На днешния ден 30 септември през 1981 г. Ботев Пловдив побеждава Барселона с 1:0 в мач-реванш от турнира за КНК. Първият двубой в Испания завършва 4:1 за каталунците. Пловдивчани обаче нямат никакво намерение да се предават. Още повече, че стадион “ 9 септември” е пълен до дупка – над 50 000 зрители идват на двубоя.

В състава на Барса блестят германецът Бернд Шустер и датчанинът Алан Симонсен. Там са и Виктор Муньос, както и нападателят Енрике Кини, който няколко месеца по-късно (преди Мондиала в Испания) ще бъде отвлечен от група терористи, настояващи за голям откуп.

През първото полувреме “канарчетата” обсаждат тотално вратата на Педро Артола. В 35-ата минута е отсъден пряк свободен удар за Ботев за нарушение срещу Зехтински. Зад топката обаче не застават бате Петьо, а Георги Славков, който също е цар на фауловете. Славков блестящо насочва топката във вратата и тя се оплита в мрежата – 1:0. Стадионът изригва!

Любопитното е, че преди изпълнението на прекия свободен удар запалянко се надига от централния сектор и обявява на всеослушание: “Ако Бенкса (б.р. – това е прякорът на Славков) я вкара, ще си изям билета!” (на долната снимка). След гола фенът, който е здрав като бик, удържа на думата си и сдъвква хартийката, подкрепят бурно от стоящите край него бултраси. “Билетът е по-сладък и от най-вкусния шоколад. Ако вкараме още един гол, ще изям и вашите билети”, добавя запалянкото.

Ново попадение пада, но то е скандално отменено. Коце Костадинов преодолява двама бранители и технично пронизва целта. Реферът обаче не признава гола, отсъждайки някакво си нарушение в атака, което никой, освен него, не вижда. След почивката Ботев продължава да играе по-добре, но така и не стига до още попадения. Минималният успех с 1:0 обаче е равен на подвиг, защото е постигнат напълно заслужено и то срещу какъв съперник.