Напусналият този свят Франц Бекенбауер е играл три пъти като футболист на българска земя в официални мачове и веднъж е идвал като треньор.

БЛИЦ ви предлага кратка хронология на визитите на Кайзера у нас.

24 септември 1969 г., контрола
България – ФРГ 0:1

0:1 Бернд Дьорфел (12)
Ст. „В. Левски“ – 50 000 зрители
Това е първото пристигане в България на Бекенбауер. Той вече е достатъчно известен не само в Германия. Франц играе цял мач и още тогава впечатлява с включвания си в атака – нещо нетипично за централните защитници в онези години.

WINBET – завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

20 март 1974, КЕШ, четвъртфинал
ЦСКА – Байерн 2:1

0:1 Паул Брайтнер (30-д.), 1:1 Божил Колев (41-д.), 2:1 Георги Денев (48)
Ст. „В. Левски“ – 70 000 зрители
Кайзера изиграва най-силния си мач на българска територия. На терена е от първата до последната минута. Той е изключителен в защитата на Байерн, обира десетки топки на втория етаж. С шпагати и спечелени единоборства спира много набези в черевно. . ЦСКА подлага баварците на огромен натиск през второто полувреме след втория гол на Георги Денев. Не толкова вратарят Сеп Майер, а Франц Бекенбауер е големият герой за гостите. В крайна сметка ЦСКА бие с 2:1, но отпада от турнира за КЕШ след 1:4 преди това в първия четвъртфинал, игран в Мюнхен.  Всъщност, битката в София е единствената, която Кайзера губи от българи.
Малко по-късно той и Байерн печелят за първи път Купата на европейските шампиони след драматична двойна финална битка с Атлетико Мадрид.

27 април 1975 г., евр. кв.
България – ФРГ 1:1

1:0 Божил Колев (73-д.), 1:1 Манфред Ритшел (76-д.)
Бекенбауер за първи път идва в България за статут на световен шампион след спечелената титла през лятото на 1974 година. И то капитан на световните първенци от Германия, победили Холандия с 2:1 на финала. Отново играе цял мач, като този път  срещата между двата национални отбора е официална – европейска квалификация.

22 март 1989 г., контрола
България – ФРГ 1:2

1:0 Николай Илиев (46), 1:1 Руди Фьолер (72), 1:2 Пиер Литбарски (86)
Ст. В. Левски“ – 30 000 зрители
За първи и последен път Франц Бекенбауер идва у нас да води отбор като треньор. Приятелската среща е изиграна пред малко за времето си зрители.  Второто полувреме предлага доста емоции и обрати. Година и половина по-късно Кайзера ще стане световен шампион и като треньор и ще изравни по този показател Марио Загало.

Франц Бекенбауер изиграва общо 5 мача срещу България. Останалите три са на световното първенство в Мексико на 7 юни 1970 година, когато Западна Германия ни бие с 5:2. Следва 12 май 1973 година в Хамбург в контрола, когато ФРГ ни отупва с 3:0. Както и 19 ноември 1975 година в Щутгарт, когато падаме с 0:1 в европейска квалификация.

Кайзера има два гола, вкарани в българска врата.
Първото попадение е във въпросния спаринг в Хамбург през 1973 година, когато се разписва за 1:0 в 18-ата минута.
Вторият гол пада в първия четвъртфинал Байерн – ЦСКА 4:1 на 5 март 1974 година. Бекенбауер наказва „армейската“ врата за 2:1 в 33-ата минута.

Бекенбауер два пъти общо води Германия срещу България като треньор.
Първият случай е контрола в Аугсбург на 17 април 1985 година, когато ФРГ печели убедително с 4:1. Втория вече го споменахме – през 1989 година в София.