Аталанта победи Байер Леверкузен с 3:0 във финала на Лига Европа, с което спечели първия си трофей в Европа и прекъсна серията на съперника от 51 поредни мача без загуба от началото на сезона. Тимът от Бергамо е първият италиански с триумф в турнира под настоящото му име.

Купата е първа в кариерата на 66-годишния наставник на италианците Джанпиеро Гасперини.

Срещата в Дъблин беше предшествана от церемония и започна с атаки към двете врати, като италианците успяха да поведат в 12-ата минута след атака по десния фланг. Топката премина покрай няколко играчи в наказателното поле, за да бъде засечена от притичалия Адемола Лукман - 1:0.

Пет минути по-късно Байер Леверкузен отговори с добра атака, като Йосип Станишич овладя и опита удар от границата на наказателното поле, но се получи рикошет и Мусо улови.

Голмайсторът за Аталанта Адемола Лукман избухна отново в 25-ата минута, когато пое топката пред наказателното поле, залъга бранител и стреля неспасяемо в долния ляв ъгъл - 2:0.

Десет минути след това Алехандро Грималдо пропусна чудесна възможност да намали аванса на Аталанта, но опитът му да прехвърли Хуан Мусо не сполучи.

Минути преди края на първата част Аталанта можеше да поведе с три гола, но Матей Коварж показа добър рефлекс при шут на Шарл де Кателаре от границата на наказателното поле.

Байер беше по-активният отбор в началото на втората част и можеше да намали пасива си след час игра, Джереми Фримпонг стреля над вратата.

Натискът на германците не доведе до резултат, а вместо това те получиха трети гол в 75-ата минута. Негов автор стана Адемола Лукман, който се измъкна от бранител и със силен удар намери далечния ъгъл, оформяйки хеттрика си за 3:0. Постижението на родения в Англия нигерийски национал му отреди място в историята, тъй като до момента никой не е вкарвал три гола във финал за Лига Европа.

Минута преди края Байер поиска дузпа за падане на Адам Хложек в наказателното поле, но такава не бе отсъдена и след преглед на ситуацията с ВАР.

АТАЛАНТА - БАЙЕР (ЛЕВЕРКУЗЕН) 3:0
1:0 Адемола Лукман (12'), 2:0 Адемола Лукман (25'), 3:0 Адемола Лукман (75')

Аталанта АТАЛАНТА: 1. Хуан Мусо – 19. Берат Джимсити (К) , 4. Исак Хиен, 23. Сеад Колашинац (46'   42. Джорджо Скалвини) – 77. Давиде Дзапакоста  (77'  33. Ханс Хатебор), 7. Теун Коопмайнерс , 13. Емерсон, 22. Матео Руджери (90+1'  2. Рафаел Толой)– 17. Шарл де Кетеларе (55' 8. Марио Пашалич)  – 11. Адемола Лукман   , 90. Джанлука Скамака  (82'  10. Ел Билал Туре)
Резерви: 29. Марко Карнесеки, 31. Франческо Роси, 3. Емил Холм, 20. Мичел Бакер, 25. Мишел Адопо, 43. Джовани Бонфанти, 44. Леонардо Мендичино, 45. Марко Палестра, 53. Пиетро Коми, 59. Алексей Миранчук
Треньор: Джанпиеро Гасперини

Байер ЛеверкузенБАЙЕР (ЛЕВЕРКУЗЕН): 17. Матей Коварж – 2. Йосип Станишич (46' 22. Виктор Бонифейс) , 4. Йонатан Та (К), 12. Едмон Тапсоба  – 30. Жереми Фримпонг (80' 19. Нейтън Тела , 34. Гранит Джака, 25. Есекиел Паласиос (68' 8. Роберт Андрих) , 3. Пиеро Инкапие - 10. Флориан Вирц  (80'  14. Патрик Шик), 20. Алехандро Грималдо (68'  23. Адам Хложек) –21. Амин Адли
Резерви: 1. Лукаш Храдецки, 36. Никлас Ломб, 39. Йеспер Шлих, 46. Лука Новодомски, 6. Осилон Косуну, 7. Йонас Хофман, 9. Борха Иглесиас, 13. Артур, 32. Густаво Пуерта, 40. Франсис Онйека, 44. Даниел Ланг, 45. Наба Менса, 47. Айман Ауир
Треньор: Чаби Алонсо

Съдия: Ищван Ковач (Румъния)
Стадион: "Авива", Дъблин
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР