мача и в първия четвърт час не дадоха шанс на съперника да помисли да застраши вратата им. Николо Барела пропусна първото чисто положение, след като негов удар в 17-ата минута беше спасен с крак от вратаря на Австрия.

След половин час игра италианците достигнаха до още една добра възможност, но ударът на Чиро Имобиле срещна гредата.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Австрия започна много активно второто полувреме и пропусна добра възможност в първите минути, но Алаба стреля над вратата от фаул на границата на наказателното поле. След час игра Марсел Забицер отново внесе напрежение пред италианката врата, която беше преодоляна в 66-ата минута след удар с глава на Арнаутович. Попадението обаче беше отменено заради засада.

Четвърт час преди края австрийците отново бяха в опасна близост до италианската врата и поискаха дузпа за фаул на Песина срещу Лайнер, но ВАР показа, че няма нарушение. До края Италия опита да измъкне победата, но не успя и се стигна до продължения.

В първото Италия се развихри и резервите Киеза и Песина вкараха две попадения в рамките на 10 минути, разписвайки се в 95-ата (1:0) и 105-ата минута (2:0).

Второто започна с възможност за Авсрия, но резервата Шауб нямаше късмет при бомбен удар срещу Донарума. Минути по-късно и Марсел Забицер се размина с гол за австрийците. Гол във вратата на Италия все пак падна, а негов автор стана Саша Калайджич в 114-ата минута за крайното 2:1 в мача на "Уембли".

ИТАЛИЯ - АВСТРИЯ 2:1
1:0 Федерико Киеза (95') 2:0 Матео Песина (105'), 2:1 Саша Калайджич (114')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
6' Първа по-опасна възможност в мача! Извеждащо подаване към Имобиле, Даниел Бахман излиза и лови, но е ударен от връхлитащия италиански нападател.
12' Нова добра атака на Италия! Верати и Спинацола обаче последователно не успяха да нанесат точен удар от добра позиция.
17'  Невероятен пропуск за Италия! Николо Барела получи топката и стреля, но Бахман протегна крак и спаси вратата си.
18' Първа възможност за Австрия! Марко Арнаутович стигна до топката пред наказателното поле и бързо опита удар, но високо над вратата.
24' Още един шанс за Италия. Имобиле се измъкна, но не успя да овладее топката и атаката приключи безславно.
33'  ГРЕДА за Италия! Чиро Имобиле уцели дясната греда на вратата на Австрия с бомбен удар от границата на наказателното поле.
43' Спинацола стреля към вратата на Австрия, Бахман първоначално не видя топката, но след това успя да реагира и изби в корнер.
45' Край на първата част.

---

46' Начало на второто полувреме.
50' Възможност за Австрия! Алаба стреля от фаул на границата на наказателното поле, но над вратата.
55' Инсиние проби по лявото крило и пусна топката успоредно към точката за изпълнение на дузпа, но защитник на Австрия притича и изби в корнер.
62' Марсел Забицер овладя подаване и шутира от границата на наказателното поле, но ударът му е блокиран.
66'  ОТМЕНЕН ГОЛ на Австрия! Марко Арнаутович изскочи подаване на далечната греда и с глава преодоля Донарума, но попадението е отменено заради засада.
71' Появилият се като резерва Локатели опита фалцов удар, но не уцели вратата на Австрия.
72' Лоренцо Инсиние опита подобен удар, но също неточен.
74'  Претенции за дузпа от Австрия за нарушение на Песина срещу Лайнер. Ситуацията се разглежда от ВАР, но няма сигнал за нарушение.
83' Берарди опита атрактивен ножичен удар, но над вратата.
90+3' Фаул срещу Жоржиньо вдясно от вратата на Австрия. Инсиние центрира, но не се стигна до удар към вратата.
90+5' Край на мача. Ще се играят продължения.

***

91' Начало на първото продължение.
94' Удар на Киеза, но Бахман спасява.
95' ГООООЛ за Италия! Отново Киеза се озова на добра позиция в наказателното поле. Спря си топката, смени посоката и простреля вратата на Австрия.
102' Белоти пое топката в съперника, но е фаулиран от Мартин Хитерегер.
104' Невероятен шанс за Инсиние от фаул, но Бахман плонжира и изби в корнер.
105'  ГООООЛ за Италия! Киеза стигна до топката и я отклони към Песина, който прави резултата 2:0 с удар в обратния ъгъл.
105' Край на първото продължение.

---

106' Начало на второто продължение.
107'  Бомбен шут на резервата Лоис Шауб към вратата на Донарума, но вратарят се справи и изби с една ръка.
110' Невероятен пропуск на Марсел Забицер пред вратата на Италия. Нападателят опита два последователно удара, но първият беше блокиран, а вторият прелетя над вратата.
114'  ГОООООЛ за Австрия! Саша Калайджич бележи за 2:1 след удар с глава в близкия ъгъл.
119' Киеза на два пъти беше в добра позиция, но не успя да вкара.
120' Край на мача! Италия е на 1/4-финал.

ItalyИТАЛИЯ: 21. Джанлуиджи Донарума – 2. Джовани Ди Лоренцо , 15. Франческо Ачерби, 19. Леонардо Бонучи, 4. Леонардо Спинацола – 6. Марко Верати (68  5. Мануел Локатели), 8. Жоржиньо, 18. Николо Барела (68 12. Матео Песина ) – 11. Доменико Берарди (84 14. Федерико Киеза ) , 17. Чиро Имобиле (84  9. Андреа Белоти), 10. Лоренцо Инсиние (107  16. Брайън Кристанте)
Резерви: 1. Салваторе Сиригу, 26. Алекс Мере, , 20. Федерико Бернардески, 22. Дакомо Распадори, 23. Алесандро Бастони, 25. Рафаел Толой

Shirt badge/Association crestАВСТРИЯ: 13. Даниел Бахман – 21. Щефан Лайнер (114  , 3. Александър Драгович, 4. Мартин Хитерегер , 8. Дейвид Алаба – 23. Шавер Шлагер, 24. Конрад Лаймер (114  6. Щефан Илсанкер), 10. Флориан Грилич (106  17. Лоис Шауб)– 19. Кристоф Баумгартнер (90  18. Алесандро Шопф), 9. Марсел Забицер – 7. Марко Арнаутович  (97' 25. Саша Калайджич )
Резерви: 1. Александър Шлагер, 12. Павао Перван, 2. Андреал Юлмер, 5. Щефан Пош, , 11. Михаел Грегориш, 14. Юлиан Баумгартлингер, 15. Филип Лайнхарт, 16. Кристофер Тримел

Стадион: „Уембли“, Лондон
Съдия: Антъни Тейлър (Англия)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия