Бившият селекционер на България Радостин Стойчев знае отлично как се побеждава Франция. Именно след успеха над петлите през лятото на 2012-а националите ни се класираха за олимпийските игри в Лондон, а французите гледаха турнира пред телевизионните екрани. Победата тогава обаче доведе до смяна начело на настоящия ни съперник, като за селекционер бе избран Лоран Тили. Най-добрият клубен български треньор в историята говори пред "Тема Спорт" за очакванията в предстоящия сблъсък, силните и слабите страни на петлите и шансовете за финал и поне медал в оставащите два дни до края на първенството.
- Г-н Стойчев, какво да очакваме от Франция? Какви са силните и слабите им страни?
- Със сигурност ще бъде много интересен и драматичен мач. Франция е отборът, който се представя най-убедително през това лято, имайки предвид резултатите от Световната лига и от Европейското първенство до момента. Характерно за тях е много добрата им игра в защита, доброто посрещане и бързото разиграване покрай мрежата. За да имаме какво да им противодействаме, трябва да сме подготвени за по-продължителни акции. Да бъдем търпеливи. Да не смятаме, че добро нападение от наша страна със сигурност ще означава точка. Трябва да сме подготвени и прегрупирани за втора или трета акция, което е много важно в мачовете с Франция. Трябва да атакуваме, когато Тонюти е на мрежата, тъй като той е по-нисък и има предпоставка за по-успешни нападения именно в неговата зона. Ако успеем да стабилизираме нашето посрещане, да го държим сигурно през цялото време и да използваме техните слаби страни на блок, ще имаме шансове, при това добри.
- Франция не играе типичен европейски волейбол. Стилът им е много по-близък до този на Бразилия и Куба. Това ли би ни затруднило най-много срещу тях?
- Франция открай време играе така и в атака е много разнообразна. Предпочитат да играят по блока, технично, да се подсигуряват, да търсят втора и трета атака. Трябва да сме готови за много дълги разигравания. Това е ключът към успеха. Това, че не играят европейски волейбол, си е типично техен стил. Те са основоположници на този стил. Друг е въпросът, че в момента имат и отлични изпълнители за него. Плюс за нас е, че нямат дълга резервна скамейка и ако неутрализираме един или двама от тях, едва ли ще има кой от пейката да им помогне. Те играят преди всичко с основната си шестица. При нас има хора, които могат да влязат и да помогнат за обрата на мача.
- Казвате, че трябва да сме търпеливи. Като цяло обаче търпението не е типична черта за българина...
- Може би, но за да имаме ефект и резултат срещу Франция, трябва да сме такива. Отделно, че сигурно и публиката ще ни помогне много, защото за тях ще бъде много трудно да играят в тази зала. Но трябва да се запасим с търпение и да играем добре, дори когато губим в резултата с няколко точки, да не пресилваме ситуацията, а да чакаме нашия момент, когато ще дойдат брейкточките. Това е моят съвет. Срещу Франция бих играл търпеливо, защото иначе рискуваш да получиш серия от точки.
- Преди 3 години бе стартиран този ренесанс на Франция, след като воденият от вас тим на България ги победи в олимпийската квалификация. Може ли да се направи съпоставка с 1993-а, когато ги бихме на футбол, а след това станаха световни и европейски шампиони?
- Смятам, че резултатите са плод от правилната им работа, от доброто ниво на шампионата, от традициите, които имат, от детско-юношеските им школи. Не смятам, че могат да се правят такива съпоставки исторически, особено между два спорта. Всеки спорт и всяка ситуация си е сама за себе си. Французите просто имат добро поколение и добър треньор, който организира работата им по правилния начин, което е видимо по резултатите.
- Те разчитат до голяма степен на Нгапет и неговата емоция. Ако успеем да го извадим от равновесие, предполагам, че това ще даде голям плюс за нашите волейболисти. Така ли е?
- По принцип е така. Той е основен играч в техния отбор и ако не се представя добре по време на мача, това ще бъде голям плюс за нас. Трябва да намерим правилното противодействие срещу него, технически. Когато бива блокиран два-три пъти, той изпада в такива странни настроения, много е емоционален. Възможно е по този начин да го провокираме да изгуби концентрация. Той играе много силно, когато е емоционално позитивно настроен и в същото време има сривове, ако някой успее да го лимитира в нападение. Надявам се, че това ще се случи.
- Можете ли да дадете прогноза за този мач? Реално ли е България да се класира на финал?
- Аз също много искам това да се случи, защото е много важно за българския волейбол. Но прогноза не бих могъл да дам. В такъв мач, полуфинал, може да се случи абсолютно всичко. Да се прогнозират такива мачове е неправилно. Резултатът е абсолютно непредвидим. Ще зависи дори само от една ситуация.
- Ако не финал, то поне медалът изглежда доста реалистично, предвид попадането на Словения в тази четворка...
- Да изчакаме да видим как ще бъде другият полуфинал. Защото подобни бяха настроенията и преди мача на Полша със Словения, но се видя, че Полша вече е у дома, а Словения все още е тук на първенството. Никой не бива да се подценява, дори и отборът на Словения. Щом са достигнали до тази фаза на шампионата, оттук нататък няма да има какво да губят. Ще бъдат склонни да поемат много повече рискове и ако им се получат нещата, могат да бъдат много опасен противник. Да, може би като класа е по-реално да победим ние в евентуален сблъсък със Словения. Но нека да мислим мач за мач. Сега към настоящия момент съперник ни е Франция и трябва да мислим как ще преодолеем французите, а след това вече за нещо друго.
- В такъв случай дано да се поздравим с победа.
- Дано, и аз го пожелавам както на момчетата, така и на всички българи.
Следете с БЛИЦ: Евроволей 2015
Следете с БЛИЦ: Евроволей 2015