Световният шампион Франция разби България с 3:0 пред около 5000 зрители на "Стад дьо Франс" в последната си контрола преди старта на Евро 2020, което ще се проведе от 11 юни до 11 юли. Антоан Гризман (29) се разписа още през първата част след задна ножица и рикошет в главата на Ивайло Чочев, а резервата Оливие Жиру (83, 90) вкара два гола в края за класическия успех на домакините, които направиха още куп пропуски не без чудесните намеси и на вратаря Даниел Наумов.

Селекционерът на "лъвовете" Ясен Петров заложи на изненадващо млад състав - 23 години и 7 месеца средна възраст, в който дебют направи Илиан Илиев, а в предни позиции действаха Кирил Десподов и Атанас Илиев.

Дидие Дешан разчиташе на всичките звезди на "петлите" в генералната репетиция за Европейското - завърналия се след шест години прекъсване Карим Бензема и десетима световни шампиони от Мондиал 2018 в Русия. Звездата на Реал (Мадрид) обаче се контузи и бе заменен принудително през първата част.

Домакините натиснаха от самото начало, а Килиан Мбапе и Карим Бензема отправиха неточни удари. В 12-ата минута Даниел Наумов направи блестящо спасяване след шут на Мбапе от средна дистанция. Седем минути след това Пол Погба изведе Бензема зад защитата, а нападателят се затрудни и от малък ъгъл шутира над вратата. Десетина минути след това Десподов тръгна в атака, но сгреши с подаването към Атанас Илиев, а секунди по-късно бе фаулиран от Рафаел Варан и центрира от прекия свободен удар. Пол Погба обаче изчисти топката в корнер.

В 27-ата минута Мбапе комбинира с Бензема в наказателното поле и отправи удар, а Наумов спаси. Две минути след това Мбапе опита финтове в наказателното поле, топката се отби в крака на Иван Торицов, след което Антоан Гризман отправи акробатичен удар със задна ножица и вкара за 1:0 след рикошет в главата на Ивайло Чочев. В 39-ата минута получилият контузия Карим Бензема бе заменен и в игра се появи Оливие Жиру. Скоро след това Мбапе нахлу на скорост към наказателното поле и намери непокрития Антоан Гризман, който веднага шутира, а Наумов изби с върха на пръстите си в корнер. "Петлите" продължиха да притискат "лъвовете" и в 41-ата минута Наумов направи ново блестящо спасяване след силен удар на Жиру от малък ъгъл.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Малко след почивката Мбапе направи няколко финта и отправи опасен удар, а Наумов боксира топката, както направи и в 51-ата минута след центриране на Варан към Корентен Толисо зад отбраната. Междувременно Ясен Петров извърши тройна смяна и пусна в игра Момчил Цветанов, Георги Минчев и Димитър Илиев на мястото на Божидар Краев, Атанас Илиев и Кирил Десподов, който изглежда имаше някакъв проблем след сблъсък с Мбапе.

Световните шампиони продължиха да доминират, но след удари на Мбапе и Павар от добри позиции топката не намери целта, а в 68-ата минута Наумов отново не позволи топката да навести вратата му след удар на Люка Дин. Четири минути след това влезлият като резерва Тома Лемар шутира и прати топката над напречната греда. В 78-ата минута Димитър Илиев събра няколко бранители около себе си и пусна топката към Бирсент Карагерен, който пропусна най-чистото положение за тима ни, пращайки топката покрай вратата.

В 83-ата минута Бенжамен Павар центрира ниско по земя в наказателното поле, където Оливие Жиру изпревари Валентин Антов и удвои аванса на "петлите". Силите на националите попривършиха в края и в 90-ата минута Оливие Жиру вкара втория си гол в мача след асистенция на появилия се малко преди това в игра Бен Йедер и оформи крайния резултат.

"Петлите" започват на Евро 2020 срещу Германия на 15 юни в Мюнхен, а другите тимове в групата са европейският шампион Португалия и Унгария.

ФРАНЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0
1:0 Антоан Гризман (29), 2:0 Оливие Жиру (83), 3:0 Оливие Жиру (90)

Най-интересното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
2 - Килиан Мбапе нахлу опасно отляво в наказателното поле и шутира от малък ъгъл, но топката премина покрай вратата
4 - Божидар Краев фаулира Килиан Мбапе пред наказателното поле
5 - Антоан Гризман центрира от прекия свободен удар, но Валентин Антов скочи най-високо и изчисти топката напред
10 - Кирил Десподов поучи топката по дясното крило, но в последния момент бе спрян от Люка Ернандес
11 - Мбапе видя, че Карим Бензема е непокрит около границата на наказателното поле и му подаде, а нападателят шутира покрай вратата
12 - Даниел Наумов с прекрасна изява, отрази удар на Мбапе от средна дистанция
15 - Антов блокира Бензема в наказателното поле и Наумов хвана топката
19 - Пол Погба изведе Бензема зад защитата, а нападателят се затрудни и от малък ъгъл шутира над вратата
24 - Десподов тръгна в атака, но сгреши с подаването към Атанас Илиев
25 - Рафаел Варан фаулира Десподов, който след това центрира от прекия свободен удар и защитниците на домакините избиха топката в корнер
27 - Бензема изведе Мбапе в наказателното поле и Наумов отново се намеси
29 - ГОЛ за Франция! Мбапе опита финтове в наказателното поле, топката се отби в крака на Иван Торицов, след което Антоан Гризман отправи акробатичен удар със задна ножица и вкара за 1:0 след рикошет в главата на Ивайло Чочев
33 - Рафаел Варан бе забравен в наказателното поле и отправи удар от трудна позиция, но топката премина над вратата
39 - Карим Бензема получи контузия и бе заменен принудително, а вместо него в игра се появи Оливие Жиру
41 - Мбапе нахлу на скорост към наказателното поле и намери непокрития Антоан Гризман, който веднага шутира, а Наумов изби с върха на пръстите си в корнер
43 - Даниел Наумов направи ново блестящо спасяване след удар на влезлия като резерва Жиру
45+2 - Край на първата част!
........................................................
46 - Начало на второто полувреме
47 - Даниел Наумов боксира топката след удар на Мбапе
49 - Валентин Антов блокира опит за удар на Гризман
51 - Варан центрира към Толисо зад българската защита, но Наумов отново се намеси и боксира топката
55 - Божидар Краев опита центриране в наказателното поле на домакините, но топката бе изчистена в корнер
64 - Килиан Мбапе шутира право в ръцете на Наумов
65 - Удар от дистанция на Бенжамен Павар покрай вратата на Наумов
66 - Мбапе бе изведе на страхотна позиция, но шутира покрай вратата
68 - Даниел Наумов спаси силен удар на Люка Дин
72 - Тома Лемар шутира и прати топката над напречната греда
74 - Пол Погба се опита да прекара топката между краката на Петко Христов при разбъркване във вратарското поле, но тя излезе в корнер
78 - Димитър Илиев събра няколко бранители около себе си и пусна топката към Бирсент Карагерен, който пропусна най-чистото положение за тима ни, пращайки топката покрай вратата
83 - ГОЛ за Франция! Бенжамен Павар центрира ниско по земя в наказателното поле, където Оливие Жиру изпревари Валентин Антов и удвои аванса на "петлите"
90 - ГОЛ за Франция! Уисам Бен Йедер получи топката зад отбраната и изведе чудесно Оливие Жиру, който от близка дистанция се разписа за 3:0
90+3 - Край на мача! Франция спечели категорично с 3:0 в последния си мач преди Евро 2020.

Стартовите състави
Франция: 1. Юго Лорис, 2. Бенжамен Павар, 3. Преснел Кимпембе, 4. Рафаел Варан, 21. Люка Ернандес (46 18. Люка Дин), 13.  Н'Голо Канте (65 8. Тома Лемар), 6. ​Пол Погба, 12. Корентен Толисо (84 17. Муса Сисоко), 7. Антоан Гризман (65 11. Усман Дембеле), 10. Килиан Мбапе (84 22. Уисам Бен Йедер), 19. Карим Бензема (39 - 9. Оливие Жиру )
Резерви: 16. Манданда -в, 23. Менян - в, 5. Клеман Лангле, 8. Тома Лемар, 9. Оливие Жиру, 11. Усман Дембеле, 15. Курт Зума, 17. Муса Сисоко, 18. Люка Дин, 22. Уисам Бен Йедер, 24. Дюбоа, 25. Жул Кунде
Селекционер: Дидие Дешан

България: 1. Даниел Наумов, 15. Васил Божиков -к, 4. Валентин Антов, 25. Петко Христов, 2. Иван Турицов (70 6. Бирсент Карагерен), 7. Доминик Янков (70 3. Андреа Христов), 10. Божидар Краев (58 21. Момчил Цветанов), 18. Ивайло Чочев (51 22. Петър Витанов), 12. Илиан Илиев, 11. Кирил Десподов (58 20. Димитър Илиев), 19. Атанас Илиев (58 26. Георги Минчев)
Резерви: 13. Николай Михайлов -в, 23. Иван Караджов -в, 3. Андреа Христов, 6. Бирсент Карагарен, 8. Антонио Вутов, 9. Андрей Гълъбинов, 17. Лъчезар Котев, 20. Димитър Илиев, 21. Момчил Цветанов, 22. Петър Витанов, 24. Янис Карабельов, 26. Георги Минчев
Селекционер: Ясен Петров

Съдия: Тасос Сидиропулос (Гърция)
Стадион: “Стад дьо Франс”, Париж

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение