Действителен собственик на акциите на ПФК Левски остава Георги Попов и това ясно се вижда в Търговския регистър, категорични са юристи. Експерти по Търговско право обясниха, че е несериозно да се смята, че има направено джиро и това прави Бойко Борисов собственик на клуба.

"Изпълнителният директор на Левски Павел Колев следва да върне незабавно ценните книги на техния действителен собственик Георги Попов", обясниха още специалистите пред БЛИЦ.

Защо Бойко Борисов не взе акциите на Левски? Отговор и ДОКУМЕНТИ

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Публикуваме цялото им изявление:

Приемаме, че действителен собственик на акциите на Професионален футболен клуб Левски към настоящия момент и съгласно вписванията в ТРРЮЛНЦ /Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел/ е лицето Георги Кънчев Попов.

Изнесените в медийното пространство данни, че има направено джиро на акциите към министър-председателя Бойко Борисов и към настоящия момент същият е собственик на ПФК Левски, са несъстоятелни.

Вярно е, че джирото е едностранна и абстрактна сделка, и не се изисква подпис на приобретателя или друга писмена форма за изразено от него съгласие за приемане на ценната книга. Дали обаче направеното от джиратаря волеизявление е действително и може ли да породи правни последици?

От една страна, действителността на конкретната сделка зависи от начина на упражняване на правата и задълженията на страните по нея.  

Общоприето в правната доктрина е, че ценната книга е документ с установена от закона форма и съдържание, който материализира волеизявление и произтичащи от него права до такава степен на свързаност със самия документ, че за упражняването на тези права, съответно при разпоредителни действия с тях, се изисква наличие на фактическа власт, респективно-предаване на самия документ. Тъй като членствените права на акционера се материализират в акции, то последните като ценни книги са неразривно свързани с упражняването, съответно разпореждането с материализираните в тях права.

В конкретния случай липсва предаване на ценните книги и същите не са във владение на г-н Борисов.

От друга страна, действителността на извършеното джиро според общите правила на ЗЗД /Закона за задълженията и договорите/ е пряко предпоставена от изразено съгласие на страните по нея, както и наличие на кауза в правоотношенията между тях. Джирото на акции има вторична обслужваща функция - винаги обслужва конкретна каузална сделка по прехвърлянето им. Поради това и абстрактният характер на това джиро се проявява при самото му обективиране върху документа, т.е. при изписването му не е необходимо да се споменава основанието за прехвърляне на правата по акцията. Но доколкото, облигационното отношение, което се поражда в резултат на джирото винаги е каузална правна сделка, то липсата на кауза, или нейният дефект са от изключително значение в отношенията джирант - джиратар.

Липсва изнесена информация или документи относно наличие на каузални отношения между г-н Борисов и г-н Попов. Липсва представен договор за продажба на акции или друг писмен контракт, които въпреки че не са въведени в теорията като задължителен документ при прехвърляне на акции, са се наложили в практиката с цел доказване на каузата между страните.

В същото време е налице явно изразено несъгласие от страна на г-н Борисов да придобие акциите от ПФК Левски обективирано и в отказа му да приеме самите акции.

В резултат на изложеното, считаме, че дори и формално да има направено волеизявление за прехвърляне на акциите от ПФК Левски АД, то същото е недействително и не поражда правен ефект, съответно г-н Бойко Борисов не е собственик на спорните акции. Изпълнителният директор на ПФК Левски АД следва да върне незабавно ценните книги на техния действителен собственик.