ЦСКА гостува на Осиек във втори предварителен кръг на Лига Европа. "Червените" пристигнаха за реванша в Хърватия с преднина от 1:0, която им бе дадена след великолепно попадение на Евандро в София.

Какво обаче да очакват феновете на "армейците" довечера? Историята е красноречива - ЦСКА обича този резултат и цели четири пъти продължава след 1:0 в първия мач като домакин.

Най-впечатляващата среща от тези с подобен развой, в които "червените" имат минимален аванс от 1:0, е тази с Нотингам Форест през 1980 година. Тогавашният двукратен и настоящ европейски шампион е повален и в двата мача с "армейците" с по 1:0. В София Цецо Йончев носи успеха с гол в 70-ата минута, а на "Сити Граунд" Ружди Керимов прави същото, наказвайки Форест в 33-ата минута.

Winbet - победата е емоция! (18+)

Паметни са и битките с Реал Сосиедад през есента на 1981 година, който по това време е шампион на Испания. ЦСКА печели трудно с 1:0 в София, когато в предпоследната минута Цветан Йончев бележи гол. Неприятното е, че когато вкарва попадението с глава, крилото се удря жестоко и получава комоцио. След това Йончев дълго време е извън игра заради тежката травма. На реванша без него ЦСКА удържа страховития натиск на Сосиедад, а вратарят Георги Велинов е големият герой на вечерта.

Все пак да се върнем в днешни времена. Да, Осиек не е Нотингам или Реал Сосиедад, но въпреки това хърватите са доста стабилен отбор, както се видя в София. Нещо повече, резултатът можеше и да не е толкова положителен за ЦСКА, имайки предвид гредата, която тимът на Дино Скендер удари в последните минути.

Друго важно уточнение, което няма как да не се отбележи, е наличието на Люпко Петрович на пейката на "червените". Сръбският специалист е всеизвестен с добрата игра в защита, която притежават неговите тимове, а освен това резултат 1:0 е неговият "специалитет", както всички знаем...

Четирите случая, в които ЦСКА винаги продължава след победа 1:0 в София:

12 юли 2018 г., ЦСКА - Рига 1:0 (първи кръг на Лига Европа)
1:0 Тиаго Родригес (50')
19 юли 2018 г., Рига - ЦСКА 1:0 (реванш, 3:5 след дузпи)
1:0 Антонис Черноморидис (44')

30 юли 2009 г., ЦСКА - Дери Сити 1:0 (трети кръг на Лига Европа)
1:0 Иван Стоянов (74')
6 агуст 2009 г., Дери Сити - ЦСКА 1:1 (реванш)