ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Лудогорец поведе и загуби с 1:2 гостувато си на казахстанския Астана в първи двубой от третия квалификационен кръг на Лига Европа. Привлеченият от Левски защитник Ноа Сонко Сундберг (34) даде аванс на българския шампион, но те допуснаха пълен обрат след голове на Жарко Томашевич (40) и Александър Марочкин (53). Ако успеят да отстранят казахстанците на реванша в Разград, "орлите" ще се играят плейоф за влизане в групите на втория по сила европейски клубен турнир срещу нидерландския гранд Аякс. При неуспех разградчани ще се изправят срещу Валмиера или албанския Партизани в плейоф за групите на Лигата на конференциите.

Двубоят на „Астана Арена” започна с натиск на домакините и още в 61-ата секунда те можеха да поведат. След атака отдясно и центриране в наказателното поле, двама бранители на Лудогорец се разминаха с топката, а Вороговский от непосредствена близост я прати в напречната греда. Три минути след това казахстанците имаха претенции за дузпа, след като Дарбое падна на границата на наказателното поле след леко единоборство с Оливие Вердон, но румънският рефер показа, че играта трябва да продължи. В 13-ата минута Аимбетов бе изведен с дълъг пас по дясното крило, напредна абсолютно сам в наказателното поле и шутира встрани от вратата, вместо да комбинира със свой съотборник. Четири минути след това Серджио Падт спаси удар на Аимбетов по земя.

Последваха силни моменти и за българския шампион, но Бърнард Текпетей, Фoн Витри и Руан Секо не успяха да се разпишат от изгодни позиции. Така се стигна до 34-ата минута, в която Кирил Десподов центрира от пряк свободен удар и на границата на вратарското поле дебютиращият в евротурнирите за "орлите" Ноа Сонко Сундберг с глава насочи топката във вратата за 0:1. Голът не разколеба домакините, които отговориха много бързо. В 40-ата минута Степан Лончар центрира от свободен удар и централният бранител Жарко Томашевич с глава изравни за 1:1.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

Домакините направиха пълен обрат осем минути след почивката, когато Ховханисян получи отдясно и центрира на главата на Александър Марочкин, който бе оставен абсолютно непокрит в опасна зона и реализира в горния ляв ъгъл за 2:1. Лудогорец отвърна с хубава атака няколко минути по-късно, но Кирил Десподов шутира над вратата.

След час игра казахстанците направиха фрапантен пропуск. Дарбо засече топката на два метра от голлинията, но я заби в терена, а след топва тя прехвърли вратата за щастие на Сердио Падт. Руан Секо бе много близо да изравни резултата на „Астана Арена” в 71-ата минута. Нападателят на Лудогорец обаче бе разколебан от солидната намеса на вратаря Йосип Чондрич. Малко след това Серджио Падт се намеси решително на два пъти след удари от дистанция.

В 81-ата минута стражът на българския шампион отново показа класа и спря с крак изстрел на Досмагамбетов.

До края на мача нямаше повече чисти положения и така Астана взе аванс преди реванша в Разград на 17 август от 21:00 часа.

АСТАНА - ЛУДОГОРЕЦ 2:1
0:1 Ноа Сонко Сундберг (34), 1:1 Жарко Томашевич (40), 2:1 Александър Марочкин (53)

По-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
2 - ГРЕДА за Астана! Точно след изтичането на първата минута Аимбетов центрира във вратарското поле на Серджио Падт, а Франко Русо и Аслак фон Витри се разминаха с топката и от непосредствена близост Ян Вороговский прати топката в напречната греда.
5 - Дарбое падна на границата на наказателното поле след леко единоборство с Оливие Вердон, но румънският рефер не се подведе и показа, че играта трябва да продължи.
10 - Бърнард Текпетей опита да намери с дълъг пас Кирил Десподов, но капитанът на Лудогорец нямаше как да стигне топката и тя излезе в тъч.
12 - Кирил Десподов центрира от корнер, топката попадна в Сонко Сундберг, който обаче не бе подготвен, кълбото се удари в тялото му и излезе встрани от вратата.
13 - Аимбетов нахлу в наказателното поле и шутира покрай вратата, а бе маркирана и засада.
17 - Серджио Падт спаси удар на Аимбетов, а в ответната атака Десподов центрира в полето на казахтанците и Фон Витри стреля, но домакините успяха да изчистят.
23 - Сонко Сундберг отне топката от Аимбетов и пусна към Руан Крус, който върна за Текпетей, но изстрелът на ганаеца бе неточен.
25 - Урега стреля от дъгата на наказателното поле, получи се и рикошет, но в крайна сметка Падт не трябваше да се намесва.
30 - Фон Витри получи на десния фланг, напредна добре и навлезе в наказателното поле, но пасът му не сполучи и топката бе избита в корнер.
32 - Фон Витри центрира към Руан Секо в пеналта, но нападателят на разградчани се размина с топката и не успя да отиграе.
34 - ГОООЛ за Лудогорец! Кирил Десподов центрира от свободен удар, а новото попълнение на "орлите" Ноа Сонко Сундберг даде аванс на тима след удар с глава за 0:1.

40 - ГОЛ за Астана! След центриране на Степан Лончар от свободен удар централният бранител Зарко Томашевич с глава прати топката във вратата на Падт за 1:1.

45+1 - Край на първата част!
............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
52 - Урега се впусна в атака и опита да подаде на Аимбетов, но защитник на Лудогорец успя да изчисти в корнер.
53 - ГОЛ за Астана! След центрирането на корнера защитниците на Лудогорец не успяха да изчистват топката надалеч и Ховнанисян центрира към Александър Марочкин, който вкара с глава за 2:1.
56 - Десподов получи от Якуб Пьотровски и стреля от границата на наказателното поле, но над вратата.
60 - Дарбо направи грандиозен пропуск от близка дистанция след центриране отдясно.
71 - Йосип Чондрич се намеси по впечатляващ начин при удар с глава на Руан Секо.
73 - Серджио Падт на два пъти спаси опасни удари от дистанция на казахстанците.
81 - Падт отново показа класа и спря с крак изстрел на Досмагамбетов.
90+6 - Край на мача! Астана обърна Лудогорец с 2:1 и взе аванс преди реванша.

Астана: 93. Йосип Чондрич, 15. Абзал Бейсебеков - к , 22. Александр Марочкин , 33. Жарко Томашевич , 13. Камо Ховнанисян, 7. Макс Ебонг (7529. Душан Йованчич), 44. Степан Лончар , 6. Ян Вороговский, 88. Дембо Дарбо (8421. Елкан Астанов), 17. Абат Аимбетов (6110. Марин Томасов), 23. Фабиан Урега (6127. Тимур Досмагамбетов)
Резерви: 31. Данил Подумский, 55. Александр Зарутски, 3. Вараздат Хароян, 5. Микаил Габушев, 8. Исламбек Куат, 10. Марин Томасов, 11. Аслан Дарабайев, 20. Владислав Прокопенко, 21. Елкан Астанов, 27. Тимур Досмагамбетов, 29. Душан Йованчич, 72. Станислав Басманов
Треньор: Григорий Бабаян

Лудогорец:  1. Серджио Падт, 16. Аслак фон Витри, 24. Оливие Вердон , 22. Франко Русо, 44. Марсел Хайстер (7990. Спас Делев), 26. Ноа Сонко Сундберг , 6. Якуб Пьотровски (7830. Педро Нареси), 8. Клод Гонзалвеш  (5782. Иван Йорданов), 37. Бърнард Текпетей (6777. Кайо Видал ), 99. Руан Секо, 11. Кирил Десподов - к (5764. Доминик Янков)
Резерви: 69. Пламен Пепеляшев, 12. Симон Слуга,  5. Георги Терзиев, 10. Матиас Тисера, , 30. Педро Нареси, 32. Игор Пластун, 64. Доминик Янков, 77. Кайо Видал, 82. Иван Йорданов, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев
Треньор: Ивайло Петев

Стадион: "Астана Арена"
Съдия: Хорацио Фешник (Румъния)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР