Днес е една от важните дати в историята на Барселона и на българския футбол. За първи път каталунският тим става европейски клубен шампион. За първи път български футболист печели трофей от континенталните турнири. На 20 май 1992 година Барса прегръща КЕШ, след като на финала побеждава Сампдория с 1:0 след продължение.

Това е последното издание на турнира под това име. От следващия сезон УЕФА го преименува на Шампионска лига. За първи път е въведена и групова фаза. Това е и сезонът, в който английските клубове се завръщат в шампионския турнир на Европа след изтичането на наказанието заради трагедията на стадион „Хейзел“ на финала на КЕШ през 1985 година. За последен път отбор от територията на ГДР участва в надпреварата. Носителят на трофея от предишния сезон Цървена звезда пък не може да домакинства в Белград заради войната в Югославия и наложеното ембарго от ООН. Заради това „червено-белите“ играят два от мачовете си от полуфиналната група в София.

Още в първия кръг Барселона се справя с последния в историята шампион на ГДР – Ханза (Росток). Записани са победа с 3:0 у дома и загуба с 0:1 като гост. Другият финалист Сампдория пък минава лесно през норвежкия Розенборг. Във втория кръг каталунците, водени от Йохан Кройф, отново имат немски противник. Това е шампионът на ФРГ Кайзерслаутерн, елиминирал в първия кръг българския първенец Етър. Чики Бегиристайн вкарва и двата гола за победата с 2:0 у дома, но „червените дяволи“ са на път да преодолеят Барса, след като четвърт час преди края водят с 3:0. В последната минута Хосе Мари Бакеро бележи важния гол за гостите. Сампдория също минава през иглени уши, тъй като отстранява трудно Хондвед след загуба с 1:2 като гост и победа с 3:1 у дома.

В полуфиналната група италианският тим печели битката за първото място с Цървена звезда и Андерлехт, а на последната четвърта позиция остава Панатинайкос. Домакинските мачове на Звезда срещу „детелините“ и Сампдория са играни на стадион „Българска армия“. В другата група Барселона води битка със Спарта (Прага) и Бенфика за първото място. То е гарантирано с победа с 2:1 над Бенфика в последния мач, а Стоичков се отчита с гол и асистенция. Ицо завършва с четири гола в групата.

Така Барселона и Сампдория се класират на финала като победители в двете полуфинални групи. Вратарят на италианците Джанлука Палиука има доста работа, но успява да се справи с няколко удара на Стоичков, парира и изстрели на Хулио Салинас и Еусебио. Половин час преди края на редовното време българинът е близо до откриване на резултата. Пас на Михаел Лаудруп намира Стоичков, който стреля покрай Палиука, но топката се отбива в десния страничен стълб на вратата. Малко след това Виали пропуска чиста възможност за тима от Генуа.

Стига се до продължения, където в 111-ата минута Роналд Куман от фаул вкарва гола на победата. Преди удара му Ицо леко бутва топката и холандецът с познатата си тупалка разтърсва мрежата.

Впоследствие Стоичков признава, че лично е платил, за да може финалът от „Уембли“ да се излъчи директно по българската телевизия.

По време на награждаването Ицо смайва кралското семейство, след като сяда на кралската ложа, вдигайки ценния трофей.

20 май 1992 година
Финал за КЕШ

Сампдория – Барселона 0:1 след прод.
(0:0 в редовното време)
0:1 Роналд Куман (112)

Сампдория: Джанлука Палиука, Морено Манини, Пиетро Виерховод, Марко Лана, Сречко Катанец, Атилио Ломбардо, Фаусто Пари, Тониньо Серезо, Ивано Бонети (73-Джовани Интерници), Джанлука Виали (100-Ренато Бусо), Роберто Манчини
Треньор: Вуядин Бошков

Барселона: Андони Субисарета, Алберт Ферер, Роналд Куман, Нандо, Еусебио, Хуан Карлос, Пеп Гуардиола (112-Хосе Рамон Алесанко), Хосе Мари Бакеро, Михаел Лаудруп, Хулио Салинас (65-Андони Гойкоечея), Христо Стоичков
Треньор: Йохан Кройф

Лондон, „Уембли“ - 70 827 зрители
Съдия: Арон Шмидхубер (Германия)
Жълти картони: Манини, Виерховод, Манчини (Сампдория); Бакеро (Барселона)