Валентино Роси увеличи шансовете си в битката за шампионската титла в Мото GP, след като спечели Гран При на Каталуния. Настроението на пистата край Барселона беше минорно заради смъртта на испанския пилот от Мото 2 Луис Салом, който загина при катастрофа на втората свободна тренировка в петък.

Доктора стартира от пета позиция, но успя да си пробие място до челото, като 19 обиколки преди края изпревари съотборника си в Ямаха Хорхе Лоренсо, който тръгна от полпозишън.

Лоренсо не успя да спечели точки, след като беше избутан от пистата от Андреа Яноне, а в края на състезанието Роси удържа атаките на Марк Маркес с Хонда.

Второто място позволи на Маркес да излезе начело на генералното класиране на Мото GP със 125 точки. Втори е Хорхе Лоренсо със 115, а Валентино Роси е трети със 103.