Испанецът Марк Маркес направи поредна крачка към световната титла в Мото GP. Пилотът на Хонда спечели полпозишън за Гран При на Валенсия с рекорд на трасето.

20-годишният състезател се нуждае от място в четворката на утрешното състезание, за да спечели титлата в дебютната си година в Мото GP. Той може да стане най-младият шампион в историята на кралския клас.

Марк Маркес направи най-бързата си обиколка за 1:30,237 минути и победи с шест десети от секундата предишния рекорд на пистата, който се държеше от Дани Педроса.

Педроса даде трето време в квалификацията, като изостана на 0,426 секунди след съотборника си в Хонда. Настоящият световен шампион Хорхе Лоренсо ще стартира втори, на 0,340 секунди зад Маркес.