Шампионът на Гърция АЕК Атина спечели с 3:2 при визитата си на Брайтън в мач от група B на Лига Европа. Два гола за „чайките“ вкара Жоао Педро от дузпа, но с голове на Джибрил Сидибе, Мият Гачинович и Есекиел Понсе гърците триумфираха на южния бряг на Англия и поведоха в групата, след като в другия мач Аякс и Марсилия завършиха 3:3 в Амстердам.

На „Американ Експрес Стейдиъм“ в 11-ата минута феновете на домакините посърнаха, след като Ехсан Хайсафи центрира добре от корнер и Джибрил Сидибе вкара с глава за 0:1.

В 26-ата минута се стигна до разбъркване в наказателното поле на гърците, като футболист на АЕК извърши нарушение. Първоначално съдията не отсъди дузпа, но след това преразгледа ситуацията с ВАР и реши – 11-метров наказателен удар за Брайтън. Зад топката застана Жоао Педро, който в 30-ата минута изравни за 1:1.

Десет минути след това Ехсан Хайсафи намери Мият Гачинович, който с шут от границата на наказателното поле прати топката в долния десен ъгъл на вратата на „чайките" за 1:2.

След почивката в 66-ата минута домакините отново имаха претенции за дузпа, като след преразглеждане с ВАР, реферът Кристо Тохвер прецени, че Дамиан Шимански е извършил нарушение и даде втори 11-метров наказателен удар, а Жоао Педро изравни за 2:2.

В 84-ата минута Никлас Елиасон комбинира с Есекиел Понсе в наказателното поле, където аржентинецът си я нагласи и я прати в долния десен ъгъл за 2:3. До края на мача Брайтън бе отборът, който атакуваше повече, но АЕК не допусна нов изравнителен гол и започна с три точки в групата.

Група B
22:00 часа Аякс – Марсилия 3:3

1:0 Карлос Борхес (9), 2:0 Стивън Бергхуис (20), 2:1 Ренан Лоди (23), 2:2 Пиер-Емерик Обамеянг (38), 3:2 Кенет Тейлър (52), 3:3 Пиер-Емерик Обамеянг (78)

22:00 часа Брайтън – АЕК Атина 2:3
0:1 Джибрил Сидибе (11), 1:1 Жоао Педро (30-дузпа), 1:2 Мият Гачинович (40), 2:2 Жоао Педро (67-дузпа), 2:3 Езекиел Понсе (84)